Intrebari Logan 2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by tipicarul View Post
    Interesanta inertie... au scos roata de rezerva, au scos si pachetelul cu suruburi... cand au revenit cu roata de rezerva, suruburile s-au pierdut in neant!

    Eu maine am sa sun la VC sa intreb cu ce prind roata de rezerva in caz de avarie daca prezoanele standard de janta de aliaj nu sunt compatibile (si nu sunt asta o stiam de la L1).




    Sent from my iPhone using Tapatalk
    I have no special talent. I am only passionately curious.

    Comment


    • Nu fac confuzie. Masina mea a venit cu jante din aliaj. Uite un extras de pe site-ul Dacia, ptr MCV Prestige. La Logan simplu sunt din tabla.

      Selecție echipamente standard

      Asistență la parcarea cu spatele (senzori acustici)
      Retrovizoare exterioare în culoarea caroseriei, cu reglaj electric, degivrante și semnalizatoare integrate
      Jante de aliaj 15" Chamade
      Aer condiționat automat
      Geamuri electrice spate
      Radio 2DIN 4x15W cu satelit de comanda pe volan, priza Jack, USB si Bluetooth

      @Silviu: va fi interesant raspunsul, dar cred ca mai bine primesti un rapsuns scris. Ce zici, trimitem amandoi cate un email?

      LE: eu le-am scris!
      Last edited by sebibv; 30 August 2017, 21:20.

      Comment


      • Cu scuzele de rigoare, imi deseneaza si mie cineva? Daca masina vine cu jante din aliaj, trebuie sa cumpar prezoane separat pentru cele din tabla? 16 prezoane?

        Comment


        • Originally posted by sebibv View Post
          Nu fac confuzie. Masina mea a venit cu jante din aliaj. Uite un extras de pe site-ul Dacia, ptr MCV Prestige. La Logan simplu sunt din tabla.

          Selecție echipamente standard

          Asistență la parcarea cu spatele (senzori acustici)
          Retrovizoare exterioare în culoarea caroseriei, cu reglaj electric, degivrante și semnalizatoare integrate
          Jante de aliaj 15" Chamade
          Aer condiționat automat
          Geamuri electrice spate
          Radio 2DIN 4x15W cu satelit de comanda pe volan, priza Jack, USB si Bluetooth

          @Silviu: va fi interesant raspunsul, dar cred ca mai bine primesti un rapsuns scris. Ce zici, trimitem amandoi cate un email?

          LE: eu le-am scris!
          Scuze mi-a scăpat că e MCV.

          Eu din ce am înțeles (și de la cei de la vulcanizare) sunt prezoane pt aliaj și prezoane pt tabla(șuruburi). Deci diferite. Însă dacă le gâdili merg și la una și la alta. Dar se vor uza și na nu cred că de merita riscul. Îl aștept pe torq sa vina sa ne de-a cu manualul in cap

          Comment


          • Spre exemplu' a mea logan 2 producție septembrie 2016 1.2 a venit echipata cu jante de aliaj pe 15, 4 bucăți si rezerva de tabla/otel/etc (habar nu am ) pe 15, pentru perioada de iarna am achiziționat jante de tabla/otel/etc negre si anvelope de iarna pe 15 si am folosit aceleași șuruburi/prezoane mie mi se potrivesc de minune! jantele de tabla sunt pentru logan 1 dar mie mi se potrivesc ! diferența dintre janta de logan 1 si logan 2 sunt nr de găuri si mărimea lor cele pentru centrare si echilibrare sau cum sor numi si pretul! cele de jur împrejur si probabil greutatea! apropo de rezerva am si eu stickerul acela cu maxim 80km/h poi cred ca e si normal, in caz ca o folosești, având in vedere ca celelalte sunt de aliaj va dați voi seama , 3 de un fel si a 4 de alt fel....deci s-au gândit ei de ce ii zice la utilizator sa se deplaseze cu maxim 80 km/h alta explicație nu am pentru rezerva cu sticker!

            Comment


            • Originally posted by sadicu View Post


              Cele din fabrica sunt tabla nu aliaj. Asa daca nu cumva ti-ai cumparat tu dupa din aliaj. Alea de pe presige sunt tabla cu capace.
              In 2012, masina lui torq a venit, din fabrica, cu jante de aliaj pe 15, nu cu jante de otel "imbracate" cu capace.

              Comment


              • Mă refeream la PH2.

