Noul LOGAN - Comanda Si Termen De Livrare

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Da asteptarea asta te "omoara" si stiu ce spun.Multa rabdare ca va veni si ziua cand o vei ridica.

    Comment


    • Mi-au zis că pe 5 se dă drumul la rabla,informație în cazul în care mai este cineva interesat.
      De pe 5 în colo bănuiesc că mai durează doar programarea mașinii.

      Comment


      • Dupa ce se da drumul la program, trebuie sa duci masina la un centru autorizat (remat), dupa care trebuie sa mergi la circa financiara (Dorobantilor) si pe str Turnului la politie pentru a radia masina .... poate ai noroc si nu mai sunt cozile care erau in 2017.

        Comment


        • In cazul tau a fost nevoie sa te duci acolo. Eu am fost in cu totul alta parte. Fiecare se duce in functie de ce sector apartine.

          Comment


          • Benny13 este din Brasov, deaia i-am dat detaliile astea ....

            Comment


            • Imi cer scuze!

              Comment


              • Masina mea avea 4 km cand am receptionat-o.Daca avea mai mult de 15-25km cred ca ma isterizam pe acolo!(dar nu stiu ce rezolvam ca deja era platita integral.Mi-am cam facut ganduri negre pe ideea :ce fac daca imi aduce o masina cu vreo 50km la bord.Cum o refuz?)
                Intradevar ,la toate le face cate o ''baie'' inainte de predare .
                (Pe cand prospectam inca piata am vazut la dealer masini noi in parcare acoperite de valul acela de praf saharian de dupa o ploaie.Aratau jalnic pe exterior!!!)

                Comment


                • Treaba aceasta cu nr de km cand este ridicata de la dealer este relativa. Bineinteles ca este o masina noua indiferent ca are 4 sau 15-20km dar nr de km putini este bun pentru psihicul noului proprietar. Majoritatea dintre dvs sunteti constienti ca de pe banda de fabricatie pana ajunge la primul proprietar masina are de parcurs niste teste iar unele chiar teste suplimentare din diferite cauze si trece prin mai multe maini stocaj-destocaj, incarcare-descarcare pe transportor, tren sau vapor (unde este cazul) toate acestea facute de soferi mai priceputi sau mai putini priceputi si in acest caz se poate aduna un nr de km mai mare sau mai mic. Din aceasta cauza (si probabil unii dintre noi stiu bine acest lucru) pe L1 pana in anul 2012 kilometrajul total se putea reseta la 0km printr-o anumita combinatie de comenzi daca nu se depaseau 100km din cauzele enumerate mai sus. Sunt convins ca si pe L2 s-a pastrat aceasta functie pentru a da bine la primul proprietar

                  Comment


                  • Da,cu siguranță ai un confort psihic când vezi 3-4km
                    @obed,cât a mai durat la tine din moment ce s-a dat drumul la program?
                    Nu cred că mai scap de cozile respective.Nu aș simți mașina nouă fără cozi).Pânâ și neurmărirea fiscală l-am scos de pe turnului și mi-au spus să revin tot la ei după o săpt să-l iau.Surpriză,era pe dorobanților ). S-au încurcat puțin cu transportul. Mai așteaptă 2 ore pe acolo până a venit curierul cu neurmărirea mea

                    Comment


                    • la mine a fost diferit, pentru ca am prins a doua tura de RABLA, din toamna (tichetele se terminasera in 20 de minute). Am dus masina la remat (pe roti), dupa care am fost direct pe dorobantilor sa o scot de la impozit. Pe turnului am mers intr-o miercuri, cand au program prelungit. Am ajuns la 15.00 si la 15.30 m-au primit, fara bon. Eu am cumparat o masina de pe stoc, si a mai durat 7 zile dupa ce am facut plata integrala.

                      Comment


                      • Update.

                        Am dat comanda, am rezervat serie de caroserie si am platit si avansul pentru.... un Logan 0.9 SL Techroad .

                        Eram chitit pe Prestige SL insa fix marti cand am fost la dealer am aflat ca este acest nou model serie limitata Tech ROAD. Pret lista 10600 euro vs 10500 Prestige SL. Este peste Prestige SL...Diferenta ca acest TechRoad are standard camera de spate si mai include o branduire cu :
                        -jante de otel structurale cu capace Expression cu insertie rosie in centru
                        -tapiterie interioara cu insertii rosii
                        -oglinzi exterioare cu carcasa de culoare negru lucios cu insertie rosie
                        -covorase material textil
                        -aeratoare centrale de forma rotunda cu insertii rosii

                        Un fel de Logan Kiss sau Black & White dar full (fara piele).

