Revizii Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Se apropie revizia de 80.000km am fost si am cerut un Deviz Estimativ ......3.145,25 lei cu, kit distributie pompa apa kit accesorii discuri si placute frana , idea e ca nu as vrea sa mai pun discuri si placute de origine am gasit Brembo dar are grosime 20.6 mm iar cele de origine au 22mm e problema daca e cu 1,4 mm mai subtire? Diferenta e foarte mica ce pareri aveti? Multumesc
    Attached Files
    1.5 DCI

    Comment


    • La dCi ai discuri 258mm x 22mm grosime minimă 19,8mm! iar plăcuțele au 18mm grosime minimă 7,5mm!

      Uleiul de transmisie de ce apare pe factură?
      Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

      Comment


      • O da cutia jos sa schimbe distribuit
        sigpic

        Comment


        • Au zis ca la 80.000 km se schimba si uleiul la cutie , adevaru e ca n7 am apucat sa ma uit in cartea masinii sa vad dar ori cum asta nu e o problema ....ma streseaza problema cu discurile nu stiu ce sa fac , ceva sfaturi ��
          1.5 DCI

          Comment


          • Eu zic sa mergi pe origine
            sigpic

            Comment


            • Originally posted by panselin4 View Post
              Te au pus sa semnezi pe propia raspundere, ce mafioti, asa fac toti, asta pt a fi acoperiti in caz de ceva pe viitor
              Chiar daca ai facut doar 4000 km pe an , trebuie schimbat uleiul anual deoarece isi schimba propietatile, este pacat mai ales la masina noua, sa faci schimbul la 2 ani, macar uleiul sa l schimbi,asta este cel mai important
              Eu am platit la prima revizie 490 lei cu piesele si uleiul de la ei, nu este mare diferenta in final, dar eu in banii aceia am schimbat si filtrul de habitaclu, deci inseamna ca tu puteai iesi si mai ieftin
              Foarte buna alegerea facuta ..din pacate multa lume nu reflecteaza la preturile de pe facturile de la reviziile facute la reprezentanta )
              @ Am semnat bineinteles declaratia pe proprie raspundere ca sunt constient la ce riscuri ma expun in cazul folosirii pieselor contrafacute @ sa intelegem ca toate piesele care nu sunt de origine sunt contrafacute...
              sigpic

              Comment


              • Primele doua revizii, m-au costat 750 ron, se mai găsesc și reprezentante mai ieftine.

                Comment


                • Semnezi doar o declaratie ca esti constient de riscurile la care te expui in cazul folosirii pieselor contrafacute, neînsemnând nici pe departe ca cu ce am venit eu automat e contra-facut... Nu mi-am pierdut garantia masinii ... Oricum ce mi-am luat eu erau toate originale, logic ca nu poti sa-ti cumperi ce te taie capul si ce crezi tu ca ar merge, tot felul de no name'uri ... Sunt curios daca in reprezentanta iti monteaza orice ( adica chiar si ce nu e Renault si produse de alte firme )

                  Comment


                  • Nu mi-am pierdut garantia masinii ...
                    Aceasta afirmatie e pur teoretica, de vreme ce n-ai apelat inca la acea garantie.

                    Teoretic, daca maine lantul de la distributie ar trebui schimbat pe garantie, Dacia poate invoca motivul folosirii unui ulei contrafacut, adus de tine.
                    Ei scot declaratia ta pe propria raspundere.
                    Tu, cum demostrezi ca uleiul nu era contrafacut?
                    Last edited by mr.K; 30 November 2015, 20:29.

