Revizii Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • "Multumit de cei din reprezentanta si de serviciile oferite."

    care reprezentanta?

    Comment


    • Originally posted by Gil26 View Post
      Am mai facut o revizie obisnuita, asa este uleiul are alt "ambalaj" (captura atasata), imi pare bine ca placutele dupa 59000 km au doar 60% uzura deci ma mai duc inca mult si bine, me happy
      Multumit de cei din reprezentanta si de serviciile oferite.
      Drumuri bune!
      Imi plac discurile ventilate de 259 si placutele de origine, am facut upgrade de la discuri pline pe logan1.
      In ce oras ai fost in reprezentanta? La Bucuresti mai au Elf in stoc,unde merg eu. Stiu mecanic acolo si pe cel care preia masinile in service.
      Last edited by 77sky; 18 September 2021, 21:19.

      Comment


      • Asa cum am scris si eu sunt multumit de discurile + placutele de prim montaj de pe masina mea (as mai adauga si modul de utilizare, dar...).
        Toate reviziile le-am facut cam la 10k km in reprezentanta din orasul meu (nu Bucuresti).

        Comment


        • Salut, si eu pe masina mea Logan 0.9 TCe din 2016, am mers cu discurile ventilate si placutele de frana originale din fabrica 64k km, din pacate acum am fost nevoit sa schimb si palcutele si discurile de frana care erau destul de uzate. La voi tot asa de repede s-au uzat discurile de frana, eu speram sa ma tina cam 100k km.
          Cine imi poate spune cuplul de strangere ptr surubul de drena ulei si cel ptr filtru ulei?

          Comment


          • Originally posted by zmihaiionut View Post
            Salut, si eu pe masina mea Logan 0.9 TCe din 2016, am mers cu discurile ventilate si placutele de frana originale din fabrica 64k km, din pacate acum am fost nevoit sa schimb si palcutele si discurile de frana care erau destul de uzate. La voi tot asa de repede s-au uzat discurile de frana, eu speram sa ma tina cam 100k km.
            mama mia ce pretentii au unii.
            eu am schimbat la 28000km primele discuri pline si placute,cele de fabrica. Am pus ceva mai performant,sport cu gauri si striatii, la acea vreme,ca si marci Sandtler.

            A mai zis Gil26 depinde cum mergi cu masina,daca franezi brusc in ultima clipa si nu usor din timp, daca nu folosesti frana de motor...

            Comment


            • Daca tin bine minte busonul de golire se strange la 50 Nm iar filtrul de ulei 2\3 dintr-o rasucire, nu pot acum dar voi atasa si extrasul din procedura de service (daca nu raspund alti colegi cu valorile exacte).

              Comment


              • Originally posted by zmihaiionut View Post
                Cine imi poate spune cuplul de strangere ptr surubul de drena ulei si cel ptr filtru ulei?
                eu astea le strang la mana.
                Am folosit cheia dinamometrica in alte parti, la planetara fata,la tamburi, la stransul prezoanelor de la roti si la capacul de la motor dupa ce am reglat culbutorii

                Am patit cu filtre de ulei ,alea oe renault de 50 mm inaltime, sa nu le mai pot desuruba decat cu surubelnita infipta in filtru si iesita pe partea cealalta (aluneca in gol si cheia de filtru galbena, desi era strans la mana filtrul de ulei usor,fara cheie) . Cand facusem engine flush in vara de cateva ori consecutiv.
                Last edited by pistritu; 20 September 2021, 10:00.

                Comment


                • Desigur insa ca asta mai depinde si de experienta si "simtul" fiecaruia, au fost destule (ne)cazuri cand stranerea la mana (sau si mai grav cu pistolul pneumatic) au "dat peste cap" filetele si apoi a urmat....(distractia).

                  Comment


                  • Originally posted by zmihaiionut View Post
                    Salut, si eu pe masina mea Logan 0.9 TCe din 2016, am mers cu discurile ventilate si placutele de frana originale din fabrica 64k km, din pacate acum am fost nevoit sa schimb si palcutele si discurile de frana care erau destul de uzate. La voi tot asa de repede s-au uzat discurile de frana, eu speram sa ma tina cam 100k km.
                    Cine imi poate spune cuplul de strangere ptr surubul de drena ulei si cel ptr filtru ulei?
                    In postul https://www.loganclub.ro/forum/forum...96#post3663596 este un atasament cu aceste date.
                    DRAIN PLUG: 20 N.m with 8mm square plug spanner
                    OIL FILTER: 3/4 of a turn manually after contact

                    Comment


                    • @ catalin multumesc mult, toata stima
                      (si asa este, valorile pe care le-am dat din memorie erau pentru un motor R9M, cu scuzele mele de rigoare)

                      Comment


                      • Originally posted by Gil26 View Post
                        Desigur insa ca asta mai depinde si de experienta si "simtul" fiecaruia, au fost destule (ne)cazuri cand stranerea la mana (sau si mai grav cu pistolul pneumatic) au "dat peste cap" filetele si apoi a urmat....(distractia).
                        nu e
                        sunt filtre de origine proaste de 12 lei,filetul lor din interior e problema. Sa mai zic ca ma chinuiam o gramada sa prinda filetul sa se infileteze? Au fost cumparate de la magazinul targuldepiese.ro sa fi vandut rebuturi refuzate la ctc,cu buna stiinta??? luasem filtre ieftine ptr engine flush

                        cu mann,knecht mahle nu am avut necazuri,alea cum de merg fara probleme

                        Comment


                        • Nu am inteles ce "nu e", eu cred ca m-am referit la cu totul altceva.
                          PS: iar valorile din capturile pe care le-am atasat in postul #6221 sunt cele corecte.

                          Comment


                          • @ catalin multumesc, sanatate si drumuri bune!

                            Comment


                            • Originally posted by Gil26 View Post
                              Nu am inteles ce "nu e", eu cred ca m-am referit la cu totul altceva.
                              Domnule eu am zis de strangerea la mana. Plus ca nu am folosit cheia de filtru la strans.
                              In fine, imi este lecție învățată sa nu mai cumpăr filtre proaste cand voi mai face engine flush. Daca voi mai face

                              problema ar fi filetul din filtrul de ulei ori contrafacut ca fiind de origine ori refuzat la ctc si magazinul a facut rost de ele la un pret mult mai mic si mai bine pentru el. Ptr cine nu stie targuldepiese = epiesa.

                              Comment


                              • Originally posted by pistritu View Post
                                fiind de origine ori refuzat la ctc si magazinul a facut rost de ele la un pret mult mai mic si mai bine pentru el. Ptr cine nu stie targuldepiese = epiesa.
                                astea sunt fantezii ... nu exista asa ceva,

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google