Probleme Tehnice Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • 14,93 ron - carrefour orhideea

    Comment


    • Salut,

      Am o problema cu stergatoarele de pe Logan II. Am observat asta la prima ninsoare care a cazut in Bucuresti(luna octombrie) - stergatorul stanga merge sacadat(in frame-uri) la tura de dus, dar se intoarce lin. Chestia asta uneori o face, alteori nu.

      M-am gandit ca are legatura cu temeperatura scazuta si cauciucul poate nu prea de calitate. Dar de ce se intampla doar la un stergator? Si de ce pe parcursul unui drum uneori face, alteori nu?

      Nu prea ma incanta ideea de a schimba stergatoarele dat fiind ca este o masina noua si mi se pare inacceptabil ca durata de viata a unor stergatoare sa fie de 6 luni. Am mai pus postarea asta si intr-un alt thread, dar fiind vorba de logan II mi se pare mai potrivit aici.(rog un moderator sa stearga celalalt post)

      Multumesc!

      Comment


      • Avem topic unde discutam despre problemele stergatoarelor; ti-am mutat acolo postul, iar asta e al 3 lea aici. Ramane sa discutam doar acolo.
        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

        Comment


        • Daca tot mutati topicuri de logan 2 la topicuri generale se pierde discutia - asa ati facut si cu consum la 0.9 TCe - nu prea vad rostul sa-si dea cu parerea altii pe problemele noastre.
          De obicei vrei sa afli parerea unui coleg care are aceiasi masina ,stergator, motor, etc cu a ta.
          Parerea mea.
          RTFM

          Comment


          • Acum aflu cu stupoare că generația veche de logan are același mecanism, ștergătoare și parbriz ca generația II, probabil o să urmeze mutarea posturilor legate de caroserie, motorul TCe, medianav(e tot radio, nu?) etc.

            Înteleg că anumite teme trebuie grupate, dar nici chiar așa.
            Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

            Comment


            • @panselin4 - Dupa ce am parcurs un drum "bombardat" acum cativa ani, a fost afectat un pivot de pe bratul bascula inferior, ca idee.

              Comment


              • danut1900, mersi frumos de informatie, daca zici ca un drum bombardat a facut asemenea pagube, o groapa nu prea a afectat , ma gandesc

                Comment


                • Putin probabil sa ai probleme cu pivotul de la o singura groapa. In schimb, verifica periodic amortizorul in pozitia destins, daca nu lacrimeaza.

                  Comment


                  • Originally posted by tibik View Post
                    Aceleasi trepidatii le simt si eu, fix in aceeasi zona. Sunt mai accentuate cand tin piciorul pe frana, la semafor. Am fost deja o data in service si mi-au spus ca s-a rezolvat. Mi-au adus masina si NU. Am intrat iar cu ea si am plecat fericit. Nici o saptamana si trepidatiile au reaparut. O sa verific si eu antigelul. Mai fac o programare. Sa vedem...
                    Salutare,
                    Azi sunt suparat! Pentru ca:

                    A. Am fost a 2-a oara in acelasi service cu fix aceleasi probleme ca si acum 3 sapt:
                    -geamul electric sofer tacane la inchidere la max, si la fel tacane la deschidere;
                    -trepidatii (extrem de enervante) in compartimentul motor undeva in dreptul volanului.
                    Rezultate:
                    -Geamul functioneaza normal . In acest caz i-am rugat sa-l faca si pe celalalt sa tacane, sa faca in toate felurile. Conform logicii lor, daca ala care face ca toti dracii are o functionare perfect normala, inseamna ca cel care merge silentios si nu face nici un zgomot este defect . (Atentie mare: Le-am cerut sa-mi treaca in carnetul de garantie ca am fost la ei si ca nu au constatat nimic. Era sa explodez: "Daca iti trecem aici trebuie sa platesti constatarea (manopera+...) ca noi nu am gasit nimic!!!)
                    -Au strans tot (baterie, cutie filtru aer si ce le-a mai picat in mana, ca si acum 3 saptamani) cu precizarea (lor) ca acum stiu unde este buba si nu voi mai avea vreodata aceasta problema. Dupa nici 5 km de la service trepidatiile au reaparut .
                    Deoarece mi-am consumat toti nervii certandu-ma cu ei din cauza macaralei si pentru ca si prima data m-am intors la ei din poarta service-ului m-am "multumit" doar cu un telefon prin care sa-i anunt cat de buni mesteri sunt. Maine sun la 'vocea clientului' pacalit.

                    B. Am constatat, in seara asta, ca indicatorul de combustibil a ramas blocat la 7 liniute (8 liniute=plin) si acolo a crapat de vreo saptamana. Noroc ca nu merg niciodata pe rosu si saptamanal ii fac plinul.

                    C. La cate probleme am avut (vezi si punctul 'D') nu recomand aceasta marca si de abia astept sa o marit si sa iau altceva, orice. (Trebuie sa precizez ca sunt total afon in domeniu - deci nici nu se pune problema sa repar sau sa remediez eu ceva.)

