Chiptuning Dacia incepand cu 150 ron by Obdtuning.ro

Collapse
This topic is closed.
X
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • consumul scade putin de tot daca nu o alergi. daca o alergi, va consuma mai mult decat atunci cand era stock si o alergai cat putea ea. puterea aia mai multa trebuie sa vina de undeva, nu?

    Comment


    • Originally posted by dmn View Post
      Buna am si eu un logan 1.5 dci 65 cp...
      Cat de mare este riscul ca in timp sa-mi cedeze cutia de viteze?
      Consumul va scadea cu 1-2% ?
      Cutia poate ceda cand ratezi trepte sau faci frana de motor in turatii mari. Pana acum nu am auzit sa se sparga vreo cutie de Logan din cauza cuplului suplimentar castigat din chiptuning.
      Oferta Chiptuning (remapare) Dacia Logan, Solenza, SuperNova si Duster
      Dacia Logan - 1.4 ,1.6 ,1.6 16v - 150 lei, Diesel 350 lei - Contact: 0751.194.100
      www.chiptuninglogan.ro | www.obdtuning.ro | www.anularedpf.ro

      Comment


      • As vrea sa aflu si eu o parere de la tine Doc......ce diferenta exista intre remapare si Powerbox ???

        Comment


        • Originally posted by dmn View Post
          Buna am si eu un logan 1.5 dci 65 cp si m-ar interesa si pe mine o resoftare dar inainte as vrea sa ma documentez mai exact despre aceasta operatiune inaite de a face marele pas.Am citit mai multe posturi si mi-am cam dat seama despre ce este vorba dar tot am cateva intrebari:

          Cat de mare este riscul ca in timp sa-mi cedeze cutia de viteze?
          Consumul va scadea cu 1-2% ?
          cum sa scada consumul cu 1-2 % ??? vrei sa mergi gratis? o sa scada cu 0.2-0.3% daca mergi in acelasi stil.
          dar se merita remaparea
          Zilele petrecute la pescuit nu se pun la anii vietii

          Comment


          • Originally posted by Florin 1 View Post
            As vrea sa aflu si eu o parere de la tine Doc......ce diferenta exista intre remapare si Powerbox ???
            Remaparea reprezinta optimizarea timpilor de injectie prin modificarea softului din ECU in timp ce powerbox-ul este o solutie externa de tuning care se monteaza pe mufele originale ale masinilor, ne fiind nevoie de modificari ale instalatiei electrice.

            De asemenea, nu se intervine nici asupra ECU-lui, deoarece powerboxul preia datele de la senzori, le optimizeaza si le trimite mai departe calculatorului de injectie, in scopul optimizarii timpilor de injectie. Astfel, se obtine o ardere completa a combustibilului. Datorita arderi in proportii mult mai decat stock, fumul este inexistent!

            Optimizandu-se timpii de injectie, consumul scade cu pana la 2 l in functie de conditiile de condus. Datorita reclacularii injectiei, se obtin performante mai mari cu pana la 20%. Aceasta crestere este posibila, deoarece din fabrica, motoarele sunt "tinute" la o valoare cu 35% mai mica decat adevarata capacitate a motorului, datorita elementelor de marketing.
            In viaţă risipim ani, iar la moarte cerşim clipe...
            sigpic

            Comment


            • Gmv-ule vinzi castraveti omului. Din ce ai descris tu acolo, powerbox-ul ar trebui sa coste 500-1000 euro ca sa aibă toate funcțiile enumerate. Powerbox-urile de 100-150€ nu fac decât sa mărească presiunea in rampa si astfel creste cantitatea de motorina injectat. Ca sa analizeze informațiile date de ecu ar trebui sa aibă conexiuni cu pedala de acceleratie sau chiar cu calculatorul, ceea ce nu vad la powerbox-urile ieftine.
              Oferta Chiptuning (remapare) Dacia Logan, Solenza, SuperNova si Duster
              Dacia Logan - 1.4 ,1.6 ,1.6 16v - 150 lei, Diesel 350 lei - Contact: 0751.194.100
              www.chiptuninglogan.ro | www.obdtuning.ro | www.anularedpf.ro

              Comment


              • Asta e definitia pe care am gasit-o pe un site care comercializeaza powerbox-uri ...sincer nu m-am uitat care este pretul ... eu am incercat doar sa arat care e diferenta intre remapare si powerbox
                Last edited by gmv97; 27 April 2011, 19:59.
                In viaţă risipim ani, iar la moarte cerşim clipe...
                sigpic

                Comment


                • Doc si gmv97 multumes pentru informatii.....power boxul care as vrea eu sa-l iau eu era la acelas pret cu remparea si ma gandeam ca asa e cel mai bn deoarece pot sa-l pun sau sa-l scot cand vreau.......dar nu stiu performantele oferite de ambele parti????

