Easy-R a.k.a. JS3

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by georgstelsib View Post
    3500 Km cu stepway 0.9 easy-r. Functionare perfecta a cutiei , nu mai spun a motorului. Consum in diverse conditii cca. 5,4 .
    As vrea sa vad eu soferul acela care simba la fel de rapid si fara greseala pe intreg parcursul unei calatorii, la fel de bine ca acesta cutie .
    " Lauda de sine nu miroase a bine " Eu dupa cca. 40 de ani de sofat nu schimb la fel de bine si am vazut muuulti , multi in jurul meu care schimba mult mai rau ca mine .

    LE. Referitor la clipul cu acceleratia 0-100 in 14 sec . Sunteri siguri ca respectivul sofer nu a pierdut startul ? De ce il luati de referinta ?
    Deci exista si oameni ce nu au avut probleme din prima cu motorul asta. Incep sa cred ca ceva testeri de la Dacia trebuie redirectionati catre un job la mc-donalds.

    Comment


    • @ Silviu, multumesc de lamurire!
      Imi amintesc ca am remarcat si eu la drivetest cate ceva din ceea ce spui!

      Comment


      • Originally posted by georgstelsib View Post
        3500 Km cu stepway 0.9 easy-r. Functionare perfecta a cutiei , nu mai spun a motorului. Consum in diverse conditii cca. 5,4 .
        As vrea sa vad eu soferul acela care schimba la fel de rapid si fara greseala pe intreg parcursul unei calatorii, la fel de bine ca acesta cutie .
        " Lauda de sine nu miroase a bine " Eu dupa cca. 40 de ani de sofat nu schimb la fel de bine si am vazut muuulti , multi in jurul meu care schimba mult mai rau ca mine .
        Foarte bine spus si extrem de adevarat.

        off topic: eu la 1.4 mpi nu am atins nici macar o data turatia de 4000 rpm. ce stil de condus mai este si acesta?!

        Comment


        • Doar daca luam Easy-R ca standard de schimbare a vitezelor.
          Schimba bine pentru ce? Pentru consum? Pentru motor? Pentru ambreiaj?

          Comment


          • Pentru motor si ambreiaj in niciun caz!
            „Viaţa e prea importantă ca să fie luată în serios.” Oscar Wilde

            Comment


            • Asta impresie mi-a lasat-o si mie, ca schimba subturat, ca un sofer care merge la consum.
              Acu', nu aruncati cu pietre, fiecare om are dreptul la o parere.

              Comment


              • exact, e in trend-ul general de a fi "eco". oare taximetristii care merg cu dieselurile la 40km/h in tr5 schimba bine? acum cativa ani lucram la o pedala pentru amg sls...activa, cu motoars care o franeaza daca apesi prea brutal, ca sa nu produci mult co2. un gunoi, dar asta e directia in care merge lumea.
                Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                Comment


                • Deci economisesc putin la carburant si termin filtrul de particule la diesel.
                  De ambreiaj nu amintesc, cica se schimba pe garantie. Cat ai.

                  Dupa ce termini cu garantia, sunt curios daca se poate pune un soft care sa schimbe mai agresiv treptele. Un fel de mod de cursa.

                  Comment


                  • Originally posted by mr.K View Post
                    Asta impresie mi-a lasat-o si mie, ca schimba subturat, ca un sofer care merge la consum.
                    Acu', nu aruncati cu pietre, fiecare om are dreptul la o parere.

                    Schimba cum vrei tu sa schimbe. Aspectul acesta il controlezi din pedala de acceleratie.

                    Subturat are tendinta sa tina motorul doar in ECO mode.



                    Sent from my iPhone using Tapatalk

                    Originally posted by Seba View Post
                    exact, e in trend-ul general de a fi "eco". oare taximetristii care merg cu dieselurile la 40km/h in tr5 schimba bine?
                    Si ce legatura are asta cu Easy-R?

