Easy-R a.k.a. JS3

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by S Stepway View Post
    Pilotata automat, pardon! Multi ii spun cutie automata de cele mai mutle ori (inclusiv reprezentantii si angajatii uzinei dacia).
    Daca este robotizata, inseamna ca nu trebuie sa o tinem in D la semafor, asa cum se procedeaza la un automata? (asta era ideea...).


    Din punct de vedere al utilizatorului este automata.

    Si EDC sau DSG sunt numite automate desi sunt tot secventiale/pilotate dar cu dublu ambreiaj.

    In rest de acord cu tine: vrem nu vrem suntem si in parte testeri pentru ele si daca apar probleme e bine sa le lasam sa apara in garantie.



    Sent from my iPhone using Tapatalk
    I have no special talent. I am only passionately curious.

    Comment


    • Originally posted by mr.K View Post
      Ba da, iti cumperi un Volkswagen.
      Auci!

      Comment


      • [QUOTE=Silviu;1762425]Din punct de vedere al utilizatorului este automata.

        CORECT , daca este nevoie sa apelam la semantica. Restul , robotizata , secventiala... sunt doar elucubratii tehnice.

        Comment


        • Documentația zice altceva, dacă nu ne place putem numi secțiunea Logan II - Logan 3(denumirea dată de buticarii cu magazine de piese auto)
          Attached Files
          Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

          Comment


          • Limba romana se bazeaza rareori , as spune chiar exceptional , pe documentatiile tehnice . De asta o cutie care schimba automat vitezele , fara concursul utilizatorului , este cvasi acceptata drept cutie automata . Simplu , ce ma intereseaza pe mine utilizator obisnuit , neofit in ale tehnicii,care este formula tehnica adoptata . Restul ... cum am mai spus sunt doar "pretiozitati" tehnice.

            Comment


            • Easy-R a.k.a. JS3

              Originally posted by t0rquemada View Post
              Documentaia zice altceva, dac nu ne place putem numi seciunea Logan II - Logan 3(denumirea dat de buticarii cu magazine de piese auto)


              Tehnic, da ai dreptate. Dar eu ca utilizator spun ca e automata si daca cel cu care discut vrea detalii si intelege atunci nuantez.

              Dar majoritatea la care le-am aratat-o au zis "daca n-are pedala de ambreiaj si schimba singura e automata, nu ma intereseaza cum o face in spate".




              Sent from my iPhone using Tapatalk
              Last edited by Silviu; 23 May 2017, 09:29.
              I have no special talent. I am only passionately curious.

              Comment


              • Pe raționamentul ăsta "daca n-are pedala de ambreiaj si schimba singura e automata, nu ma intereseaza cum o face in spate" toți posesori de Easy-R să stea liniștiți la "locurile lor" că nu au nevoie să înțeleagă cum funcționează cutia asta
                Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                Comment


                • Nu toti posesorii de easy-r sunt la nivelul doar de posesori. Poate unii inteleg si vor sa afle mai multe detalii.

                  Toti <> majoritatea cu care am discutst eu ...


                  Sent from my iPhone using Tapatalk
                  I have no special talent. I am only passionately curious.

                  Comment


                  • Originally posted by alexandru102 View Post
                    Apropo de volanta .. Astazi am lasat masina la service pentru schimbarea ambreajului ..intre timp se pare ca uzina a trimis un comunicat serviceului ca trebuie schimbata si volanta ..
                    Ca sa revenim mai la obiect, deci tie ti-au spus ce mai exact? Trepidatiile le ai din cauza:

                    ambreaj defect din fabrica? + volanta defecta din fabrica?.

                    Comment


                    • Pun si eu un articol, in franceza, ca tot va certati cum se numeste tehnic sau nu, de fapt aceasta cutie

                      Comment


                      • Deci cu ajutorul la google translate, am extras partea asta ce pare cea mai relevanta:

                        Not being an automatic transmission in its own right, a robot (hydraulic or electromagnetically actuated actuators) handles the gear and shifts the speed in place of the driver. The reliability is ultimately identical to a mechanic (as long as it is not the robot's actuator that is problematic) because it is (in most cases) manual boxes whose system has been automated.

                        Deci mai pe scurt se prea poate ca "robotelul" asta sa fie prost configurat, si ala de de diesel nu.

                        Comment


                        • Originally posted by t0rquemada View Post
                          Pentru LK52 K9k626+TS4 codul corect e

                          set ambreiaj
                          302056020R
                          237,45e+tva
                          Foarte ciudat!

                          Trebuie sa "eziste o esplicatie", dar care o fi aia?
                          Attached Files
                          Last edited by tipicarul; 23 May 2017, 12:44.
                          „Viaţa e prea importantă ca să fie luată în serios.” Oscar Wilde

                          Comment


                          • „Viaţa e prea importantă ca să fie luată în serios.” Oscar Wilde

                            Comment


                            • E de bine? E de rau? :-) Suna bine Schaeffler ... am colaborat cu ei pe R&D aerospatial. Nu stiu la Automotive cat sunt de buni.
                              I have no special talent. I am only passionately curious.

                              Comment


                              • LUK este firma din grupul Schaeffler, care fabrica ambreiaje. Daca in componenta kitului sunt numai elemente fabricate de LUK, atunci calitatea este mult deasupra Valeo... insa am vazut si kituri de ambreiaj LUK care aveau o parte din componente de la Valeo... sper sa nu fie asa la noi!
                                „Viaţa e prea importantă ca să fie luată în serios.” Oscar Wilde

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google