Navi LG Stock De Pe Logan 2 - Discutii Generale

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Licenta este 2020_Q2?

    LE pardon TomTom

    Comment


    • Asa este, licenta atasata in #5610 este pentru TomTom 2020Q2 (vezi si denumirea). Dar pentru IGO Primo pe WinCE nu este nevoie neaparat de ultimele licente, si cu cele vechi se pot utiliza noile pachete de harti. Insa pentru a activa anumite optiuni este nevoie si de alte licente, ex am mai oferit licente si colegilor care au avut probleme cu 3D, Dem, buildings, etc. (eu nu le folosesc, chiar daca Medianavul meu le ”duce” fara probleme prefer sa il tin cat mai simplu, doar ceea ce am nevoie, inclusiv hartile puse).
      Pentru cine doreste atasez o arhiva cu licentele din ultimul back-up (sunt testate) si o alta cu unele in plus care deblocheaza cam totul in Medianav, fiecare le poate folosi pe cele care considera, le-am inclus si pe ultimele din pachete (daca tot le avem este bine sa fie), desigur ca cele vechi se pot sterge, etc. Daca se doresc mai multe licente pot sa le ofer (dar cele atasate cred ca sunt OK).
      Grija sa se pastreze licenta originala, ex LGe_Renault_ULC3_16CY_Primo_EEU_15Q4_...., si asa cum am mai scris un back-up periodic nu ”strica”, chiar il recomand cu caldura.
      Drumuri bune! (si harti corespunzatoare)
      Attached Files

      Comment


      • Sincer eu nu am acea licenta LGe_Renault_ULC3_16CY_Primo_EEU_15Q4......
        Este grav?

        Comment


        • Scrie clar de exemplu, deci nu e fix aceeași licentă.
          Pentru navigațiile originale, nemodificate (de genul "transformat'' gen1 în gen2/3 doar din soft cum am vazut noi pe net) licențele originale pentru ROmânia (mașină cumparată cu hărți standard) arată cam așa, atenție la denumire - din care se poate "scoate" generația Medianav-ului și anul apariției

          HTML Code:
          Medianav 1.1.3 - 4.1.0 generație 1
          LGe_Renault_ULC_Primo_RO@11Q2_(NQ,JV,SPC,POI,KML)_ iRONQ@11Q2RenaultULC.lyc - prima licență de pe Medianav-urile livrate 2012
          LGe_Renault_ULC_13CY_Primo_RO_12Q4_NQ_POI_SPC_KML_ JV_iRONQ@12Q4RenaultULC.lyc
          LGe_Renault_ULC_14CY_Primo_RO_13Q4_HM_POI_KML_SPC_ iROHM@13Q4RenaultULC.lyc
          
          Medianav 5.2.7 - 7.0.5 generație 2
          LGe_Renault_ULC2_15CY_Primo_RO_14Q4_HM_POI_KML_SPC _JV_iROHM@14Q4RenaultULC.lyc
          
          Medianav 8.0.5 - 9.1.3 generație 3
          LGe_Renault_ULC3_16CY_Primo_RO_15Q4_HM_POI_KML_SPC _JV_iROHM@15Q4RenaultULC.lyc
          LGe_Renault_ULC3_17CY_Primo_RO_16Q2_HM_POI_KML_SPC _JV_iROHM@16Q2RenaultULC.lyc
          
          Medianav 1.0.12.x - 1.0.x.x generație 4
          LGe_Renault_ULC4_18CY_Primo_RO_17Q2_HM_POI_KML_SPC _JV_iROHM@17Q2RenaultULC.lyc
          
          Medianav 6.x.x.x generație 4.5 aka MediaControl ( Logan III )
          LGe_Renault_ULC4DOT5_20CY_Primo_RO_19Q4_HM_POI_KML _SPC_JV_iROHM@19Q4RenaultULC.lyc
          Last edited by t0rquemada; 22 March 2021, 15:46.
          Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

          Comment


          • Descoperit dar nu este pentru RO!
            LGe_Renault_ULC_13CY_Primo_FR_12Q4_NQ_POI_SPC_KML_ JV_iFRNQ@12Q4RenaultULC