                    Comment


                    • Demonstratia ca uleiul e contrafacut se face pe baza compozitiei chimice a lui, printr-o expertiza intr-un laborator ... nu asa din ochi si "experienta"
                      In acea declaratie se consemna faptul ca piesele au fost aduse de proprietar si "AR PUTEA" fi contrafacute. Nu se consemna faptul ca piesele sunt clar contrafacute !
                      In plus de asta, ce garantie am eu ca reprezentanta imi aduce piese de origine ? Si ei le iau de la un depozit ( distribuitor, nu fabrica cum crede lumea sau asa e la cea din Iasi cel putin ). Prea suntem paranoici cu anumite lucruri

                      Comment


                      • In plus de asta, ce garantie am eu ca reprezentanta imi aduce piese de origine ?
                        O factura in care apare uleiul LOR, plus ca ei isi asuma asta si iti repara masina, daca defectiunea va fi cauzata de ulei.

                        Si ei le iau de la un depozit distribuitor
                        Reprezentantele primesc piesele de la depozitul de la Oarja.

                        Cine a schimbat lantul de distributie, a primit recomandarea sa schimbe uleiul la 10.000 km.
                        Ori recomandarea din carnetul de distriutie e tocmai la dublu, 20k km.

                        Asa ca, niste schimburi de uulei sunt facute cu marfa clientului le-ar da un motiv sa mai taie din costurile cu garantie.

                        Eu, daca as avea 09 tce nu as pune decat uleiul lor, schimbat la maxim 10k km.
                        Cine are distributie pe curea, sa puna ulei de unde pofteste, riscul sa cada motorul e minim.
                        La cele cu distributie pe lant, se schimba datele problemei.
                        Last edited by mr.K; 30 November 2015, 21:21.

                        Comment


                        • Doar 90 zile ai garantie din partea reprezentantei ( parca atat e pentru manopera ). Pentru piesa se considera cat ofera producatorul piesei respective.
                          Si daca ar fi cum ai zice tu, garantia va fi fix pix din partea fiecarui producator de masini in momentul in care ai venit intr-o reprezentanta si s-a schimbat o piesa. Daca acea piesa se va defecta sau va influenta defectarea altei piese, producatorul va da vina pe reprezentanta ( manopera necorespunzatoare) iar reprezentanta pe producator ( piesa necorespunzatoare )...

                          Comment


                          • Eu vorbeam de ulei la 0.9 tce, tu duci discutia in derizoriu povestindu-mi de piese in general.

                            Dar, la 4k km/an cat face colegu' cu SL10, un lant rezistand cam 100k km, inseamna ca pe urmatorii 25 de ani n-o sa aiba probleme cu distributia.
                            Last edited by mr.K; 30 November 2015, 21:28.

                            Comment


                            • Tu o duci in ridicol ( deh, derizoriu suna mai fancy nu ? ). Am comentat la ceea ce ai scris tu INAINTE de a-l modifica ( postat de mine la 20:19 si modificat de tine la 20:21 ).

                              Poti veni cu ulei agreat de producator - de exemplu Elf. Nu comenteaza absolut nimic, atat timp cat e agreat.

                              Hai sa nu mai aruncam cu noroi, ca si asa e destul afara in perioada asta !
                              Last edited by Midnighte; 30 November 2015, 21:36.

                              Comment


                              • Nu comenteaza absolut nimic, atat timp cat e agreat.
                                Nu comenteaza absolut nimic, ca nu au inca nimic de decontat pe garantie. Cat timp nu apelezi la garantie, e dreptul tau sa crezi ca INCA o ai.
                                Asta i-am explicat colegului.
                                Chiar de esti asa sigur de unele lucruri, cred ca te-ai duce cu inima stransa la CAREMIL sa le explici ca ti-a picat motorul, chiar de tu ai adus numai ELF.

                                Oricum, am uitat ca unicul si nemaipomenitul SL10 nu are decat 1.2 16V ca motorizare pe benzina, deci nu e vorba de lant de distributie ca la 0.9 tce.

                                Dar ce am zis, ramane valabil.

                                Eu, daca as avea 09 tce nu as pune decat uleiul lor, schimbat la maxim 10k km.
                                Pentru perioada garantiei.
                                Last edited by mr.K; 30 November 2015, 21:46.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google