                  Comment


                  • O resoftare pt un Renault Clio 1.5 dci de 85cp se poate face ? Si cat ar costa ?

                    Comment


                    • Originally posted by gmv97 View Post
                      Asta e definitia pe care am gasit-o pe un site care comercializeaza powerbox-uri ...sincer nu m-am uitat care este pretul ... eu am incercat doar sa arat care e diferenta intre remapare si powerbox
                      Ma gandeam eu ca este citat de undeva pasajul tau, dar am vrut sa punctez greselile. Cine a scris asta pe site a copiat exact definitia unei remapari. Powerbox-ul nu dace ce ai scris mai sus.

                      Originally posted by Florin 1 View Post
                      Doc si gmv97 multumes pentru informatii.....power boxul care as vrea eu sa-l iau eu era la acelas pret cu remparea si ma gandeam ca asa e cel mai bn deoarece pot sa-l pun sau sa-l scot cand vreau.......dar nu stiu performantele oferite de ambele parti????
                      Tu esti cel mai in masura sa decizi ce faci cu banii, eu doar ti-am oferit variante. Stiu exact ce face powerbox-ul si tind sa cred ca in afara de un 18-20% la cuplu pe o plaja mica si 8-10% la putere, pana incepe sa faca ecu corectiile de rigoare, nu face.

                      Originally posted by MihaitzaMCV View Post
                      O resoftare pt un Renault Clio 1.5 dci de 85cp

                      se poate face ? Si cat ar costa ?

                      Din ce an este Clio? Este modelul nou? Modificare se poate face dar spune-mi modelul ca sa stiu ce tip ecu are si iti dau pretul.
                      Oferta Chiptuning (remapare) Dacia Logan, Solenza, SuperNova si Duster
                      Dacia Logan - 1.4 ,1.6 ,1.6 16v - 150 lei, Diesel 350 lei - Contact: 0751.194.100
                      www.chiptuninglogan.ro | www.obdtuning.ro | www.anularedpf.ro

                      Comment


                      • Modelul e din 2008 parca .. e modelul nou oricum ..

                        Comment


                        • ok....multumesc foarte mult Doc...pana la urma cred ca ma hotarasc la o remapare

                          Comment


                          • Originally posted by MihaitzaMCV View Post
                            Modelul e din 2008 parca .. e modelul nou oricum ..
                            In cazul acesta pretul este de 750 ron.

                            Originally posted by Florin 1 View Post
                            ok....multumesc foarte mult Doc...pana la .urma cred ca ma hotarasc la o remapare
                            Eu iti recomand resoftare si sa nu crezi ca imi fc reclama dar sunt de prea mult timp pe forumul loganclub si incerc sa particip cu sfaturi utile membrilor. Daca vroiam sa vand powerbox-uri nu imi era greu, dar nu cred ca aveam atatia membri multumiti. Mergi pe resoftare ca nu ai ce sa regreti.
                            Oferta Chiptuning (remapare) Dacia Logan, Solenza, SuperNova si Duster
                            Dacia Logan - 1.4 ,1.6 ,1.6 16v - 150 lei, Diesel 350 lei - Contact: 0751.194.100
                            www.chiptuninglogan.ro | www.obdtuning.ro | www.anularedpf.ro

                            Comment


                            • ramane sa mai luam legatura......multumesc pentru toate sfaturile ,nota 10

                              Comment


                              • Cu placere.
                                Oferta Chiptuning (remapare) Dacia Logan, Solenza, SuperNova si Duster
                                Dacia Logan - 1.4 ,1.6 ,1.6 16v - 150 lei, Diesel 350 lei - Contact: 0751.194.100
                                www.chiptuninglogan.ro | www.obdtuning.ro | www.anularedpf.ro

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google