Easy-R a.k.a. JS3

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by aris86 View Post
    Ca sa exemplific, te afli în treapta 3, tu accelerezi si la manuala ii dai a 4, în schimb easy-r da a 2, iti da în nas și de aici probleme cu trepidațiile. Continuați sa cumpărați, poate se termina stocul mai repede la Dacia. )
    Conduc Dacia datorita Easy-rului.
    Nu cred ca trepidatiile colegilor sunt generate de kick-down (putin probabil).
    Cand am chef de cativa stropi de sportivitate (nu des, dar totusi...) folosesc tot modul automat. Retrogradeaza chiar si doua trepte. Si o face mai bine ca mine. E adevarat ca nici nu sunt "meserias" pe manual.
    Dacia nu are o soluție momentan la easy-r 0,9 TCe și la diesel se recomanda modul M, ca să nu se strice ambreiajul și pentru ca schimba o idee mai aproape de cea manuala
    Nu stiu nimic despre recomandarea modului M la diesel. Eu folosesc masina doar in automat. Si deocamdata sunt multumit de ea. Iar daca voi avea probleme cu ambreiajul voi vedea ce si cum.
    Last edited by Gil26; 27 August 2018, 17:43.

    Comment


    • 1.0 SCE nu-mi prezinta incredere si nici nu stiu unde l-as putea testa. M-ar interesa mai degraba ceva in 4 cilindri si mai inalt. Duster manual diesel e o varianta sau ceva SH. Mi se pare puturos rau dusterul si firav. Am facut un test drive cu un prestige manual si de abia trageai de el (nu stiu daca era 90 sau 110cp dar presupun ca 110 la test drive in reprezentanta) + butoane cam firave, butonul de la dezactivare senzori parcare se misca ca toate cele, ledurile de la clima licareau (parca te uitai prin camera telefonului la ele)! Sunt ciudate si masinile astea de la test drive pentru ca am condus un stepway de 10k km intr-o reprezentanta si troncanea din toate cele, era facut praf, am zis ca daca intr-un an face si al meu la fel e jale dar la mine in 15k a mers bine per ansamblu (nici nu se pune problema sa faca ca ala din reprezentanta).

      Comment


      • Daca vrei inalt Captur dar 0,9 TCe.
        Daca vrei portbagaj mai mare Clio Estate 4 cilindri 1,2 75 CP.
        Megane cu aspiratul SCe 115 CP pare a fi iar o alegere buna.
        Sau mai pui ceva banuti si te-ai aranjat cu Vitara motor 1,6.

        Comment


        • Suzuki scoate de la vanzare 1.6 aspirat.

          Eu as vinde masina daca as avea Dacia cu robotizata.

          Trimis de pe al meu ONEPLUS A3003 folosind Tapatalk

          Originally posted by Bobses View Post
          Si te va bucura mult faptul ca Dacia va scapa de toate masinile cu Easy-R de pe stoc, nu? Vei avea, in sfarsit, orgasm?
          Ce ai cu omul, vinovat pentru belelele viitoare cu masina esti doar tu, care au avut aroganta sa nu crezi ce se scrie pe aici.

          Trimis de pe al meu ONEPLUS A3003 folosind Tapatalk
          Last edited by mr.K; 27 August 2018, 22:09. Reason: Automerged Doublepost

          Comment


          • Originally posted by mr.K View Post
            Eu as vinde masina daca as avea Dacia cu robotizata.
            Iar eu n-aș cumpăra-o, după tot ceea ce citesc în topicul ăsta.
            M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

            Comment


            • Și eu am hotărât să nu cumpăr 0.9 cu easy r, mi se pare că mașina vine clar cu defect de fabricație.

              Inițial am platit avans pentru modelul asta și m-am răzgândit după ce am citit toate poveștile de aici. Azi am fost și am ales un Sandero stepway 1.5 dci prestige, cam unul din ultimele modele ce mai poți găsi cu livrare rapida pentru motorizarea asta pentru că deja apar motoarele noi cu emisii mai mici de CO2. Mi-am dorit mult un diesel pilotat cu adblue dar din păcate nu se fabrică pilotate ci doar manuale, cel puțin acum.

              Oricum, sunt mulțumit de alegerea făcută, chiar daca voi conduce în mare parte prin oraș.

              Și eu am hotărât să nu cumpăr 0.9 cu easy r, mi se pare că mașina vine clar cu defect de fabricație.

              Inițial am platit avans pentru modelul asta și m-am răzgândit după ce am citit toate poveștile de aici. Azi am fost și am ales un Sandero stepway 1.5 dci prestige, cam unul din ultimele modele ce mai poți găsi cu livrare rapida pentru motorizarea asta pentru că deja apar motoarele noi cu emisii mai mici de CO2. Mi-am dorit mult un diesel pilotat cu adblue dar din păcate nu se fabrică pilotate ci doar manuale, cel puțin acum.

              Oricum, sunt mulțumit de alegerea făcută, chiar daca voi conduce în mare parte prin oraș.
              Last edited by Lvnatic; 28 August 2018, 00:17. Reason: Automerged Doublepost

              Comment


              • În iarna v-am anunțat ca apare un update de soft la easy-r, a apărut și problema nu s-a rezolvat cum spera Dacia. Acu v-am zis ca nu are soluții, dacă vreți sa va mint, pot sa scriu ce va doriți, însă dacă citiți printre rânduri ați omis sa vedeți esența mesajului. Sa aveți drumuri bune fără smucituri, însă grija, garanția nu e nelimitata.

