Easy-R a.k.a. JS3

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by bga View Post
    Renault schimba tactica, acum o joaca pe asta cum ca ai utilizat masina in conditii necorespunzatoare. Aflu astazi de la AutoCobalcescu ca cineva a schimbat un ambreiaj (0.9 / easy-r) la 40.000 km, 50% clientul, 50% producatorul. Am crezut ca nu aud bine..
    Baiatul de la receptie imi spune..pai poate a mers pe teren accidentat si a uzat ambreiajul..Renault a considerat ca partial e vina clientului. WTF??
    Urgent la ANPC! Daca sta doar si se lamenteza, fara sa-si ceara drepturile, inseamna ca-i place statutul de victima batjocorita.
    M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

    Comment


    • Masina mai este in garantie ? daca nu , atunci destul de plauzibila patania !
      sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

      Comment


      • Da, o intrebare buna! Mai era in garantie?

        Oricum astia au tendinta sa ne creada prosti, doar suntem romani.
        Last edited by C.Mike; 20 August 2018, 13:34. Reason: Automerged Doublepost

        Comment


        • In garantie, dar nu credeati ca da discount Renault 50% din proprie inițiativa, asa au incercat si cu mine cu volanul, 65% renault si 35% personal, nu am acceptat, sesizare la VC si cu amenințare ANPC.

          Comment


          • Originally posted by playmaker831 View Post
            La 40.000 km a schimbat primul ambreiaj?Decat sa plateasc 50% mai bine as incerca alta marca de ambreiaj.
            Suprema intrebare: Alta marca de ambreiaj ar rezolva problema?
            Eu nu cred, banuiesc ca au testat astia de la Dacia/Renault, doar nu sunt atat de idioti sa tot schimbe la ambreiaje aiurea.

            Comment


            • 50% la reprezentanta este cat platesti la un alt servis si iti alegi ce kit de ambreiaj vrei.Eu cred ca este o problema cu materialul folosit de Valeo,pt ca si pe manuale au fost si sunt probleme.

              Comment


              • Poate ne dai mai multe detalii dad fim seriosi, daca la ala a tinut 40k km inseamna ca: ori nu a abuzat de masina avand in vedere ca la altii s-au manifestat inainte de 10k km mers normal ori "a prins o masina din aia facuta bine care trebuia sa mearga 150k km" fara pbl si si-a batut joc de ea!!!

                Asta e mistocareala de joasa speta cu presupuneri de utilizare a unei masini. Sa faca teste si analize iar daca rezulta ca si-a batut joc de masina atunci intr-adevar pot exista aceste discutii.
                In instanta trebuie sa mearga toti care au pbl cu aceasta cutie si sa faca initial sesizari la ANPC pentru ca daca masina trepideaza din toate incheieturile de se sperie lumea pe strada, acest comportament automat a actionat si asupra uzurii prematura a altor componente ale masinii; cine achita pentru uzura lor? Dar na, este posibil ca astia de la reprezentate sa-i puna pe oameni sa-si plateasca singuri toate interventiile in garantie
                ca poate a mers prin ploaie si praf cu masina si de asta s-au uzat piesele prematur. Ca idee, am fost si eu acum cateva luni la Autocobalcescu pentru o mica intervenite la o piesa care nici nu intra in garantie si a schimbat-o fara discutie, deci undeva ceva nu se leaga.

                Comment


                • Reiau pe scurt (dealer AutoCobalcescu):
                  8000 km - schimb primul ambreiaj, multumit de cum au reactionat, fara discutii
                  16000 km - revizie; semnalez faptul ca au reaparut trepidatiile, dar se simt mai estompat (nu am mai folosit eco..poate asta sa fie motivul)
                  20000 km - in urma unei sesizari la VC, sunt chemat (cu o luna intarziere) la o constatare privind problema semnalata, trepidatiile.

                  Discutand cu baiatul de la receptie am aflat de cazul cu 40mii. Tot el a venit cu afirmatiile astea deplasate referitoare la modul de exploatare necorespunzator.
                  Last edited by 77sky; 20 August 2018, 22:23.

                  Comment


                  • Sa intelegem ca nu este sigura informatia CU 40.000 KM primul ambreiaj?Daca ne luam dupa ce zic la reprezentanta totul e o inventie a noastra cu problemele astea si toti suntem niste soferi idioti sau tractam toti remorci si mergem pe camp cu masinile

                    Comment


                    • Ce PANARAMA!!!!
                      Unde sunt aia care o tineau zi si noapte cu GARANTIA?

                      Trimis de pe al meu ONEPLUS A3003 folosind Tapatalk

                      Comment


                      • Iar te-ai trezit ...

                        Informatia aia cu 40k e "pe surse". Nu stim detalii sau daca e adevarata. E doar o afirmatie a unuia de la receptie.

                        Daca posesorul e delasator bineinteles ca Dacia isi poate face de cap dar cat timp nu avem toate detalii vorbim ca sa ne aflam in vorba (ca de multe alte ori defapt).
                        I have no special talent. I am only passionately curious.

                        Comment




                        • Ce prosti sunt astia de la W, sa vina la noi sa ai invete cei de la Dacia cum se ignora si cum sa dea vina pe clientii.

                          Comment


                          • Originally posted by Silviu View Post
                            Daca posesorul e delasator bineinteles ca Dacia isi poate face de cap dar cat timp nu avem toate detalii vorbim ca sa ne aflam in vorba (ca de multe alte ori defapt).
                            Asa este, daca esti delasator te mananca "sacalii". Initial si mie mi-au spus ca trebuie sa suport 50% din costul schimbului celui de-al doilea ambreiaj, dar cand le-am reamintit ca eu am reclamat trepidatii la fiecare 10000 km atunci cand am facut revizie sau schimb de ulei si s-a facut ori recalibrare ori resoftare la cutie,au schimbat foaia si au spus ca trebuie sa se consulte cu uzina si pana la urma, n-a mai trebuit sa platesc nimic.A sosit rulmentul de presiune si maine urmeaza sa fac cel de-al doilea schimb de ambreiaj, cu cel actual am facut 29000km, iar cu cel din fabrica 7500km.

                            Comment


                            • Tot marca Valeo?

                              Ar fi dragut daca ai intreba... Data viitoare cum veti proceda?
                              Last edited by C.Mike; 20 August 2018, 22:19. Reason: Automerged Doublepost

                              Comment


                              • Bineinteles ca tot Valeo nici n-au vrut sa auda de alta marca

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google