Revizii Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Vineri, merg la Meridian Sud, cu niste zgomote la articulatii, posibil inlocuire capete de bara. Cu aceasta ocazie, o sa intreb, daca ma primesc in service cu piesele mele.

    Comment


    • De la VC clientului am primit raspuns cum ca au cerut un punct de vedere din partea managementului service-ului, si ca imi vor raspunde in scris (pe mail), concluzia in 48 de ore. Dar pentru mine este clar, cei de la Meridian Nord nu au nevoie de clienti, si incearca sa-i indeparteze pe pontentialii musterii, cu o aroganta crasa. Pentru mine oricum nu erau cei mai straluciti (erau ok, dar doar ok), singurul avantaj si motiv pentru care ma duceam la ei era apropierea de munca, si cand mai aveam ceva de facut, dadeam o fuga in timpul zilei. Dar cu atitudini dintr-astea, i-am pupat din mers, ma reorientez, mai ales ca tocmai ce mi-a iesit masina din garantie....vorba romanului, are balta peste

      Comment


      • In concluzie, imi poate recomanda cineva, un service decent, autorizat, in zona de nord a Bucurestiului? Multumesc anticipat pentru suport!

        Comment


        • Originally posted by m3dic911 View Post
          Azi am primit cea mai "tare informatie"....Am sunat la Merdian Nord (Bucuresti), sa ma programez pentru revizia anuala (ulei, filtre etc). Le-am spus ca am consumabilele mele, de origine, cu certificare de conformitate (chiar am) si am primit un raspuns sec: "De la date de 1 ianuarie nu mai primim clienti in service, cu consumabilele/piesele lor". Nu vad legatura, din moment ce eu vreau sa achizitionez doar mana de lucru, adica doar serviciul in sine. Am facut reclamatie la VC si vreau sa vad care va fi raspunsul lor...


          Imi poti lasa un mesaj privat cu o poza a certificatului de conformitate? Este vorba despre spatele facturii?

          Mersi!

          Comment


          • Originally posted by m3dic911 View Post
            Azi am primit cea mai "tare informatie"....Am sunat la Merdian Nord (Bucuresti), sa ma programez pentru revizia anuala (ulei, filtre etc). Le-am spus ca am consumabilele mele, de origine, cu certificare de conformitate (chiar am) si am primit un raspuns sec: "De la date de 1 ianuarie nu mai primim clienti in service, cu consumabilele/piesele lor". Nu vad legatura, din moment ce eu vreau sa achizitionez doar mana de lucru, adica doar serviciul in sine. Am facut reclamatie la VC si vreau sa vad care va fi raspunsul lor...

            cred ca, de fapt, au nevoie de bani pentru salarii.
            cam asta e "fortarea de mina" la care-ai fost expus.
            Last edited by devreg; 6 March 2019, 22:58. Reason: .

            Comment


            • Suspectez si faptul ca se gasesc pe piata foarte multe piese aftermarket de o calitate foarte proasta, sau chiar originale falsificate. Am vazut piese de origine falsificate, care erau de foarte proasta calitate. Pe un forum similar, tot pentru Dacia erau multi utilizatori care se plangeau ca s-a rupt cureaua de distributie la dci, cumparata drept originala de la un utilizator care a si disparut ulterior...
              Pe piata aviatica a fost chiar un mare scandal cu cativa ani in urma cand au descoperit o piata de piese chinezesti falsificate ce erau montate pe avioane. Au fost chiar avioane care au suferit accidente grave, iar piesele falsificate au fost gasite si pe Airforce One. Gasiti si pe youtube o gramada de filme documentare.
              Last edited by valioglu; 6 March 2019, 23:25.

              Comment


              • Sa va spun cum procedez eu la service.
                • Doar in reprezentanta cu piesele lor. De ce? Trebuie sa castige si mecanicii o paine cinstita, nu dezmembrand masini furate. Singurul lucru pe care il aduc eu este uleiul Elf.
                • Cautati o reprezentanta dintr-un oras de provincie fiindca veti obtine preturi mai bune. Daca sunteti din Bucuresti, programati-va la service atunci cand aveti un drum in afara.
                • Bucurestenilor, in felul acesta mai dati de lucru si celor din provincie ca nevoia financiara este mai mare in provincie.
                La revizia anterioara de 1.5 dCi cand am schimbat uleiul am platit 450 de lei (doar 300 catre service iar suma care includea revizia de 120 lei, filtre de aer, ulei, motorina si la care adaug uleiul meu de 150 lei). Sunt multumit.
                Last edited by gecmc94; 7 March 2019, 00:01.

                Comment


                • Corect, si eu am cautat si efectuat revizia si in orase din tara, si am văzut că este mai ieftin decât în bucureÈ™ti
                  și cum zice colegul, nevoia financiară este clar mai mare decât în bucurești

                  Comment


                  • Originally posted by devreg View Post


                    cred ca, de fapt, au nevoie de bani pentru salarii.
                    cam asta e "fortarea de mina" la care-ai fost expus.
                    foarte posibil..