                    D. La nici 5000 km am ramas de 2 ori cu masina in drum in mijlocul Bucurestiului. Plecat pe platforma (foto atasate). Fara masina circa 2 saptamani (fara masina de schimb) - inlocuit cablaj motor. Plus minim vreo 5-6 vizite inainte de asta prin service-uri unde le aratam (filmat) ce senzori se aprindeau in bord, iar ei o bagau pe tester si nu iesea nimic si ma trimiteau la plimbare ca sunt dus cu capul! Mai jos relatez, pe scurt, ce si cum s-a intamplat:
                    Si acum mare, mare ATENTIE: in vizitele anterioare (numai in mari service-uri autorizate) au lipit - conectat un cablu de la motor (pe care-l considerau ei ca fiind cauza problemelor) ca la tara: au scos izolatia, au impletit capetele si au pus banda izolatoare!!! Exact cum cititi: banda izolatoare pe un cablaj impletit de la motor (citez din raport: "remediere cablaj bobina aprindere cilindrul 3"). Am vazut, am facut fotografii, am cerut sa-mi scrie in cartea de garantie exact ce au facut, am sunat la 'voce' si pana nu am primit confirmarea telefonica si prin email cum ca ce au facut acolo este in regula nu am plecat din service. La al doilea drum pe platforma, fiind noaptea, am lasat masina la service cu cheie cu tot pentru ca a doua zi sa se ocupe de ea! A doua zi pe la 11.00 primesc telefon. Si acum SOC, GROAZA, HALUCINANT ( mai fac si eu haz de necaz): "Buna ziua, am verificat masina dumneavoastra si este defect cablajul la motor (trebuie sa precizez "cablaj motor" = tot ce inseamna cabluri electrice la motor). Dureaza vreo 10-15 zile pana vine cablajul din Franta. Va solicitam sa ne confirmati daca doriti sa-l inlocuiti, ca sa nu facem comanda de pomana, pentru ca inlocuirea costa vreo 2000 euro (EURO) (si imi explica: pai carat pe platforma, stationare, constatare, cablaj propriu-zis, manopera, 'facerea lumii' etc)" Raman cu gura cascata. "Pai, zic eu aproape fara glas, dar garantia?" "Pai garantia, zice el, ati pierdut-o pentru ca s-a intervenit NEAUTORIZAT la cablajul de la bobina cilindrului 3!" Le-am spus sa faca ce-i duce capul cu masina, ca eu nu mai vin sa o ridic! Am crezut ca sunt in vis, in alta realitate. Dupa nenumarate telefoane la 'voce', cu schimb de email-uri in care le aratam ca au fost de acord cu solutia anterioara, cu amenintari cu dat in judecata, cu despagubiri etc. ma suna iar tipul din service: "Inlocuim cablajul pe garantie, desi nu este corect pentru ca ATI intervenit neautorizat!" HAHAHA Dupa vreo 3 luni (minim zic eu) din viata pierdute, dupa cateva zeci sau sute de fire albe in plus s-a inlocuit cablajul pe garantie.
                    Ca au uitat sa mufeze tot - nici nu mai conteaza (am mai pierdut cateva zile prin service ca nu mergea aerul conditionat si pana au descopertit ca nu era mufat cum trebuie a mai trecut timp)!

                    PS Scuze pentru postarea poate prea lunga, dar am tot tinut in mine toate astea. Dar nu am mai rezistat. Nu am scris atat de mult pentru cineva in mod special, poate am scris doar pentru mine ca sa ma descarc. Daca, totusi, foloseste cuiva m-as bucura! Daca nu, nu!
                    Attached Files

                    Comment


                    • Curat ghinion! incredibil.....in mod normal ar trebui schimbata masina....au asamblat-o elevii practicanti de la colegiul auto....dupa ce au tras pe nas.....si-au batut joc de meserie.
                      „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                      Comment


                      • Curat ghinion. Trebuiau reclamati in justitie. Geamul sofer mai tacane si la mine, cand e inchis la maxim doar pe anumite drumuri. Am fost la reprezentanta, toate sunt in regula, raspuns asa fac toate. Mai testez la vara si o sa ma duc iar la ei, cand devine enervant de mult. Legat de cablaj, din moment ce ei au umblat la masina, trebuie sa acopere in continuare garantie. Sa le fie rusine, oricum ei se zgarcesc la 50 de euro, daramite la 2000 euro.

                        Comment


                        • @tibik Spune-ne te rog si noua la ce reprezentanta ai fost?

                          Comment


                          • @tibik
                            A. Bucsele de cauciuc ale cutiei filtrului de aer și/sau tubulatura de admisie.
                            B. Atenție ca 8 pavele nu înseamnă plin.

                            D. Cum ai ajuns în prima situație, în mers ai rămas în 2 cilindri?
                            Attached Files
                            Last edited by 77sky; 7 December 2014, 23:49.
                            Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                            Comment


                            • chiar ghinion, mai ales cu cablajul motorului, garantia trebuie sa acopere acest gen de operatiuni fara discutii
                              problema principala, si eu am sesizat, sunt oamenii din service, care marea majoritate fac lucrurile in bataie de joc, fara simt de raspundere, aici zic eu ca este buba cea mare

                              Comment


                              • @tibik: Îmi pare rău de păţaniile pe care le-ai întâmpinat cu maşina, dar poate că de acum înainte nu vei mai avea şi alte belele cu ea.
                                De când ai maşina?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google