Revizii Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Care bate câmpii aici? Ce SL10 are H4B (TCe pentru profani)?
    Ce treabă are lanțul cu uleiul și cu X km? Niciuna. De ce, pentru că e clar ai TCe tocmai pentru garanție, deci clar mergi pe recomandarea producătorului.

    Apar probleme, nu-i bai Dacia va schimba motoarele a schimbat un 1,2TCe la un Captur pentru consum de ulei (1l/500km), urmează un Duster cu aceeași motorizare.

    P.S. Cei îngrijorați mai bine ar citi clauzele din Contractul dacia extenso, ăia 1 sau 2 ani peste cei 3 ai mașinii, contract pe care mulți nu l-au primit(luat) la ridicarea mașinii și fără de care cei 1sau2 ani în plus nu există.
    Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

    Comment


    • Ma scuzi marite inchizitor, mi-am amintit ce pocnitoare de motorizare are SL10.

      Oricum, am uitat ca unicul si nemaipomenitul SL10 nu are decat 1.2 16V ca motorizare pe benzina, deci nu e vorba de lant de distributie ca la 0.9 tce.
      Ce treabă are lanțul cu uleiul și cu X km?
      Numai uleiul adus la punga de client l-am pus in discutie.
      Lantul ala tine cam cat garantia, 100k km.
      Apar probleme, nu-i bai Dacia va schimba motoarele a schimbat un 1,2TCe la un Captur pentru consum de ulei (1l/500km), urmează un Duster cu aceeași motorizare.
      Ulei adus la revizie de catre client?
      Last edited by mr.K; 30 November 2015, 21:52.

      Comment


      • "Dar, la 4k km/an cat face colegu' cu SL10, un lant rezistand cam 100k km, inseamna ca pe urmatorii 25 de ani n-o sa aiba probleme cu distributia.
        am 1.2 cu distributie pe curea, stii nu ?
        Eu vad garantia ca praf in ochi la fraieri. Din ce vinde Dacia, daca apeleaza 5% din clientii lor la interventii ce chiar fac obiectul garantiei si nici reprezentanta neputând sa spuna ca e vina clientului ...
        Last edited by GuGu21; 30 November 2015, 21:58.

        Comment


        • Eu am schimbat lanțul de distribuție dar nu pe garanție
          Recomandare lor așa a fost , sa schimb uleiul la 10.000 km
          Cum am spus si atunci masina nu a avut tocmai o viața frumoasa (ma refer la stilul de condus ) si lanțul a cedat (întins) pe la 116.000 km
          Si mie mi sa spus verde in fata aduci tu piese pierzi garanția (având un prieten acolo)
          Dacia se leagă de ori ce numai sa te scoată din garanție


          Sent from my iPhone using Tapatalk

          Si nu văd mare afacere sa te duci tu cu piese din moment ce manopera este mai scumpă cu piesele clientului
          Ajungi tot cam pe acolo


          Sent from my iPhone using Tapatalk

          Nu știu dacă cineva a avut curiozitatea sa scoată joja de ulei după 100 km după schimbarea acestuia (Dacia oil)
          Este negru smoala
          Am schimba uleiul si am trecut la 5w 40 elf


          Sent from my iPhone using Tapatalk
          Last edited by stoicanu; 1 December 2015, 09:30. Reason: Automerged Doublepost
          sigpic

          Comment


          • la toti producatorii este la fel, daca vi tu cu piesele si/sau uleiul risti sa pierzi garantia, intr o masura au dreptate, deoarece daca piesa este contrafacuta-made in china-, desi poate parea de origine, si acea piesa duce la pagube pe care mai tarziu le cere clientul sa fie reparate pe garantie, producatorul nu are nici o obligatie in acest sens
            treaba aceasta se aplica la multe produse ce au garantie

            Comment


            • Este o scuza, eu lucrez in prestari servicii, ofer garantie "la piesele de origine". Mie jena sa dau mai mult din casa, intodeauna clientul sau "ghinionul" este de vina.

              Trimis de pe al meu K013 folosind Tapatalk
              „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

              Comment


              • E mai bun elf 5w40, cei din Alexandria, mi-au spus ca ei nu baga dacia oil în motor ca îl strici. De asemenea, mecanicii mi-au mai recomandat sa-l schimb la 10000 km.