                    Vedeti ca induceti ideea ca Easy-R vrea motor subturat ceea ce e complet fals.
                    Last edited by Silviu; 30 May 2017, 14:14. Reason: Automerged Doublepost
                    I have no special talent. I am only passionately curious.

                    Comment


                    • Originally posted by georgstelsib View Post
                      3500 Km cu stepway 0.9 easy-r. Functionare perfecta a cutiei , nu mai spun a motorului. Consum in diverse conditii cca. 5,4 .
                      As vrea sa vad eu soferul acela care simba la fel de rapid si fara greseala pe intreg parcursul unei calatorii, la fel de bine ca acesta cutie .
                      " Lauda de sine nu miroase a bine " Eu dupa cca. 40 de ani de sofat nu schimb la fel de bine si am vazut muuulti , multi in jurul meu care schimba mult mai rau ca mine .

                      LE. Referitor la clipul cu acceleratia 0-100 in 14 sec . Sunteri siguri ca respectivul sofer nu a pierdut startul ? De ce il luati de referinta ?
                      Să fie cât mai mulți kilometri înaite, fără evenimente și supărări! Departe de mine gândul de a contesta această cutie - atâta poate, iar gusturile, nu le discut. Nimic nu e perfect ci doar perfectibil și fiecare cu softul lui. Învârt de volan de peste 55 de ani și tot nu știu destul, iar cât privește clipul - e relativ; știu ce am măsurat personal.
                      Iar ca o experiență personală - am făcut liniuțe cu un amic. Aceeași marcă de mașină, același model, același motor, aceeași dotare, același an de fabricație, a mea - automată, a lui - manuală. Ma bătut de fiecare dată. Fără regrete.
                      După atâția ani, consider că este foarte important șă ști ce, cât și cum poate mașina pe care o conduci. În rest, depinde de preferințe.
                      Nu mă cert niciodată cu oamenii proști; că mă pot trage în jos la nivelul lor și mă vor bate cu experiența!

                      Comment


                      • Schimba cum vrei tu sa schimbe. Aspectul acesta il controlezi din pedala de acceleratie.
                        Tocmai, ca n-apuci sa-l turezi cat trebuie, ca deja a schimbat.
                        Ma rog, daca asa a zis IT-ul care scris codul pentru cutie, inseamna ca asa e corect, nu?
                        Last edited by mr.K; 30 May 2017, 15:35.

                        Comment


                        • Iti repet: din tr1 pana in tr6 (sau tr5 la 0.9) schimba la ce turatie vrei tu in functie de cat de mult apesi pedala.

                          Nu stiu cat de mult ai condus dar ti-ai format o parere gresita.

                          Originally posted by mr.K View Post
                          Ma rog, daca asa a zis IT-ul care scris codul pentru cutie, inseamna ca asa e corect, nu?
                          Nu stiu despre ce IT vorbesti dar eu iti spun din propria experienta de 2000+ km cu a mea.
                          Last edited by Silviu; 30 May 2017, 15:38. Reason: Automerged Doublepost
                          I have no special talent. I am only passionately curious.

                          Comment


                          • Tocmai, ca n-apuci sa-l turezi cat trebuie, ca deja a schimbat.
                            Nu chiar... La drive-test, cu pedala de acceleratie apasata aproape pana la limita, pe 1.5 DCi schimba la 4300 - 4500 RPM.
                            Daca mergeam cu acceleratia apasata cam o treime, atunci schimba la 2000 - 2500 RPM.

                            Trebuie sa ii dau dreptate lui Silviu ca ti-ai format o parere gresita.

                            Comment


                            • Poate am ramas cu o impresie gresita, poate nu.
                              Si cel mai probabil o sa raman cu ea asa, neschimbata, avand in vedere ca nu intentionez sa cumpar asa ceva.

                              Comment


                              • LE: quote gresit. Ignorati mesajul.
                                I have no special talent. I am only passionately curious.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google