                Comment


                • Originally posted by sadicu View Post
                  Deci diferite. Însă dacă le gâdili merg și la una și la alta. Dar se vor uza și na nu cred că de merita riscul. Îl aștept pe torq sa vina sa ne de-a cu manualul in cap
                  Pai ti-a dat cu manualul cateva posturi mai sus :-)

                  Nu ai ce sa gadili: le pui si infiletezi dar alea cu saiba conica (pentru jante de aliaj) nu se strang bine pe jantele de tabla. Trebuie sa le strangi mai mult dar asa strici saiba.

                  Probabil in caz de avarie poti sa le folosesti DAR nu in conditii de siguranta si Dacia specifica clar ca iti trebuie prezoane separate.

                  @sebibv, prima data sun si apoi cer inscris :-) imi place sa cred ca pot rezolva amiabil si simplu inainte sau cel putin vreau sa le dau sansa asta.
                  Last edited by Silviu; 30 August 2017, 23:08.
                  I have no special talent. I am only passionately curious.

                  Comment


                  • Eu Prestige martie 2017, pt iarna am luat jante aliaj pe 15 și prezoane cu șaibă. La L1 am aliaj cu prezoane cu șaibă și pt iarna am jante de tabla, am folosit 9 ani jantele de tablă in combinație cu prezoane cu șaibă și nu am pățit nimic ( nu sa stricat nimic).
                    Am cumpărat prezoane cu șaibă pt a nu strica jantele de aliaj și pt a nu rămâne înțepenite ( blocate )

                    https://altex.ro/set-antifurt-roti-4...ie-profil-unic , interesant ce scrie la descrierea produsului. Au șaibă

                    https://altex.ro/set-complet-16-4-pr...ult-7711239104 sau aici tot tacâmul cu șaibă
                    Last edited by dl_dr25; 30 August 2017, 23:28. Reason: Automerged Doublepost

                    Comment


                    • Originally posted by Silviu View Post
                      Pai ti-a dat cu manualul cateva posturi mai sus :-)
                      Sunt sadic mai vreau o data

                      Serios vorbind, in mod normal se potrivesc dar nu e recomandat . Cred ca si Dacia o sa va raspunda ca se potrivesc si ole poti folosi in caz de avarie dar nu pe distante lungi si cu viteza limitata.

                      Comment


                      • De asta dealerul a insistat sa imi transmita de 2 ori ca desi roata de rezerva are aceeasi dimensiune ca celelalte montate nu trebuie sa merg mai mult de 80 km/h si doar pana la prima vulcanizare. Astea fiind spuse cel mai probabil se pot pune si prezoanele cu saiba fara probleme, acum cat de des poti avea ghinion sa faci pana? Eu sper ca niciodata. Desi la munca am patit cu o duba sa iau un fier pe autostrada la 100 km/h, masina avand doar 500 km de cand era luata. Chin imens sa schimbi roata pe banda de urgenta fara sa te rastoarne vreun TIR. Cauciucul l-am aruncat, pana am tras pe dreapta s-a facut zdrente.

                        Comment


                        • Originally posted by dl_dr25 View Post
                          https://altex.ro/set-antifurt-roti-4...ie-profil-unic , interesant ce scrie la descrierea produsului. Au șaibă

                          https://altex.ro/set-complet-16-4-pr...ult-7711239104 sau aici tot tacâmul cu șaibă
                          Toată documenația Dacia-Renault zice altceva:
                          Attached Files
                          Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                          Comment


                          • Dar eu am o alta intrebare: daca imi cumpar prezoane cu con (nu din reprezentanta), pot exista probleme cu privire la unghiul conului?

                            Comment


                            • Eu spun că merg foarte bine cele de la febi sau swag la 6 lei bucata. Dar noi suntem obișnuiți să ne f....ă Dacia cu tot felul de ciudățenii.

                              Comment


                              • Originally posted by sadicu View Post
                                Cred ca si Dacia o sa va raspunda ca se potrivesc si ole poti folosi in caz de avarie dar nu pe distante lungi si cu viteza limitata.

                                Exact asta au spus. Se poate dar doar pana la prima vulcanizare si cu maxim 80km/h.

                                Exists si sticker in acest sens pe roata



                                Am intrebat daca imi achizitionez un set de prezoane pentru janta de tabla pot sa o folosesc normal? Si mi-a zis ca da dar sa o inlocuiesc cat mai repede cu cea originala deoarece uzura etc etc (si au urmat niste argumente pe care le stiam deja si sunt logice).

                                A se vedea ca rezerva e si diferita fata de cele cu care vine echipata (Barum vs. Conti).


                                Sent from my iPhone using Tapatalk
                                I have no special talent. I am only passionately curious.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google