                Comment


                • Cu 5w 40 elf te poți duce in 20.000 cu el
                  Acum depinde de la caz la caz


                  Sent from my iPhone using Tapatalk
                  sigpic

                  Comment


                  • Aham, deci e bine. Oricum motorul e mai silențios fata de uleiul de fabrica/ dacia oil 5w30.

                    Comment


                    • ...oare care ar fi explicatia ca e mai silentios datorita uleiului ?
                      ...ce diferente sunt intre cele 2 uleiuri incat sa putem percepe ca motorul este mai silentios ?

                      ...multumesc !

                      Comment


                      • Originally posted by stoicanu View Post
                        Si mie mi sa spus verde in fata aduci tu piese pierzi garanția (având un prieten acolo)
                        Dacia se leagă de ori ce numai sa te scoată din garanție

                        Si nu văd mare afacere sa te duci tu cu piese din moment ce manopera este mai scumpă cu piesele clientului
                        Ajungi tot cam pe acolo
                        Si la mine prima data, cand am fost sa intreb la reprezentanta, mi s-a spus ca in cazul in care vin cu piesele mele, voi pierde garantia si va costa mai mult ora de manopera.
                        M-am interesat intre timp de alt service agreat Dacia ( care e si reprezentanta Renault si au si service multimarca ) si mi-au spus cu totul altceva. Sa vin eu cu piesele mele, sa fie sigilate ( daca e cazul ) si ora de manopera va fi aceeasi. Asa a si fost. Nu am semnat nici o declaratie, cum ca s-ar putea ca piesele ar fi contrafacute, ci doar s-a precizat in ordin - Piese aduse de client. ATAT !

                        Nu orice spune reprezentanta e adevarat. Ca sunt oameni care cred toate aberatiile pe care le spun, e o alta problema. Cum mi-au zis si cei din service - Scopul nostru e sa facem o treaba cat mai buna ( sa te ajutam oriunde putem, atat cu garantia cat si ce nu tine de ea ) si sa fii tu multumit. Un client multumit pe perioada garantiei, va fi un viitor client si in afara ei.
                        Cautati-va service-ul care vi se pare cel mai ok ( din toate punctele de vedere ) si duceti-va acolo. Masina nu trebuie sa se duca neaparat la reprezentanta Dacia, ci sunt si service-uri agreate, care fac de cele mai multe ori o treaba mult mai buna decat cei din reprezentanta...

                        Comment


                        • Originally posted by Midnighte View Post
                          Un client multumit pe perioada garantiei, va fi un viitor client si in afara ei.
                          Acelasi lucru le-am spus si eu la VC si la o reprezentanta. Daca voi, in perioada garantiei il jecmaniti pe client, dupa ce expira, garantat nu va mai vrea sa auda de dacia si de reprezentanta.

                          Comment


                          • mie mi-au luat aceeasi bani pe manopera, doar ca nu am mai beneficiat de fenomenala oferta cu 24% reducere la piese+manopera, dar oferta asta puteau la fel de bine nici sa n-o aiba ... Nemailuand piesele de la ei nu m-am mai incadrat aici.
                            Am pus 5w-30, uleiul este foarte important ptr un motor, cu cat il schimbati mai des - cu atat mai bine, daca se poate si ceva de calitate, e perfect

                            Comment


                            • Eu am pus Elf 5w30 si am deja 18.000km cu el din aprilie. Voi face revizia la finalul lunii, sper sa fie ok sa nu am in timp probleme cu distributia.

                              Comment


                              • Salutare!
                                Azi am facut si eu prima revizie la SL 10 Ani, motorizare 1,2 16V, kilometraj 12.751.
                                Costurile sunt:
                                - ulei Elf 5W40 - 125,36 lei
                                - filtru ulei - 32,50 lei
                                - filtru aer - 56,60 lei
                                - garnitura buson - 2,31 lei
                                - filtru habitaclu - 60,35 lei
                                - ecotaxa - 2 lei
                                - manopera 66 lei
                                Total 346,12 lei
                                Lucrarea efectuata la Lascar Auto Motors Petrosani (Lugoja).
                                Prowd of my new wheels!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google