Noul LOGAN - Comanda Si Termen De Livrare

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Pai aia am zis si eu...Noul Clio care se vinde in Franta acum se vinde cu 1,0 H4D care va fi pus probabil si pe Logan 3. Fericiti cei ce vor comanda Logan 3 cu aceasta motorizare. Probabil ca si atunci va exista intrebarea : ce recomandati? 1.0 75 sau 1.0 100...? Sau poate ca scot cel de 75 din oferta .

    Comment


    • Nu as zice chiar aceleasi lucruri... Un motor nou poate avea mai probleme pana nu este testat ( de ex: 1.2 TCE ) care a fost un esec total...
      De aia, ii trebuie cativa ani in spate, pana sa fii sigur pe ce iei.

      Comment


      • Pana una alta ai garantie si exista recall-uri daca e musai sa iti cumperi...

        Comment


        • Originally posted by t0rquemada View Post
          Iar încurcăm borcanele Clio 5 are alte motoare decât cele de pe Clio 4/Logan II

          Ai disponibile B4A, H4B, H4D și B4D:
          B4A e pe Kwid 0,8L
          H4B e pe Logan II 0,9L 90CP dar și pe Smart cu 110CP
          H4D turbo e pe Clio 5 Logan III 100CP
          H4D aspirat are 70 CP
          B4D e pe Logan II 1,0SCe SCE75
          Parca motoarele pe GPL aveau coduri diferite, in lista atasata de tine au acelasi cod. pana la urma exista diferente sau nu?

          Comment


          • Probabil ca si atunci va exista intrebarea : ce recomandati? 1.0 75 sau 1.0 100...? Sau poate ca scot cel de 75 din oferta .
            Greu de crezut ca Dacia va avea in oferta pe Logan/Sandero(nu vorbesc de Duster) 3 motoare pe benzina .Asta doar daca ,la nivel european (si implicit-pe baza vanzarilor la export si la noi) , motorinarul cade in dizgratie si va fi interzis mult mai rapid decat am anticipat (in acest caz se justifica 3 benzinare).
            Chiar si in aceasta situatie , cred ca doua dintre ele (daca vor exista ) se vor exclude reciproc E vorba de actualul 0.9 TCE si viitorul(ipotetic) 1.0 100 care au caracteristici asemanatoare si parca nu-si justifica existenta in paralel(la Dacia) decat daca exista un castig substantial la cuplu la cel de 100 (de la 140 la cel putin 160 ...) Diferenta de consum nu cred ca va depasi 0,5% deci asta nu le va diferentia net.
            Oricum , cred ca Dacia va pastra un motor entry level si el va fi 1.0 Sce sau ceva asemanator(un aspirat) in aceeai gama de pret.Motorul de 0.9 Tce nu cred ca are sansa sa devina primul din gama pt ca asta ar ridica pretul minim al unei masini cu peste 1000 euro(ori Dacia se vrea low cost...)

            Comment


            • Pai nu va avea ca vor scoate 0.9 90 asa cum s-a scos si in Vest.

              In orice caz consider in continuare MARE diferenta de cascaval dintre benzianar si diesel. Undeva la 2000 de euro pentru 2-3% diferenta maxima de consum, nu renteaza nici pentru 20.000 km/an. 8000-9000 lei diferenta de achizitie la inceput cu o diferenta de doar 12-18 lei/100 km inseamna ca se va amortiza la aproape 70-80.000 km. Pentru mine nu a meritat , plus de asta dieselul este mai pretentios de fel. Fiabil (1.5 dci) dar pretentio + revizii mai scumpe.

              Comment


              • Originally posted by oBED View Post

                Parca motoarele pe GPL aveau coduri diferite, in lista atasata de tine au acelasi cod. pana la urma exista diferente sau nu?
                Aveau indici diferiți nu coduri:

                1,2 16v D4F732 și D4F734 GPL
                0,9TCe H4B408 și H4B410 GPL
                1,6SCe H4M738 și H4M740 GPL

                Tabelul dă codul de motor nu și indicii
                Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                Comment


                • A mai comandat cineva Logan cu motor de mixer (0.9TCE)? Vreau sa vad cand sunteti programati la segementare cu mizeriile alea de motoare, de-aia intreb.

                  Doar avertisment pentru flame; data viitoare, vacanta; sa fiim foarte bine intelesi.
                  Last edited by IancuMIC; 12 May 2019, 14:46.

                  Comment


                  • Vei fi surprins..dar motorul de 0.9 este din 2012 in echipare si nu am auzit de motoare segmentate..
                    Si acum toate marcile preferate de romani au motoare de mixer..in 3 pistoane..

                    Comment


                    • Originally posted by Sifredi View Post
                      A mai comandat cineva Logan cu motor de mixer (0.9TCE)? Vreau sa vad cand sunteti programati la segementare cu mizeriile alea de motoare, de-aia intreb.
                      " cainele moare de drum lung si................" proverbe romanesti

                      Comment


                      • O.9 cred ca este un motoras fiabil.
                        Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                        Comment


                        • Nu ca ar fi vreo lumina, dar oricum mult mai fiabil decit alea de la grupul VW !

                          Comment


                          • si ca o completare ...avantajul tehnologic al celor de la VW (vs Renault/Dacia) este ca au motoare ''prietenoase'' cu mediul inconjurator ...tehnologii avansate care vin la pachet cu filtre de particule si softuri minune care reduc emisiile ...totul pentru ca planeta sa respire un aer cat mai nepoluat
                            Ma rog...poate toti ''face asa'' , da' astia de la VW (tot concernul ) s-au intrecut cu masura.

                            Comment


                            • Decit doar ca pe Renault/Nissan inca nu i-a prins, dar un pic de rabdare si varsa tot din el Ghosn ala ! ...

                              Ca puscaria e grea, nene, nu e joaca acolo dupe gratii

                              Comment


                              • Despre Renault si alti producatori care vand in Europa se stie de multa vreme cum procedau. Ei nu trisau prin mecanisme ascunse ci cu totii speculau un limbaj ambiguu al conditiilor de testare. Practic, reducerea de noxe conform normei euro se producea doar intre niste temperaturi ambientale de primavara. La frig sau foarte cald se depaseau cerintele. S-a eliminat portita legislativa odata cu euro 6 si derivatele.
                                In America a fost necesar dispozitivul de trisat pentru ca legislatia de acolo nu permitea o interpretare "relaxata". Renault nu era acolo.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google