Probleme Tehnice Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • De cand este masina ?

    Trimis de pe al meu SM-G955F folosind Tapatalk

    Comment


    • Originally posted by Silviu View Post
      Ce parere aveti despre acest defect la vopsea? (pozele sunt in GDrive pentru a pastra rezolutia)

      Astazi am fost la spalatorie si mi-a aratat spalatorul aceste urme. Vopseaua s-a inmuiat si deplasat.
      A naibii pasari au ajuns sa topeasca vopseaua nu doar sa matuiasca lacul.
      La o prima privire nu par sa fie defecte mecanice asa ca parerea mea este ca acolo exista un defect de fabricatie, cel mai probabil o contaminare a zonei inainte de vopsire. De vazut ce vor zice cei din service la constatare.

      Oricum in lumea "eco" in care traim vopseaua nu mai este ceea ce a fost si o sa vedem astfel de defecte mai des.

      PS: una din masinile de serviciu, un Ford Ranger, are cateva elemente vopsite de 2 ori pina acum pe garantie. Cel mai tare dintre defecte a fost o "basica" de toata frumusetea pe capota, de ziceai ca a bagat cineva aer pe sub vopsea. Culmea este ca avea si cateva zgarieturi de toata frumusetea dar vopseaua era intacta si in contact perfect cu metalul, chiar la cateva luni de la aparitie.
      Last edited by JNic; 4 June 2018, 21:12.

      Comment


      • Eu am avut Loganul din 2014 lovit de grindina de nu aveai unde sa pui o bila, dar vopseaua a ramas la locul ei, ce vad aici e grav, erori la procesul de vopsire din fabrica.(o sa o iau la "puricat" pe cea din 2017).

        Comment


        • nici vopseaua nu mai e ce-a fost, da' nici etapa de degresare nu mai e ce-a fost...

          Comment


          • Mie nu îmi vine sa cred ce vad.
            Ce pasari mai?
            Poate doar de-alea care au bătut lichid de frana. Nu ii lasati asa....nu cred ca sunteți niciunul fiu de parlamentar ca daca erati scriati pe forum la "meleuri". Asa ca pe banii munciti de voi, faceti un pic de scandal.

            Comment


            • Or fi pasari atomice :-))

              Am luat masina la verificat astazi si doar pe capota am descoperit astfel de "pete".

              E sarita vopseaua. Urmeaza o constatare.

              Pe partea frontala capota e toata ciuruita de la criblura. Iar prin ciuruit se intelege sarita vopseaua (puncte mici si multe gri).

              Prin comparatie m-am uitat la L1 si acolo doar la cateva lovituri mai serioase e sarita in rest e doar zgariat lacul...

              @devreg, s-ar putea sa nu mai fi fost deloc :-) chiar asta mi-a zis o cunostinta ce e vopsitor; am fost la o mica constatare "privata" ...
              I have no special talent. I am only passionately curious.

              Comment


              • Si eu am astfel de mici ciobituri.
                Am luat putina vopaeasi o sa le acopar. Sunt f m8ci punctuletele.
                Ma gandesc sa infoliez capota. Ce spuneti?

                Oricum, pe garantie sigur nu se rezolva in cazul meu.

                Comment


                • *atenție, urmează postare kilometrică!

                  Dacă tot includem vopseaua sărită la probleme tehnice, hai să vă spun și eu una...

                  Am piață agroalimentară în fața blocului dar și de complex comercial la parterul acestuia. Parcarea este perpendiculară pe bloc și fix între piață și complex. Între ele sunt cam 15 metri despărțite de o străduța, mai degrabă alee (fără nume).

                  Acum că tabloul de mai sus este complet, țin să vă spun că am parte zi de zi de "trafic" intens din partea cetățenilor zonei în care locuiesc, care inevitabil și din dorința de a se aproviziona, trec pe lângă mașină și o... ating. Amintesc aici în special persoanele în vârstă care abia merg, însă sacoșa de rafie plină cu de toate o pot căra, fii-r-ar! Norocul meu este că acest tragic fenomen care-mi sfâșie inima se întâmplă numai după ora 18:00 când aduc mașina acasă, deci mare parte a zilei este ferită de vandalizare, doar că în week-end nu mai am încotro și îndur...

                  Unde vreau să ajung...

                  Pe bara spate mi s-a luat vopseaua gen "julitură", dar nu pâna la tablă, ci până la a cel strat negru care nu știu ce este. Pe anumite porțiuni am rezolvat-o cu pasta de polish, pe altele am rezolvat-o pur și simplu la îndemnul cuiva cu un banal șervețel care a făcut minuni întnzând practic lacul / vopseaua și umplând locul (funcționează!), dar în alte zone, din păcate a trebuit să folosesc marker cu vopsea albă, iar aici mă refer la mici dungi abia vizibile.