                        Ca si dotari extra am mai adaugat o vopsea metalizata Rouge Fusion (300 euro) plus Volan imbracat in piele. Apoi garantia extinsa inca 150-200 euro (parca) si reviziile incluse in finantare (5 revizii - cate o revizie pe an... iese cam la 550-570 lei / revizie). Practic nu mai platesti cand mergi cu ea la revizia anuala, nici manopera nici piesele.

                        Cu toate ca aceasta caroseria a fost data in productia inca de la jumatatea lunii trecute, am primit ca si termen de livrare (maxim) jumatatea lui iunie. Deci dureaza aproare 3 luni, iar eu am de asteptat aproape 2. Orice optionale devanseaza mult termenul de livrare. Spre exemplu pentru un Prestige daca adaugam volanul de piele, devansa termenul cu 2 saptamani, doar pentru ca avea volanul de piele adaugat extra!

                        Rabla se anunta cu surle si trambite iar voucherele vor fi la preturi ridicate, fiind inceput de program deci nu va asteptati la 1700-2000 ca nu aveti sanse decat daca aveti rude, prieteni, cunostinte dornici sa va ajute.

                        Hai cu masina nouaaaaaaaaaa!!!

                        Comment


                        • pana la urma daca cumperi un tichet rabla chiar si cu 2500 - 3000 lei tot se merita, avand in vedere ca el valoreaza 6500 lei.

                          Comment


                          • Da, corect. Cam asa este. Ramai cu 800 de euro acolo. Faci un efort la inceput dar se scade din start o valoarea de 1300 de euro din pretul masinii.

                            Daca masina este eco mai primeste bonusuri dar Loganu are emisiile mai mari fata de cele impuse.

                            In cazul in care masina noua produce sub 96g CO2/km, se acorda un Eco-bonus de 1000 RON, pe langa valoarea voucherului standard, iar daca masina este si hibrid, se mai pot acorda inca 1700 RON. Valoarea maxima a voucherului poate fi de 9200 RON!

                            Comment


                            • Pe de alta parte seriile limitate in general (mai putin SL Plus si SL Prestige care practic nu sunt serii limitate) au dezavantajul ca piesele specifice lor (in cazul TechRoad ma refer la oglinzile exterioare si la capacele de roti) se gasesc foarte greu si sunt mai scump decat cele "clasice".

                              In general clientul este tentat sa cumpere o masina cu cat mai multe dotari in conditiile in care pretul este avantajos. Doar ca o dotare in plus, chiar daca costa zero la achizitie, poate sa coste mult sau foarte mult la intretinere sau la eventuale si nedoritele reparatii (din cauza unei defectiuni sau a unui accident). Nu mai consider timpul pe care il pierzi asteptand o piesa specifica unei serii limitate. Cel mai bine este sa cumperi dotarile care sunt absolut necesare si sa refuzi dotarile care nu iti folosesc chiar daca sunt oferite gratuit.
                              Last edited by abc; 4 April 2019, 11:16.

                              Comment


                              • Mno acuma nu-mi strica bucuria.

                                In exterior sunt doar capacele si oglinzile retrovizoare. Masina va avea casco mai mult ca sigur deci aia e. Sper sa nu fie cazul de evenimente neplacute. Nu e un capac de tara pentru un set de capace mai deosebite si carcasa oglinzi vopsita in alta nuanta. Acum nu o sa la refuz la primire. Doamne ajuta sa imi dea mai multe chestii. Chiar as vrea sa te vad pe tine cum ai refuza ceva oferit de Dacia sau dealer...

                                Referitor la mocaciuni... am primit inclusiv alarma din partea dealerului si o sa ma pricopsesc cu 2 randuri de covorare. Unul cu care vine masina si al doilea obligatoriu de la tampenia aia de ti-o baga pe gat cu pachetul legislativ plus presuri la 90-100 euro parca. Aia e. Cel din fabrica este textil, cel din pachet este de cauciuc din cate imi aduc aminte.

                                Am observat ca au schimbat cheile, nu mai sunt alea de 1000 de ani de la logan 1 cu 2 butonase la care se rupea plasticul. Este o cheie ceva mai draguta. Insa un mare minus pentru senzorii de parcare care nu vin vopsiti pe nici o versiune. Sunt "decat" negri. Curios daca se pot vopsi ulterior si care ar fi costurile, si sa nu influenteze senzorii crezand ca este un obstacol.... adica daca se pot vopsi ca si model.
                                Last edited by Maskatu; 4 April 2019, 12:09.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google