                    Comment


                    • Originally posted by valioglu View Post
                      Suspectez si faptul ca se gasesc pe piata foarte multe piese aftermarket de o calitate foarte proasta, sau chiar originale falsificate. Am vazut piese de origine falsificate, care erau de foarte proasta calitate. Pe un forum similar, tot pentru Dacia erau multi utilizatori care se plangeau ca s-a rupt cureaua de distributie la dci, cumparata drept originala de la un utilizator care a si disparut ulterior...
                      Pe piata aviatica a fost chiar un mare scandal cu cativa ani in urma cand au descoperit o piata de piese chinezesti falsificate ce erau montate pe avioane. Au fost chiar avioane care au suferit accidente grave, iar piesele falsificate au fost gasite si pe Airforce One. Gasiti si pe youtube o gramada de filme documentare.
                      de acord. Din acest motiv eu cumpar piese/consumabile de origine, de la parteneri agreati Dacia (ca un bun "crestin" verific si eu inainte, nu iau de buna )

                      Comment


                      • Originally posted by gecmc94 View Post
                        Sa va spun cum procedez eu la service.
                        • Doar in reprezentanta cu piesele lor. De ce? Trebuie sa castige si mecanicii o paine cinstita, nu dezmembrand masini furate. Singurul lucru pe care il aduc eu este uleiul Elf.
                        • Cautati o reprezentanta dintr-un oras de provincie fiindca veti obtine preturi mai bune. Daca sunteti din Bucuresti, programati-va la service atunci cand aveti un drum in afara.
                        • Bucurestenilor, in felul acesta mai dati de lucru si celor din provincie ca nevoia financiara este mai mare in provincie.
                        La revizia anterioara de 1.5 dCi cand am schimbat uleiul am platit 450 de lei (doar 300 catre service iar suma care includea revizia de 120 lei, filtre de aer, ulei, motorina si la care adaug uleiul meu de 150 lei). Sunt multumit.
                        Inteleg punctul de vedere, dar nu in totalitate.
                        Hai sa-ti spun si de ce: Si eu am sunat intai la ei, sa-i intreb cat ma costa revizia, plus placute frana, la masina din semnatura. Mi-au cerut 1000 lei (ma rog, era un pic peste). Am zis sa caut si in alta parte, nu inghit galusca din prima, ca Meridian nu munceste cot la cot cu mine, pentru banii mei.
                        Ce sa vezi, Ulei Mobil, filtru ulei Dacia, filtru aer Dacia, filtru habitaclu Dacia, placute de frana Dacia = 300 lei (ca fapt divers, am cumparat toate aceste de la acelasi comerciant, de unde am luat ultima data placutele de frana, pe care le-am schimbat la acelasi Meridian Nord. Atunci cand le-am schimbat ultima data, cei de la Meridian Nord au scris pe deviz: cu piesele clientului, placute de frana de origine Dacia).
                        Dupa achizitie, am verificat mai multe service-uri (cu oarecare notorietate - din Bucuresti), si manopera ma costa in medie 200 lei.
                        Concluzia: revizia ma costa la jumate fata de ce mi-au oferit cei de la Meridian.
                        Cum spuneam, inteleg ca trebuie sa manance si ei, dar totusi....

                        Comment


                        • Originally posted by gecmc94 View Post
                          Sa va spun cum procedez eu la service.
                          • Doar in reprezentanta cu piesele lor. De ce? Trebuie sa castige si mecanicii o paine cinstita, nu dezmembrand masini furate. Singurul lucru pe care il aduc eu este uleiul Elf.
                          • Cautati o reprezentanta dintr-un oras de provincie fiindca veti obtine preturi mai bune. Daca sunteti din Bucuresti, programati-va la service atunci cand aveti un drum in afara.
                          • Bucurestenilor, in felul acesta mai dati de lucru si celor din provincie ca nevoia financiara este mai mare in provincie.
                          La revizia anterioara de 1.5 dCi cand am schimbat uleiul am platit 450 de lei (doar 300 catre service iar suma care includea revizia de 120 lei, filtre de aer, ulei, motorina si la care adaug uleiul meu de 150 lei). Sunt multumit.
                          Ce inteleg si voi aplica, este partea cu cautatul in provincie, are logica, sa vad cum stau si cu timpul

                          Comment


                          • Da, si eu am pus distributia in Alexandria si este ok. La urmatoarea lucrare mai ampla, am de gand sa merg tot pe la ei. Vad maine ce mai trebuie inlocuit si apoi vad cum o rezolv.

                            Comment


                            • Eu cred ca revizia nu trebuie facuta "ceas".... la +/- 100 km fata de recomandari. Eu o sa fac urmatoarea revizie spre vara cand imi programez un drum si o vacanta mica. Sun cu 3 sapt, poate o luna inainte, fac rezervare si gata. Eventual mai confirm cu o saptamana inainte ca nu s-a pierdut rezervarea.

                              Comment


                              • La Meridian au mai scumpit tariful la manopera si a ajuns la 106 lei (tva inclus). La Renault a ramas 125 lei (tva inclus) si la multimarca 135 lei (tva inclus). In 5 ani de zile, tariful a crescut constant la dacia, semn ca sunt multe masini care le trec pragul. Nu mai exista tarif diferentiat cu piesele lor si cu piesele tale.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google