Imbunatatiri Logan 2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ce prostie..Si de la montator autorizat plus un papagu de la ITP am aflat ca nu mai e legala folia pe fata.Poate doar cea transparenta..
    Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

    Comment


    • De azi dimineata tot incerc sa adaug poze si imi zice "upload failed". Legat de legalitatea foliilor: cei de la masterfol cluj iti dau un certificat cu care nu ai probleme oriunde ai merge. Pe fosta masina am avut la fel folii peste tot, am fost intrebat si la ITP si de politie la un moment dat, am aratat certificatul si au zis multumesc. Pe geamurile spate + luneta se poate pune orice folie, eu am optat pentru cea cu transparenta 5% (cea mai inchisa), iar pentru laterale fata au pus folie cu transparenta 88% care impreuna cu sticla are o transparenta de min 75% care e perfect legala conform legislatiei. Pretul stiu ca e mare, dar din alte experiente de acum multi ani pentru a nu avea probleme niciodata cu foliile si avand in vedere ca masina nu va pleca din familie cat timp traiesc eu cred ca merita. In masina lui taicameo se racoreste mult mai repede de cand am pus folii, fata de ford-ul lui soramea care e stok. Pentru mine asta conteaza mai ales ca au protectie UV 99%, plus aspectul si intimitatea, plus ca in curand naste sotia si nu vreau sa se uite toti prin geamul masinii. Existau si variante mai ieftine, dar pt 100-200 lei am optat pentru o varianta mai scumpa, care sunt vopsite cu particule de metal.
      Last edited by ady_dragan; 15 July 2016, 13:02.

      Comment


      • Folie cu transparenta 88% de la Llumar nu exista, daca e sa ne luam dupa tabelul de pe site-ul lor. Poate 78%, si deja esti in galeata, ca sa zic asa.

        RAR-ul zice sa ai opacitate max 25%. La Logan II geamurile au 18% deci avem o marja de 7%, asta inseamna ca avem voie sa punem folie cu transparenta 93% (care nu exista)

        Sau ai pus folie de siguranta, asta da, poate avea 89% dar e altceva ...

        Comment


        • Originally posted by ady_dragan View Post
          iar pentru laterale fata au pus folie cu transparenta 88% care impreuna cu sticla are o transparenta de min 75% care e perfect legala conform legislatiei.
          Nu e deloc perfect legala. Conform legii, geamurile laterale fata trebuie sa aiba o transparenta de minimum 70%. Deci marja e de 5%. Folia aplicata de tine are o marja de 12%.
          Deci daca dai peste un politai mai batzos, n-ai sanse de scapare.
          Computer, did we bring batteries?... Computer?...

          Comment


          • Originally posted by ady_dragan View Post
            plus ca in curand naste sotia si nu vreau sa se uite toti prin geamul masinii
            Nu cumva ai la vanzare un Volvo? http://www.loganclub.ro/forum/showpo...ostcount=10620

            Lasand gluma la o parte, infoliatul geamurilor merita. Se simte foarte mult diferenta. Si eu tot 5% am pe spate. Singura problema apare noaptea, la parcari. Nu vezi mare lucru...

            Chiar sunt curios cum arata geamurile fata.
            Last edited by evilsheep; 15 July 2016, 13:27.

            Comment


            • Folia de pe laterale fata are alt cod ca cea de pe spate...probabil nu am retinut eu corect transparenta. Legat de politaiul batos...cat timp firma e autorizata RAR de mai bine de 10 ani (de atunci ii cunosc eu) si monteaza printre cele mai calitative folii din univers nu are ce comenta mai ales fara sa aiba asupra lui aparat pentru masurarea transparentei. In cazul unei neconformitati cu legea imi recuperez prejudiciul in instanta de la Masterfol.
              In al doilea rand daca ma pagubeste fara motiv il port in tribunal si ii cer daune, dobanzi si altele pana o sa regrete ca s-a nascut...ca deocamdata imi permit si fiind in domeniul economic (expert contabil) am drept de semnatura pe orice raport de expertiza!
              Acuma pe bune...cat timp circul legal, montez ceva legal pe bani multi de ce sa se lege? Cu toata sinceritatea intre lateralele fata si parbriz e o diferenta asa de mica incat doar daca te uiti foarte atent si comparativ iti dai seama ca am folie.

              Comment


              • Originally posted by ady_dragan View Post
                De azi dimineata tot incerc sa adaug poze si imi zice "upload failed".

                Modifica-le rezolutia. Probabil le-ai facut cu o camera de 8, 10 sau mai multi megapixeli, setata pe maximul de megapixeli de care dispune.

                Comment


                • Cam asa arata...calitatea lasa de dorit, dar ma grabesc si nu am gasit o varianta mai rapida de a micsora poza
                  Attached Files

                  Comment


                  • Arata misto, as pune si eu dar noaptea nu vezi nimica prin geamurile alea si asta ma irita.

                    Comment


                    • Arat super!

                      Trimis de pe al meu SM-J500FN folosind Tapatalk

                      Comment


                      • te credem pe cuvânt!
                        Prowd of my new wheels!

                        Comment


                        • Astăzi am montat și eu cârligul de remorcat.
                          Attached Files
                          sigpic

                          Comment


                          • Revin cu codurile foliei:

                            latrerale fata:Llumar ATC 88 CH
                            spate: Llumar ATR 05 CH

                            Comment


                            • consola centrala si piesa care face spatiul de depozitare de la baza ei nu se imbina perfect. ramane un spatiu caruia nu i-am dat importanta pana cand mi-a alunecat tichetul de parcare tocmai prin acea fanta.
                              n-am gasit nicio solutie de remediere mai eleganta decat sa pun niste banda izolatoare.
                              daca cineva are o idee mai buna, ii voi fi recunoscator.
                              Attached Files
                              Computer, did we bring batteries?... Computer?...

                              Comment


                              • Si la mine s-a intamplat, cu cardul sotiei, (de doua ori am patit-o, cu ....alt card) sa vezi ce mobilizare pt desfacere tunel si suport....in 15 min eram prezent cu cardul in dinti si dand din "coada".
                                O idee ar fi un cheder din burete, negru, sa fie presat de piesa. O tot aman, poate cand am sa montez tubulatura pt incalzire, am sa rezolv si pe asta.
                                „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google