Chiptuning Dacia incepand cu 150 ron by Obdtuning.ro

Collapse
This topic is closed.
X
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • La mine e o situatie clara. Este frumos prezentata ideea de scaderea de consum la DCI dupa remap la acelasi stil de condus si mai mult, se RECOMANDA un stage1 pentru a avea o economie daca mergi la fel cu masina.
    Intrebare clara pt cei remapati sau poate chiar pt dl DOC. Daca merg in acelas stil, respectiv pe A1 constant cu 130-140km/h, scade consumul cu cca 10%. Da sau nu?
    Daca da...tzushti si la mine noua harta.

    Comment


    • 130-140km/h nu este viteza pentru obtinerea de medii mici ale consumului de carburant. Vitezele ideale pentru consum redus sunt de 90-110km/h. Pe site scrie ca poate avea reduceri de pana la 10%, nu este si obligatoriu. La fel si consumul dat de producator pentru 1.5dci nu poate fi obtinut de toata lumea.

      Eu iti fac crestere de putere si cuplu pe acest motor, iar ca bonus ai sanse sa obtii consum mai mic la mers moderat. M-ai mult de atat nu am cu ce sa te lamuresc. Este alegerea ta daca vrei sa beneficiezi de serviciile mele sau nu. Eu ti-am prezentat anumite avantaje care se pot obtine la motorul acesta dupa resoftare.
      Oferta Chiptuning (remapare) Dacia Logan, Solenza, SuperNova si Duster
      Dacia Logan - 1.4 ,1.6 ,1.6 16v - 150 lei, Diesel 350 lei - Contact: 0751.194.100
      www.chiptuninglogan.ro | www.obdtuning.ro | www.anularedpf.ro

      Comment


      • Din punctul meu de vedere, cand se vinde un serviciu in care are loc o imbunatatire, clientul trebuie sa stie ce primeste. Nu raspunsuri de genul..e treaba ta daca vrei sau nu.
        Concret, pe site scrie clar ca voi primi si o scadere de carburant la acelasi stil de condus...in nici un caz nu scrie ca este posibil sa am. Ori am ori nu? Ori daca am, sa se mentioneza ca pana la XXkm/h.
        In fine...publicitate. Traim in lumea in care sunt vandu te legal tzepe de genul...baga plasticul asta in bricheta si vei vede ce minune se naste.
        Chiar si asa, e interesanta ideea remaparii, insa e clar si evident ca la 130km/h nu o sa fie nici o scadere de carburant.
        Oricum, o sa remapez masina si o sa revin cu impresii.
        Totusi, inca sunt curios daca se aduc ajustari ale informatiilor din CB.

        Comment


        • Omule este liber sa alegi daca faci sau nu o modificare de putere. Pe site la prezentarea variantelor de tuning nu scrie nimic legat consum mai mic la modelul tau de 1.5dci:



          Deci nu vad unde este reclama mincinoasa. Exista totusi pe site o zona in care se specifica ca se pot obtine valori mai mici de consum la condus moderat, dar asta nu inseamna ca la toate modele se poate obtine acest lucru.

          NU EXISTA PE SITE VARIANTA DE SOFT LA DACIA LOGAN 1.5DCI CARE PREZINTA DOAR REDUCERE DE CONSUM.

          Nu se fac ajustari ale informatiilor din CB.
          Oferta Chiptuning (remapare) Dacia Logan, Solenza, SuperNova si Duster
          Dacia Logan - 1.4 ,1.6 ,1.6 16v - 150 lei, Diesel 350 lei - Contact: 0751.194.100
          www.chiptuninglogan.ro | www.obdtuning.ro | www.anularedpf.ro

          Comment


          • Unele persoane vor economie
            Ce mama mea economi vor la un asa consum ce il are un dci.
            Cine vrea mai multa economie exista variant cu pedale.
            @Doc ai asa ceva in oferta?
            sigpic

            Comment


            • 1.Nu am precizat ce model de DCI am...drept urmare, nu este de 70 este de 90.
              2.Nu am folosit cuvantul sau derivatul lui "mincinos". Nici macar nu e vb de asta.
              3.Nu arunc cu pietre in remap, doar mi se pare normal sa stiu pe ce dau banii. Pe site ul din link se prezinta :"Ajustatea optimizata a cuplului motor duce la o reducere a consumului de combustibil de aproximativ 5 %." Deci...duce. Nu poate sa duca...nu pana la 5%. Pur si simplu promite cca 5%. E drept ca pe alte site uri se jura ca scade pana la 20%. Aberant bineinteles.
              4.Dl Stoica...esti pe langa rau. Nu o sa continui cu dta ca ... n are rost.
              5.Chiar si cu toate aceste neajunsuri in privinta informarii o sa imi fac remap daca am siguranta ca la un mers constant de cca 130-140km/h nu imi creste consumul.
              6.Dl Doc. Tot pe site :"A doua varianta de testare este cea cu Accelerometrul si poate fi oferita gratuit de catre firma noastra." Este valabil? Multumesc

              Comment


              • Parerea mea este ca trebuie sa mai studiezi partea cu remap-u ca sa sti la ce sa te astepti.
                Multi care fac aceasta modificare se asteapta sa zboare cu masina ca are remap.
                Alte persoane sa astepta sa consume foarte putin.
                Acum intreb ce inseamna 5% mai putin din 8l/100km?
                sigpic

                Comment


                • Dupa tine cum s-ar putea obtine un consum mai bun la viteza constanta de 130-140 km/h ? Soft-ul pacaleste masina sa consume...aer sau vapori ?