                @bobses, chiar un ma interesează cine își cumpără aceasta cutie, însă nu îmi place când Renault chiar își bate joc de romani la propriu și oamenii tac și indura, de-asta nu merge nimic în tara, ca toți vin sa ne fure.

                Comment


                • Eu am ajuns pe topicul asta din pura intamplare, atunci cand a fost creat, intrucat nu am masina cu Easy-R. Ce m-a determinat sa urmaresc discutiile a fost un comentariu, prin primele pagini ale topicului, in care autorul sau spunea ca a ales cutia robotizata din cauza unor probleme de sanatate care-i ingreuneaza lucrul cu pedala de ambreiaj (nu m-am apucat acum sa caut exact comentariul cu pricina, dar cam asta era ideea). Intrucat sunt "fericitul posesor" al unei duble hernii de disc, m-am gandit ca, poate, in viitor, s-ar putea sa apara si la mine probleme de felul asta si ca o masina cu cutie robotizata ar putea sa-mi fie si mie de folos. Asa se face ca pana in prezent am citit absolut toate comentariile de aici, iar concluziile m-au ingrozit pur si simplu. Trebuie sa fac tot posibilul sa-mi mentin starea actuala de sanatate, ca eu masina cu Easy-R in veci nu-mi voi lua, iar bani pentru o alta marca, eventual cu cutie automata, nu am.
                  M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

                  Comment


                  • Iar multi dintre noi acceptam pentru "vreo doi zloti" sa fie furati semenii nostri. Eu am remarcat atitudinea diferita pe care o au (marile) companii in Romania fata de (multe) alte tari (inclusiv din UE). Aceasta diferenta se manifesta si la nivel de individ. De ce? Simplu, pentru ca se poate si mai ales se PERMITE!

                    Comment


                    • Originally posted by mr.K View Post
                      Eu as vinde masina daca as avea Dacia cu robotizata.
                      Originally posted by Cherubino View Post
                      Iar eu n-aș cumpăra-o, după tot ceea ce citesc în topicul ăsta.
                      Eu as mai cumpara inca una, tot aceeasi combinatie 1.5dci 90cp cu easy-r, daca as avea bani si as avea nevoie de o a doua masina.

                      Nu contest "nesimtirea" DACIA referitoare la problemele intampinate cu aceasta cutie, in special ptr 0.9Tce.
                      Dar la 500euro suplimentari, confortul la condusul de zi cu zi si placerea in retrogradari pe care le ofera aceasta cutie, repet pentru doar 500euro, ma fac sa trec peste orice mic neajuns.

                      Recent m-am intalnit, intamplator, in timp ce alimentam, cu un alt proprietar de 1.5 dci 90cp, l-am intrebat ce probleme are si cati km, omul a zis ca are 170.000km, masina fiind pe ceva firma de transfer aeroport si transport international, mare parte din kilometrii fiind facuti in regim de autostrada.
                      L-am intrebat ce probleme are cu cutia, a zis ca nici una. Nemultumiri la fel nici una.

                      sigpic

                      Comment


                      • Mai oameni buni va rog nu mai faceti topicul varza. Hai sa lamurim: Acest topic este despre easy-r (aka JS3) adica motorul 0.9tce cu cutia de viteze easy-r, care are probleme cu trepidatiile. Ma bucur ca la 1.5 dci cu easy-r adica TS4 nu sunt probleme si asa sa ramana. Dar cand se discuta de problema la JS3 nu mai bruiati discutiile. De ce nu faceti topic separat cu TS4, asa ar intelege toata lumea mai usor despre ce este vorba. Unul zice ca sunt probleme la easy-r altu vine si zice ca merge super. Pentru cei care nu cunosc diferenta dintre JS3 si TS4 este o adevarata confuzie. Dacia are de castigat din aceasta confuzie.

                        Comment


                        • Și eu aș cumpăra din nou aceeași mașină - Sandero Stepway 0,9 benzină cu Easy-R, indiferent de problemele actuale. Este o mașină pe care o folosesc aproape exclusiv în oraș (1 drum lung anual plus vreo 2 maxim 3 mai scurte în afara orașului).

                          Cu fosta mașină am făcut 40.000 km în 10 ani jumătate - să presupun că am să fac dublu cu asta - înseamnă vreo 40.000 - 50.000 în 5 ani (cel mult). Păi, indiferent ce se întâmplă, am garanție - să presupunem că am să schimb cutia peste vreo 2 ani, eventual mai fac o schimbare cu 6 luni - 1 an înainte de ieșirea din garanție și asta e... - oricum am de gând să cumpăr alta peste 5 ani și n-am luat-o pe asta să mă țină o veșnicie. Când am dat 10.500 € + tichetul rabla pe asta am știut ce iau, fiind perfect conștient că nu o să se comporte ca una de 25.000 €. Și da, citisem deja topicul ăsta...

                          Comment


                          • Visezi sa schimbi cutia?
                            Poate ambreiajul.
                            Pentru 4000 km/an, ai investit rau banii într-o masina.
                            Trimis de pe al meu ONEPLUS A3003 folosind Tapatalk

                            Comment


                            • Da, ai dreptate, ambreiajul, nu cutia - la ambreiaj ma refeream.

                              Fiecare cu parerea si banii lui. Nu vreau sa aud de SH si am nevoie, totusi, de masina, asa ca Dacia e cea mai potrivita alegere pentru mine.

                              Comment


                              • La 4000 km pe an mai ieftin mergi cu taxiul.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google