Intrebari Logan 2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Da, legal este să decupeze folia în jurul stopului central.
    Am avut folie cu transparență 5% PESTE stopul central timp de 15 ani de zile, am fost controlat de RAR de mai multe ori dar nu s-a legat de el.
    Și la mașina actuală e tot 5% peste stop.
    Folia se montează peste stop din lenea montatorului.

    Asta nu înseamnă că e OK.

    Poți compensa cu un bec LED compatibil - care de regulă strălucește MULT mai tare decât unul clasic

    Exemplu la Logan 3 - bec original W16W 16W 310lumeni - cu folie transparență 5% mai strălucește doar cu ~15lumeni... înlocuit cu LED W16W de 1.200lumeni...- după folie mai rămâi cu ~60lm (echivalentul la 2 becuri W5W clasice de 30lm fiecare...).
    Logan III Comfort ECO-G 100, Iulie 2021, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălzite+Climă, P. Comfort, P. Parking 2, volan piele, geam. el. sp.

    Comment


    • Nu prea e ok..la toate masinile pe care le-am vazut cu folie,la al 3-lea stop era decupat, indiferent de marca.

      Comment


      • poate incluzi aici si masinile unde efectiv nu se poate monta folia in dreptul stopului.

        pt ca altfel procentul este de 70,80,90% masini cu stopul acoperit. sincer se vede urat cu el decupat
        Dacia Logan Prestige 1.6 16v - B 21 xxx

        Comment


        • LA ITP-ul facut in septembrie la mine s a legat ca de ce nu am decupat ..dar cred ca am nimerit pe unul care dorea sa aplice cu exigenta toata procedura .A tras de roti , bucsaraie spate/fata de n am vazut pana acum undeva.Dar am scapat doar cu recomandarea de a taia folia in acea zona si sa schimb discurile la urmatoarea tura de placute.

          Comment


          • Salutare,
            ​​​​​​
            Este o problema daca acest senzor arată așa?
            Cred că este situat pe galeria de admisie.
            0.9 TCe, an 2019 45 k km.

            Attached Files

            Comment


            • Pai ce are ?

              Comment


              • Este cu ulei pe el, de aceea am întrebat.
                p.s vezi fotografia atașată.
                Last edited by 77sky; 28 November 2021, 01:50.

                Comment


                • Curata f bine si vezi pe viitor daca se mai murdareste ...poate ti a cazut vreo picatura de ulei cand s a schimbat uleiul (la umplere).Daca era sa iasa ceva din locasul unde intra acel senzor MAp ar fi trebuit sa murdareasca galeria...adica curgea in jos

                  Comment


                  • Salutare
                    Exista cumva.... mocheta, husa, nici nu stiu cum sa o numesc, pentru buzunarele fetelor de usi? De obicei stau acolo chei si alte maruntisuri (mai ales in spate, jucarii, creioane..) si fac zgomot in cutia aia de plastic. O varianta ar fi confectionarea, da nu sunt chiar asa de priceput si nici timp nu am. Stiti sa existe de cumparat?

                    Comment


                    • Există de cumpărat folie cu fetru* sau piele de căprioară** autoadezivă - pe care o tai și o aplici în buzunare, torpedou, console, cotiere, etc - evident, DUPĂ ce ai degresat foarte bine suprafața...

                      *fetru = eng: felt - https://www.aliexpress.com/item/3276...19f72e0eV1zIdE
                      **piele de căprioară = eng: suede - https://www.aliexpress.com/item/4000...19f72e0eV1zIdE
                      Logan III Comfort ECO-G 100, Iulie 2021, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălzite+Climă, P. Comfort, P. Parking 2, volan piele, geam. el. sp.

                      Comment


                      • Salut. Rog o părere. De azi de dimineață am plecat cu mașina. La primul dat cu spatele, uruie senzorii de parcare ca și cum ar urma să lovesc ceva deși nu am nici un obstacol. Sunt senzorii originali din fabrică + cameră spate. Camera spate e ok, apare imaginea dar senzorii țiuie permanent. Dacă apăs pe butonul P de lâmgă eco, se opresc instamt și se aprinde ledul roșu. Cum apăs iar și sunt în march arriere, poc... Uruie non stop. Există vreun quick fix? Am scos mufa spate de la aripa stg dar tot la fel. Sau mă programez la garanție? Mulțumesc

                        Comment


                        • Senzorii nu uruie.

                          În mode normal la cuplarea marșarierului, ai un beep scurt apoi își fac treaba.
                          Dacă la cuplarea marșarierului ai direct un beep lung = senzori lipsă
                          Teoretic poți intra în diagnoză apăsând butonul de dezactivare și ținândul apăsat apoi cuplezi marșarrierul, vei avea un beep lung + 1 beep st ext, + 2 beep-uri st Int, +3 beep-uri dr int, +4 beep-uri dr ext corespunzător senzorului defect - ține de softul calculatorului de senzori
                          Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                          Comment


                          • Șterge senzorii cu șervețel, cârpă, etc.
                            De la mizerie detectează obstacol.
                            Am pățit și eu asta.

                            Comment


                            • Initial am sters senzorii, m-am gandit si eu la asta de prima data. Masina era curata, spalata de 1-2 zile... nu a functionat treaba asta. Nu am patit asa nici dupa drum lung la munte, cu zapada, polei, ploi, etc cand erau plini de mizerie.

                              Dupa 3-4 ore cu masina prin oras, am mai incercat o data (i-am lasat pe ON) si acum pare ca merg cum trebuie.... bipaie doar daca am obstacol, nu permanent. Masina asta se repara singura.

                              Daca mai face asa incerc treaba cu diagnoza. Deci tin apasat butonul P, apoi introduc in reverse, si in functie de cum bipaie, inseamna ca acela e cu bube?

                              PS scz pt typo's urile de sus. Scriam de pe telefon
                              Last edited by Maskatu; 11 December 2021, 14:40.

                              Comment


                              • Și la mine a fost recent spălată, în timpul iernii când s-a întâmplat. O singură dată a făcut asa, i-am șters și aia a fost tot.
                                Să fi înghețat apa pe ei? Hmm...

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google