Revizii/reparatii 1.0 SCe

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Big like si buna sinteza multor "discutii" despre "subiect".
    Iar costul reviziei......

    Comment


    • Am reușit cu un ELM327 sa resetez intervalul de service. Cu aplicația mobilă DACIA SERVICE RESET din MAGAZIN PLAY. Interfața OBD II am luat-o de pe emag cu 36 lei cu tot cu transport (20 de lei - mai scup ca marfa). Nu stiu, poate s-a mai scris aici. Cineva spunea ca doar în service se poate face asta...probabil ca la început asa a fost, dar acum e alceva. Atenție, interfața ELM327 nu activează/dezactivează funcții ale CB...Eu am văzut pe youtube un clip (https://www.youtube.com/watch?v=on--Ughp4a4) si am incercat si a mers. Am mai citit pe undeva ca cu alte aplicatii afiseaza si alti parametrii ai motorului (gen temperatura), dar pe mine m-a nteresat doar acest reset al intervalului de service care m-i s-a parut aiurea sa se poata face doar la reprezentanță. Am uitat să spun ca a mers pe un LOGAN SCE 1.0 SL PLUS ieșit pe poarta fabricii în decembrie 2017. Stiu ca se poate dezactiva această optiune din CB dar eu zic ca totusi e utilă.....

      Comment


      • Pentru resetarea intervalului de revizie se poate citi si topicul dedicat: https://www.loganclub.ro/forum/forum...are-ulei/page3

        Comment


        • Deocamdată, mi-l mai reseteaza ei inca vreo 3 revizii/ani, apoi am sa intru la " creatie".
          Mulțumesc anticipat!

          Comment


          • ati folosit alt ulei in afara de elf / dacia oil?

            Comment


            • Originally posted by t0rquemada View Post
              Dacă service-ul nu are acord cu Dacia = lipsă acces în sistem electronic = lipsă revizie din dosarul electronic( via mydacia.ro) = pa pa garanție

              P.S. 10W40 nu e pentru B4D
              Nu stiu de unde zici ca 10W40 nu e ok, cand in fisa de garantie exista 10w40?
              Poti fi mai explicit? mersi
              Attached Files
              Descoperă gama completă Dacia: Duster, Lodgy, Dokker, Logan, Sandero. Prețuri și caracteristici. Detalii despre ofertele de finanțare, pachetele pentru întreținere și rețeaua distribuitorilor noștri.
              Last edited by 77sky; 29 June 2020, 22:41.

              Comment


              • Citește tot și citează corect, nu scos din context







                5w40 pentru că lanț, iar dacă e să te iei orbește după fișa de întreținere chiar te rog să găsești DaciaOil 5w40. Din partea mea poți să pui și 0w60
                Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                Comment


                • 5W40 dacia oil nu exista, intr-adevar. doar 5W30 sau 10W40. sa fii convins ca am citit tot contextul, dar tot n-am inteles de ce ai zis ca 10w40 nu e pt B4D.
                  ca a gresit jrt si a scris 10w40 in loc de 5w40 (SRX) asta e altceva...

                  PS: ma gandesc sa folosesc si eu 5W40 Elf-ul SRX pt B4D de acum.
                  doar dacia oil 10W40 au pus la revizii. din fabrica a venit cu acelasi ulei, intrebat la Vocea Clientului...
                  Last edited by mirceammd; 30 June 2020, 12:06.

                  Comment


                  • 5w40 are limite de tempertură mai mari decât 10w40.
                    Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                    Comment


                    • ok, si de unde afirmatia ca 10w40 nu este ptr B4D? un raspuns argumentat si nu in "2 peri" ar ajuta pe toata lumea. Daca nu este ok, atunci de ce din fabrica a venit cu dacia oil 10w40? de ce in fisa de intretinere scrie 10w40? Vad ca invoci de nenumarate ori manualul si fisa de intretinere, acum nu mai e bun?

                      Comment


                      • Salutare!
                        Pentru a nu crea polemici despre ulei, se poate studia (integral) topicul dedicat, este foarte cuprinzator.
                        Sfatul amical de a utiliza 5w40 este un rezumat pentru colegii care tin (putin mai mult) la "viata" motorului.
                        10w40 se foloseste cu succes la masinile de flota (care pot avea si 2 revizii pe an) masini care dupa 4-5 ani sunt deja schimbate.
                        Motivul utilizarii este unul simplu..financiar.
                        Desigur, se poate utiliza si un ulei premium, dar elf 5w40 e cam ce are nevoie. Si schimbat cam pe la 10.000 km..
                        O zi buna!

                        Comment


                        • Originally posted by oBED View Post
                          ok, si de unde afirmatia ca 10w40 nu este ptr B4D? un raspuns argumentat si nu in "2 peri" ar ajuta pe toata lumea. Daca nu este ok, atunci de ce din fabrica a venit cu dacia oil 10w40? de ce in fisa de intretinere scrie 10w40? Vad ca invoci de nenumarate ori manualul si fisa de intretinere, acum nu mai e bun?
                          Uite aici răspuns în 2 pari: dovedește că mașina ta cu 1,0SCe a venit cu 10w40.
                          Toate benzinarele pe norma RN0700/RN0710 (D4F, B4D și H4B) au venit cu 5w30 până la trecerea pe WLTP, pentru economie.

                          Restul argumentelor le-a înșirat vali2008
                          Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                          Comment


                          • Si noi trebuie sa te credem ca asa zici tu, fara dovada sau argument? Raspunsul de la VC pentru seria de sasiu de la 1.0 sce cumparat in nov 2017 - 10w40, la fel ca in fisa de intretinere. Dar na, fisa de intretinere/manualul e bun doar cand vrei si iti convine se pare...

                            Comment


                            • În lista lui B4D ai 10w40, 5w40 și 0w40, deci 5w40 e ok, că nu-ți place ție... ghinion. Crezi pe cine vrei, un răspuns copy-paste (standard) de la VC nu dovedește nimic, o analiză a uleiului într-un laborator autorizat/certificat e altceva.

                              Pentru mașiniile cu 5 ani garanție și întreținere gratuită trebuie cumva minimizate costurile, s-a discutat și răsdiscutat.

                              P.S.: La mașina din semnătură e trecut și 10w40, dar mașina a venit cu 5w30 iar documenția motorului cere ulei cu norma RN0710 care nu e la daciaoil e doar la elf.
                              Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                              Comment


                              • Eu inteleg ca 10W40 este inferior iarna fata de 5W40 (la -25 grade). Dar de aici nu stiu de ce ziceti ca 10W40 nu e recomandat la B4D.
                                Am vazut pe multi cu 5 ani cu revizii gratuite ca le-a fost pus 5W40 elf, nu e o regula.
                                Pretul la uleiul Dacia Oil 10W40 si Elf 5W40 SXR e identic (poate diferenta de 1 leu), vorbesc de acelasi sait de piese, si nu doar la unul, pt mine ori Dacia Oil e scump, ori Elf e "prea ieftin". In reprezentante or fi alte preturi la Elf.
                                In fisa de intretinere la un 0.9 Tce 2019 este trecut 5W30 (-15 pana la -25 grede) si 0W40 la -30 grade. (10W40 nu apare, poate la a ta o fi)

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google