Probleme Tehnice Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • stie cineva ce cauta furtunul asta asa? 1.5 dci 90 cp
    Attached Files

    Comment


    • Parca sa mai discutat si cred ca pe acolo curge condensul de la AC.
      sigpic

      Comment


      • Inainte de Craciun m-am oprit sa stau de vorba cu cineva fara sa opresc motorul. Motorul suna ca un benzinar fara gram de ulei. am dat fuga la service si am o tubulatura care vibreaza. de vreo saptamana iar a aparut zgomotul. ma pregatesc sa ma duc iar la ei.
        A mai patit cineva asa ceva?
        Attached Files

        Comment


        • Originally posted by gutu1 View Post
          stie cineva ce cauta furtunul asta asa? 1.5 dci 90 cp
          E posibil sa fie de la tava pe care sta bateria, cum are vechiul Logan.

          Sent from my GT-I9300 using Forum Runner

          Comment


          • Originally posted by bc17mic View Post
            Inainte de Craciun m-am oprit sa stau de vorba cu cineva fara sa opresc motorul. Motorul suna ca un benzinar fara gram de ulei. am dat fuga la service si am o tubulatura care vibreaza. de vreo saptamana iar a aparut zgomotul. ma pregatesc sa ma duc iar la ei.
            A mai patit cineva asa ceva?
            Si la mine joaca tubulatura aia pe gatul de la filtru` de aer. Nu e nici o problema, o poti rezolva luind o banda de burete cu adeziv (de-aia pt geamuri) si o lipesti pe gatul de la filtru` de aer, apoi bagi conducta. Are ea o garnitura acolo, dar e proiectata de femeia de serviciu`.
            sigpic

            Comment


            • @bc17mic Cutia filtrului de aer are 3 puncte de prindere(jos, inspre habitaclu si surub). Daca vei controla, incercand sa misti de cutie vei constata ca "prinderea" dinspre habitaclu e problema
              Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

              Comment


              • Cred că acest topic este potrivit pt "dilema" mea. Am de 6 ani (200.000 km) un Logan 1.4 care nu mi-a facut nici o problemă. Acum sunt in momentul in care sa-mi iau un "golan" nou. M-am hotărât pt un un dci 90 CP. Tot pe aici am citit multe probleme legate de pompă, injectoare... e adevărat că multe postări din anii 2009-2011. S-a mai schimbat ceva in fiabilitatea acestor motoare? Că parcă mi-e teamă un pic de alegere...
                Apreciez răspunsuri la obiect şi argumentate, şi nu doar puncte de vedere venite din partea posesorilor de "benzinare". Mulţumesc.

                Comment


                • Consider o problema tehnica...ieri la spalatorie, mi s-a dezlipit stikerul cu Dacia de pe pragul drept.
                  Aveti idee cu ce l-as putea lipi inapoi, dar sa si tina?
                  Multumesc!

                  Comment


                  • de vreo saptamana mi-a aparut o bataie pe partea soferului care suna mai mult a doua plastice care se lovesc continuu...faza este ca atunci cand brachez la maxim rotile se acutizeaza sunetul; de la ce ar putea fi? am logan 2 TCE 0.9 cu 16500 km in bord...mi se pare innacceptabil ca la o masina cu 16500 km sa apara astfel de sunete...specific ca atunci cand ridic capota nu se aude, deci ma gandesc ca sunetul vine ori din spatiul dintre habitaclu si compartiment motor...

                    Comment


                    • E in garantie, mergi la service.
                      Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                      Comment


                      • Originally posted by ctrnovice View Post
                        de vreo saptamana mi-a aparut o bataie pe partea soferului care suna mai mult a doua plastice care se lovesc continuu...faza este ca atunci cand brachez la maxim rotile se acutizeaza sunetul; de la ce ar putea fi? am logan 2 TCE 0.9 cu 16500 km in bord...mi se pare innacceptabil ca la o masina cu 16500 km sa apara astfel de sunete...specific ca atunci cand ridic capota nu se aude, deci ma gandesc ca sunetul vine ori din spatiul dintre habitaclu si compartiment motor...
                        Pai si ce treaba are capota cu spatiul dintre habitaclu si compartimentul motor.
                        Verifica si tu plasticele de pe sub ea si vezi daca mai sunt toate la locul lor.
                        Cu zapezile aste poate ai atins ceva pe sub ea.
                        sigpic

                        Comment


                        • Poate nu m-am exprimat eu clar...cand ridic capota si motorul merge nu se aude acel zgomot in compartimentul blocului motor in schimb daca intru in masina e foarte prezent acel sunet

                          Comment


                          • @ctrnovice Zgomotul pare a fi localizat undeva in spatele pedalei de ambreiaj? E mai pronuntat cu rotile bracate spre stanga?
                            Daca da verifica cutia filtrului de aer, spre sofer, are un pinten de plastic ce intra intr-o bucsa de cauciuc, de acolo vine zgomotul.

                            Zona incercuita cu rosu
                            Attached Files
                            Last edited by t0rquemada; 10 February 2014, 20:25.
                            Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                            Comment


                            • Nivelul la antigel pare cam scazut dar cred ca era la inceputuri ca aveai numere rosii
                              Last edited by 77sky; 3 March 2014, 21:42.
                              sigpic

                              Comment


                              • Poza e de pe net. Pe de alta parte eu am locul de parcare e intr-o rână.
                                Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google