Revizii Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • care 40.000 km ? cei care ruleaza mult afara abia merg 30.000 km, majoritatea le schimba la putin peste 20.000
    Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

    Comment


    • Am făcut 26600 km, cred ca mai țin plăcuțele. Vedem acu la revizie ce spun mecanicii.

      Comment


      • Poti aplica metoda mea) cu 2 sapt.inainte de revizie am schimbat placutele (via.parcare erau trecute de 70 % uzura ) am mers fain la service au intrebat de placute si le-am spus ca,le-am schimbat acum 1 luna.
        Nu au verificat in calculator
        Niciodata nu te certa cu un idiotu.Te aduce la nivelul lui si te bate prin experienta!!!

        Comment


        • @bobbyred: La câţi kilometri ai schimbat plăcuţele de frână?

          Comment


          • cca.18800 km

            inca era "carne" am vrut sa exlud acest risc, de a plati cat nu face manopera+ piese la ei (era in jur de 300 si ceva de ron)
            Last edited by bobbyred; 29 September 2015, 08:51.
            Niciodata nu te certa cu un idiotu.Te aduce la nivelul lui si te bate prin experienta!!!

            Comment


            • Exista riscul ca la revizia de 2 ani sa dau cu 300lei peste pretul normal pt sch placutele? Am sa verific si eu inainte de revizie, placutele le-ati luat de aici , de pe forum?

              Trimis de pe al meu K013 folosind Tapatalk
              „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

              Comment


              • Exista si acest risc,depinde ce "oferta prinzi", NU placutele le-am achizitionat de pe un anumit site de piese auto la un pret ok si de origine
                Detalii privat nu vreau sa fac reclama aici !
                Niciodata nu te certa cu un idiotu.Te aduce la nivelul lui si te bate prin experienta!!!

                Comment


                • Si eu am schimba placute la 20.000 km
                  Cei de la servici au spun ca nu sunt de schimbat dar ca inca 20.000 km nu mai rezista
                  Următoarele le-am schimbat la 35.000 km
                  sigpic

                  Comment


                  • Revizii Logan II

                    Mi se pare o contraperformanta ca in 20-30k km sa se toceasca placutele! Sunt ele din mamaliga...dar conteaza si stilul de condus. peste 50% din participantii la trafic franeaza intr-o veselie...aiurea...accelereaza ca nebunii, apoi franeaza violent...nu folosesc frana de motor, nu anticipeaza...etc!


                    Sent from mobile
                    Keep walking...

                    Comment


                    • Frana de motor...la cat costa suportii de motor la unele modele, mai bine schimbi placutele mai des.
                      770 de lei pe original-suport motor la 1.4 -schimbam si discurile de 2 ori pe langa placute.
                      Se mai duce si bieleta antirasturnare. Forjezi si cutia de viteze, turezi si motorul degeaba.
                      Frana de motor are rolul ei, pe coborari, pe drum alunecos.In rest, exista frana de serviciu, ca de aia se si numeste asa, ca o folosesti frecvent.
                      Last edited by mr.K; 30 September 2015, 14:15.

                      Comment


                      • SOC: mr.K a postat fara sa porcaiasca Dacia ! In ce hal a ajuns forumul asta, lasa-ma sa o fac eu in locul tau. Ce DACIA frate... si o caruta franeaza mai bine, placutele zici ca sunt facute din plastilina... bataie de joc marca DACIA...

                        Comment


                        • Ce a scris mr.K este corect, nu cred ca am citit vreodata o critica neobiectiva facuta de coleg. La Dacia, cand faci economie la ceva, dai mai mult in alta parte, de regula la "meseriasii" din reprezentanta.
                          Last edited by Oti; 30 September 2015, 16:04.
                          „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                          Comment


                          • Am discutat aseara din greseala cu unchiul meu:
                            Kuga Titanium 2013 cumparata de noua, 1.6 benzina 180 CP
                            Prima revizie la 1 an: 580 RON ( ulei, filtru ulei, filtru habitaclu, polen, manopera cu totul )

                            Comment


                            • Originally posted by mr.K View Post
                              Frana de motor...la cat costa suportii de motor la unele modele, mai bine schimbi placutele mai des.
                              770 de lei pe original-suport motor la 1.4 -schimbam si discurile de 2 ori pe langa placute.
                              Se mai duce si bieleta antirasturnare. Forjezi si cutia de viteze, turezi si motorul degeaba.
                              Frana de motor are rolul ei, pe coborari, pe drum alunecos.In rest, exista frana de serviciu, ca de aia se si numeste asa, ca o folosesti frecvent.
                              Bull shit, tata socru nu stie sa faca frana de motor si a belit o bieleta antirasturnare la Symbol la 25000 km. Placute de frana insa inca nu are de schimbat.
                              Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                              Comment


                              • Am intrebat cat costa revizia de 2 ani la 2 reprezentante, si exact precum imi zicea colegul aris86, la service in bucuresti mi au zis ca este 750 lei cu igienizare ac, iar la un service din provincie aceeasi revizie costa 450 lei cu igienizare ac ului
                                Dar am mai sunat la un service tot din provincie, si pt aceleasi operatiuni au zic ca ma costa 700 lei, o nebunie cu preturile astea
                                Am vazut ca daca imi cumpar eu filtrele originale plus sprayul pt ac ma costa cam 150 lei ,plus uleiul ajung pe la 250 lei, totul pe origine, deci este diferenta mare intre 250 si 750, mult prea mare, exagerat de mare chiar
                                La 250 daca mai pun manopera 150 ajung la 400, acela este un pret decent zic eu
                                Last edited by panselin4; 6 October 2015, 21:08.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google