                  Nu am CASCO iar să prind "infractorii" ori să merg la poliție pentru distrugere, hmmm, ar fi pierdere de timp. Dacă aș avea CASCO, la câte julituri se întâmplă în zonă (nu numai la mașina mea, ci și la altele), ar însemna ca mai tot timpul anului s-o țin la service, la vopsitorie.

                  În încheiere, vă sugerez că o soluție aproape definitivă ar fi colantarea cu autocolant transparent lucios (există și mat), dar costă de rupe, iar cu banii ăia, cel puțin eu, mai bine aș face altceva. Voi, treaba voastră, dar să pregățiți undeva la 1200-1500 lei (am auzit că ar costa și 2000 lei).

                  Succes!
                  http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

                  Comment


                  • Pai bara nu aveau cum sa o juleasca pana la tabla... E din plastic negru.
                    Oricum eu o parchez cat pot de la distanta in parcari. E zgariata si pe portiera....

                    Comment


                    • 2000 nu e mult daca tii cont că nu ar mai trebui sa o vopsești și practic ți-ar menține valoarea mașinii pentru o viitoare revânzare. Dar nu sunt adeptul, pentru mine e o fieratanie cu care îmi fac treabaa. Atât timp cât arată ok și îngrijită nu-mi fac probleme.

                      Comment


                      • Cataline , cum ai reusit remedierea cu servetelul ? Cum era servetelul ? mai neted si mai tare , mai rugos , mai moale , umezit sau neumezit . Ne-ar prinde bine niste detalieri .

                        Comment


                        • Asta cu zgarieturile in parcare e inerenta... Nu ai ce-i face, e o chestiune de timp s ti se intample. Chiar daca esti atent când deschizi usa, sunt situatii in care iti scapa (cel mai probabil din cauza vantului) si se opreste in a vecinului. De partea cealalta (adica tu sa fii atins), nu ai control nici daca lasi masina intr-o parcare goala.
                          Pe aia veche am rezolvat problema eventualei mele neatentii cu asa ceva:

                          A functionat foarte bine si am de gand sa pun si la asta noua.

                          Trimis de pe al meu Mi A1 folosind Tapatalk

                          Comment


                          • Originally posted by dl_dr25 View Post
                            De cand este masina ?

                            Trimis de pe al meu SM-G955F folosind Tapatalk
                            Noiembrie 2017

                            Comment


                            • Originally posted by sebibv View Post
                              Pai bara nu aveau cum sa o juleasca pana la tabla... E din plastic negru.
                              Oricum eu o parchez cat pot de la distanta in parcari. E zgariata si pe portiera....
                              Ai dreptate!
                              Cum de nu mi-a dat prin cap?

                              Originally posted by sadicu View Post
                              2000 nu e mult daca tii cont că nu ar mai trebui sa o vopsești și practic ți-ar menține valoarea mașinii pentru o viitoare revânzare. Dar nu sunt adeptul, pentru mine e o fieratanie cu care îmi fac treabaa. Atât timp cât arată ok și îngrijită nu-mi fac probleme.
                              Având în vedere că se apropie perioada de concedii, 2000 lei parcă ar sta mult mai bine în portofelul meu, nu al altora...

                              Originally posted by georgstelsib View Post
                              Cataline , cum ai reusit remedierea cu servetelul ? Cum era servetelul ? mai neted si mai tare , mai rugos , mai moale , umezit sau neumezit . Ne-ar prinde bine niste detalieri .
                              Presupunând că zgârietura se află la suprafață, cu "negrul" acela de la plastic bară abia vizibil (sau spre gri), se ia pur și simplu un șervețel uscat (al meu e din acela gen "din clasica cutie de carton") și se freacă bine la suprafață.

                              Oricum, în postarea anterioară am precizat că nu la orice tip de julitură a funcționat, la celelalte mergând cu pastă polish sau cu marker alb... "punctând" cumva sau "desenând" în zona respectivă.

                              Din fericire până acum nu a fost nevoie să aplic și pe alte suprafețe, ci exclusic pe bara spate.

                              Originally posted by calinrusu View Post
                              Pe aia veche am rezolvat problema eventualei mele neatentii cu asa ceva:

                              A functionat foarte bine si am de gand sa pun si la asta noua.
                              Da, bună idee, dar banda aceea e mai mult pentru protecție lovituri.
                              http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

                              Comment


                              • Pai pentru lovituri. Daca este cvasiimposibil sa ma protejez pe mine, macar sa-l protejez pe celalalt de neatentia mea. Si nu numai, pentru ca am imbracat si partea de jos a usii (antibordura). Chiar si estetic e ok, banda neagra pe usa alba.
                                Pe asta noua (rouge de feu) nu stiu cum o sa dea.

                                Trimis de pe al meu Mi A1 folosind Tapatalk

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google