            Comment


            • Originally posted by Silica View Post
              Sincer eu nu am acea licenta LGe_Renault_ULC3_16CY_Primo_EEU_15Q4......
              Este grav?
              @ Silica, nu am putut sa raspund imediat dar daca nu aveai acea licenta atunci Medianavul nu putea sa functioneze corespunzator. De aceea am insistat ca aceasta sa fie salvata si intr-o alta locatie, licenta mea am dat-o ca exemplu, desigur ca functie de Medianav si configuratie aceasta poate sa difere asa cum foarte bine a subliniat si @ t0rquemada (cu toate multumirile de rigoare pentru detaliile oferite. le consider foarte utile ), din care se pot vedea anul, generatia dar si configuratia. La mine este EEU (poate sa fie si RO, BG, FR, etc.) pentru ca am luat si hartile full Europa (erau 2015Q4, le-am actualizat oficial la 2016Q4 in august 2017, atunci nu stiam cum se pot actualiza si ”neoficial” chiar cu versiuni mai noi). Cand l-am configurat pe Sanderica am ales varianta Prestige ”cu de toate”, practic in afara de cotiera (acum nici nu o mai consider necesara) nu aveam ce mai adauga.
              Trebuie avut grija de licenta aceasta originala a aparatului, au fost si unii care au sters-o, nu o aveau salvata, si a trebuit sa se ”caute” una asemanatoare. De aceea este mai bine sa se previna decat sa se ”repare”, atasez si o captura mai veche cu locatia, eu de vreo doi ani nu m-am mai ”jucat” cu Medianavul, l-am ”buchisit” atunci (skinuri, configuratii, etc.) si adus la o forma care mi-a placut si o consider OK, acum doar mai adaug hartile noi, in rest deocamdata sunt multumit: muzicantii canta, Ioana imi spune (imi si arata) pe unde\cand sa o iau daca am nevoie, se ”imperecheaza” bine cu toate celelalte dispozitive, etc.

              PS: asa cum am mai tot scris recomand un back-up al configuratiei originale (cel putin StorageCard si StorageCard4) inainte de a face orice modificare (chiar si inainte de ”deblocare”). Insa Medianavul acesta nu este chiar un ”bau-bau”, orice problema se poate rezolva (chiar si ”Connect diag tool”) dar mai bine sa avem un back-up, o amprenta, un firmware salvate (plus eventual un bootloader instalat, un program de diagnoza cu interfata pe CAN2, etc.).
              Toate cele bune!

              Attached Files

              Comment


              • Cu mov e licența pentru update-ul garantat în maxim 90zile - celebra dezbatere 201x Qy
                Dacă ai licențele universale menavrus_1.lym și menavrus_2.lym nu-ți mai trebuie nimic.
                Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                Comment


                • cu multumiri lui Gil26 ...Harta 2020 Q4..
                  iGO R3 HERE [Navteq] 2020.(Q4) EUROPE
                  Attached Files

                  Comment


                  • Stie cineva daca parasolarul din linkul de mai jos,se potriveste pe Navi GPS LG Logan 2 2016? Multumesc!

                    Link
                    Nu condu cu viteza mai mare decat poate sa zboare ingerul tau pazitor!! sigpic

                    Comment


                    • La cum arata (tijele acelea pentru montaj in spate), trebuie facut alt sistem de prindere. Masca de pe consola centrala se aplica peste navigatie.

                      Comment


                      • Pare sa fie un "parasolar" pentru o navigatie clasica (independenta) nu sisteme integrate in consola bord.

                        Comment


                        • Originally posted by bogdanmardare View Post
                          La cum arata (tijele acelea pentru montaj in spate), trebuie facut alt sistem de prindere. Masca de pe consola centrala se aplica peste navigatie.
                          Ai dreptate! Ma gandeam sa tai tijele alea de prindere si sa lipesc cu superglue parasolarul de masca.Dar cred ca iese o tiganie. De multe ori se observa greu ecranul media navului,din cauza soarelui. Oricum ms ptr raspuns!Ramane sa mai cercetez
                          Last edited by Old Driver; 22 April 2021, 15:30.
                          Nu condu cu viteza mai mare decat poate sa zboare ingerul tau pazitor!! sigpic

                          Comment


                          • pune folie neagra pe geamuirle unde intra soarele si luceste in ecran cea mai simpla solutie

                            maschezi soarele suficient daca pui folie pe toate geamurile decit parbriz nu

                            nu mai bate in ecran si arata si masina mai cool

                            Comment


                            • Eu as prinde niste bucati de tabla din aluminiu cat mai subtire (tabla de cutie de bere) pe parasolar, pe interior. 3 in partea superioara si cate una spre marginile de jos. Le-as fixa cu nituri dintr-o sarma de 1 mm tot din aluminiu.As vopsi cu un marker permanent capetele niturilor si tablele pe partea care se vede de sub parasolar. As monta parasolarul pe masca consolei demontata in prealabil prin indoirea tablirelor pe spatele mastii ÷ lipire tablite de masca tot pe spate. As re-monta masca. Montajul e totusi fragil, trebuie atentie sa nu se rezeme cineva/ceva de parasolar.

                              Comment


                              • Tocmai mi-am actualizat hartile originale de pe Loganul 2 B&W din 2018 ( Medianav gen 3 LG v9.1.3 ) .Am 5 actualizari in 3 ani...
                                In cazul in care cineva e interesat (si n-are chef sa ''bricoleze'') , acum ,cu utilitarul de la Dacia se instaleaza versiunea 9.4 a hartilor ( HEREmap 2020 Q2 !!!!!!! ) Trist , dar cunoscut...

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google