Revizii/reparatii 1.0 SCe

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #91
    MacAndrew, inteleg ca e a doua revizie? Prima a fost cu piesele lor?
    Pentru faptul ca ai adus propriile piese, au mentionat in carnetul de intretinere/revizii? Le-ai dus si factura?

    Comment


    • #92
      Am preluat masina de la firma la 36.000, deci nu stiu nimic de prima revizie.
      Nu au mentionat nimic in carnet si nu mi-au cerut sa le arat factura.
      Inainte de Loganul asta am avut un altul de 1.2, l-am tinut de la 0km pana la 160.000. Toate reviziile le-am facut la fel, in reprezentanta Dacia, cu piesele aduse mine.

      Comment


      • #93
        alex1ioan, da am fost, am postat pe topicul de revizii logan 2.

        Mai jos devizul dar atentie include si montarea cotierei.



        Foarte multumit de masina.

        Comment


        • #94
          Merci, sa o stăpânești sănătos!

          Comment


          • #95
            Va salut! Am o problema. Datele sunt:
            - Locatie Stockholm - Suedia
            - Masina cumparata pe 28.06.2017 din Romania (in Suedia nu se comercializeaza 1.0 SCE). Are 7500 km majoritatea facuti prin oras, drumuri scurte.
            - Mi-a aparut cheita cu mersul la revizie in urma cu vreo 2-3 sapt.
            - Ieri mi-a aparut martorul multifunctional portocaliu si ramane aprins. Am citit pe forum si cica ar fi programat sa se aprinda din cauza scaderii calitatii uleiului (nu sunt sigur daca e din soft sau are vreun senzor).

            intrebari:

            - Daca ma duc la magazin de piese auto aici (Suedia), ce tip de ulei trebuie sa cumpar? Ce coduri trebuie sa cer pentru filtre?
            - Daca le inlocuiesc pe cont propriu (pt ca 1.la reprezentanta iau pielea de pe mine 2. oricum cred ca am pierdut garantia ca nu am facut revizia pana pe 29.06. 3. nici nu stiu daca ar fi valabila revizia aici pt. pastrarea garantiei avand in vedere ca aici nu se comercializeaza 1.0sce ) se va stinge martorul (cel multifunctional) portocaliu? Exista vreo modalitate, schema/shparla sa il resetez cumva?

            Va multumesc mult pentru eventualele sfaturi. Sper ca am nimerit sectiunea potrivita.

            Comment


            • #96
              Ca ulei s-ar pune 10W40 dar mai sunt si alte variante, depinde de tine dar standard la reprezentata asta ti-ar pune. Codurile pentru filtre le poti gasi mai sus in pozele puse cu facturile, dar orice magazin specializat gaseste imediat ceea ce iti trebuie ca au in soft. Cheita nu cred ca va disparea daca nu pui calculatorul pe CB sa o resetezi explicit. Adica chiar daca schimbi uleiul nu cred ca va disparea, ca asta fac in reprezentanta, iti schimba uleiul si reseteaza dracia.

              Comment


              • #97
                Recomand sa te duci la reprezentanta sa faci revizia.
                Pentru 20 zile depasire la revizie nu se pierde garantia. ( poti invoca ca ai fost plecat sau orice alt motiv........, daca chiar fac pe nebunii, dar nu cred). Am vazut altele cu depasire de 1.5 luni si s-a rezolvat.
                Nu conteaza ca ai 1.0 SCE, garantia nu se pierde daca este intr-o tara care nu vinde asa ceva (nu are nici o legatura)
                Last edited by Heger; 3 July 2018, 11:49.

                Comment


                • #98
                  - @Heger Da, stiu ca e mai bine la reprezentanta. Tocmai am sunat si mi-au dat un deviz de 500EURO pentru revizia de un an. Am zis sa stea putin ca revin mai tarziu....
                  - Am gasit codurile in devizele de pe forum. MS.
                  - Merge si ulei Castrol 10w40 sau doar Elf sau Dacia Oil?
                  - @sadicu , nu ma deranjeaza martorul cheita ci acela orange care arata ca un semnal de osciloscop (in carte scrie "Conduceti prudent si contactati un reprezentant al marcii". Ala ma intereseaza sa dispara dupa ce schimb uleiul.

                  Comment


                  • #99
                    Nu, nu dispare, trebuie resetat. Martorul nu are nici o legatura cu calitatea uleiului, se aprinde atunci cand s-au depasit nr de Km sau data reviziei.

                    Comment


                    • Poti pune si Castrol 10w40. Are ~ aceleasi aprobari ca Elf, dar are avantajul unei curgeri mai bune la temp. scazute, adica pourpointu; doar -24*C la Elf si -33*C la Castrol.
                      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                      Comment


                      • Atat cheia cat si martorul se reseteaza doar de service (sau daca ai calculator sa-l conectezi la CB). Cat despre ulei iti iei 10W40 iar marca depinde de tine, nu intram in amanunte ca e o discutie interminabila. Daca nu ai habar/preferinta poti merge pe ce a zis Iancu

                        Comment


                        • Salutari, doresc sa fac un schimb de ulei si filtre (Nu revizie, ci doar schimbul de ulei&filtre) la Dacia mea dotata cu 1.0 es ce eu , dar nu vreau sa merg la reprezentanta Dacia de unde subzist momentan caci am auzit numai lucru de calitate in privinta lor, in schimb am vorbit cu alti bajeti care detin Service-ul lor foarte bun de altfel, si bajetii is d'acord sa pot veni la schimbul anterior mentionat cu piesele mele, in fine .. intrebarea mea este Dacia Renault de la ce producatori folosesc ei asa-zisele piese de origine ?

                          Codurile pentru piese sunt urmatoarele :
                          filtru aer - 165467674R
                          filtru ulei - 8200768927
                          filtru habitaclu - 272773016R

                          Doar ca nu stiu cei de la reprezentante de la ce producatori cumpara piesele OEM, ma puteti ajuta voi ?

                          Multumesc.

                          Comment


                          • Salutare! La orice magazin de piese auto (magazin fizic sau on-line)poti comanda piese auto OEM sau de producator.Totul e sa ceri factura si garantie. Reprezentantele nu au o filiera secreta de aprovizionare, au doar un alt adaos comercial.
                            Cum la fel poti cumpara piesele separat si sa le montezi in reprezentanta, pentru a beneficia de garantie.
                            Bafta!

                            Comment


                            • Dar ca idee, mie la reprezentanta mi-a pus filtru de aer de la Valeo. Celalalt de habitaclu era o firma de care nu mai auzisem deci am si uitat.
                              Cum zice si colegul mai sus, important nu e producatorul si faptul ca iti da garantie pentru piesa si manopera. Poate sa iti puna la reprezentanta numai chinezarii dar atat timp cat iti ofera garantie pentru ele , te si costa pe masura.

                              Comment


                              • Salutari din nou, multumec pt raspunsuri si pt sfatul cu factura pt garantie .. de fapt, ce voiam sa intreb e daca stiti ce marci sunt filtrele originale cu care vine golanul din fabrica ? Gen Mahle sau Bosch , etc ...

                                Btw masina mea e inca in perioada de garantie, daca spre exemplu merg la un alt service decit cel al reprezentantelor Dacia-Renault pe perioada garantiei ptr un banal schimb de ulei & filtre exista riscul de a mi pierde garantia sau e okay ?

                                Multumesc.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google