                  Revenind la topic, la mine s-a simtit Stage 1, consuma mai mult decat inainte dar asta doar din cauza stilului mei de condus + viteza medie de 15 km/H pe care reusesc cu succes sa o scot in drumul meu spre munca. In rest, dupa cum a specificat si Doc, pentru un consum mic nu trebuie sa abuzezi de viteza. Am vazut consum de 3.8l% la o viteza de 80-100km/h.

                  Comment


                  • Eu nu am facut remaparea pentru un consum mai mic
                    Dar daca e sa fie consider a fi un bonus
                    sigpic

                    Comment


                    • In fine...n are rost. Ma retrag. Voi chiar nu puteti discerne ce e aia o gandire tehnica si ce e aia prezentarea unui produs.

                      Comment


                      • Tu de fapt vrei un eco tuning, vrei ca masina sa consume mai putin, parca se putea face si asa ceva.
                        Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                        Comment


                        • Off topic
                          A numarat cineva pixeli la un telefon sau alea 16 milioane de culori cu care se lauda diverse firme
                          Gandire tehnica.

                          @mumus se poate.
                          Mai intai arunci lucrurile inutile din masina si deja ai o economie
                          Last edited by stoicanu; 27 February 2015, 16:47. Reason: Automerged Doublepost
                          sigpic

                          Comment


                          • Originally posted by gangara View Post
                            3.Nu arunc cu pietre in remap, doar mi se pare normal sa stiu pe ce dau banii. Pe site ul din link se prezinta :"Ajustatea optimizata a cuplului motor duce la o reducere a consumului de combustibil de aproximativ 5 %." Deci...duce. Nu poate sa duca...nu pana la 5%. Pur si simplu promite cca 5%. E drept ca pe alte site uri se jura ca scade pana la 20%. Aberant bineinteles.
                            Ma repet, aceasta fraza apare la seturile de tuning pentru Dacia Logan 1.5dCi 90CP prezentate pe site??? Daca nu, unde este minciuna?

                            Link STAGE 1: http://www.obdtuning.ro/ro/chiptunin...g-stage-1-2154

                            Link STAGE 2: http://www.obdtuning.ro/ro/chiptunin...g-stage-2-2155

                            Unde vezi tu ca apare fraza "Ajustatea optimizata a cuplului motor duce la o reducere a consumului de combustibil de aproximativ 5 %." in aceste seturi de tuning (prezentari de date tehnice)?

                            Sau tie iti place sa amesteci fraze din site (descrieri generale despre remapare) cu modelul tau de masina Dacia Logan 1.5dCi 90CP si sa ne arati cat de documentat esti fata de noi restul. Pur si simplu, reducerea consumului de carburant este un "bonus" asa cum s-a exprimat si colegul nostru de forum.

                            Nu ai camion ca sa-ti vand softuri pentru economie de carburant. Am scos de pe site variantele de ecotuning la masini, am intalnit cazuri cand dupa o modificare pentru reducerea consumului clientul se astepta sa ii rupa dintii la motor si sa consume cu pipeta.
                            Oferta Chiptuning (remapare) Dacia Logan, Solenza, SuperNova si Duster
                            Dacia Logan - 1.4 ,1.6 ,1.6 16v - 150 lei, Diesel 350 lei - Contact: 0751.194.100
                            www.chiptuninglogan.ro | www.obdtuning.ro | www.anularedpf.ro

                            Comment


                            • Doc a remapat si dacia mea logan de 1.4 de vreo 40000 km, masina merge exemplar, consumul a SCAZUT la mers obisnuit, dar nu e ceva wow,nu cu mult, da minim 300 ml sigur. Crestere de putere nu am simtit, poate foarte foarte foarte putin urca mai ok la deal. Nu ai de ce sa arunci cu pietre in el... a remapat cred ca sute de loganuri fara plangeri ulterioare...

                              Daca nu vrei nu faci, daca vrei sa consume mai putin, mergi cu bicicleta...

                              La dci sigur se simte remaparea.
                              Last edited by mumus; 7 March 2015, 11:37.
                              Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                              Comment


                              • Nici eu nu inteleg de ce sunt facut mincinos. Chiar si valorile afisate pe site la seturile de tuning sunt cu titlu de informativ.
                                Oferta Chiptuning (remapare) Dacia Logan, Solenza, SuperNova si Duster
                                Dacia Logan - 1.4 ,1.6 ,1.6 16v - 150 lei, Diesel 350 lei - Contact: 0751.194.100
                                www.chiptuninglogan.ro | www.obdtuning.ro | www.anularedpf.ro

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google