Logan III - Probleme Tehnice

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Bună seara!
    La o zi după revizia de un an, despre care v-am povestit, am primit scrisoare, prin poștă, de la Dacia, să mă programez la orice dealer pentru reprogramarea calculatorului de acces mâini-libere. Acesta poate duce la descărcarea bateriei.

    ​​​

    Comment


    • Originally posted by Mihai2k4 View Post
      eu am observat invers... astea recente au probleme cu turbina, ac, cheder, senzor gpl rechemare reprogramare calculator injectie/keylessetc... alea din primele loturi (gen august-decembrie) nu am observat sa se planga. au deja 10-20mii km (eu am aproape 25k) si nu a picat nimic (momentan )
      A mea e fabricata pe 18.02.2021 si am schimbat 2 chedere la usa dreapta fata, joc tija turbina , vopsea exfoliata din cauza chederelor de pe usile din spate, probleme cu descarcarea bateriei (se pare ca s-au rezolvat dupa resoftarea calculatorului de keyless) si problemele cunoscute ale Medianav-ului, in schimb GPL ok fara nici o problema, clima deasemenea merge bine , nu a facut nici o figura pina acum, masina are 25600 km acum.

      Comment


      • Cum s-a rezolvat jocul tijei turbina? Cred ca am si eu aceeasi problema!
        Last edited by 77sky; 12 June 2022, 14:30.

        Comment


        • Nu s-a rezolvat nici cum. Se asteapta o rezolvare, se aude ca undeva prin septembrie posibil sa apara. Pe de alta parte azi m-am uitat pe site-ul Dacia si am vazut ca au disparut din oferta masinile cu GPL, nu mai gasesti nici Logan nici Sandero si nici Duster cu GPL. Stie cineva care e cauza? Au probleme atata de multe cu senzorii incat au scos GPL-ul din oferta?
          Last edited by 77sky; 13 June 2022, 22:33.

          Comment


          • Titlul e destul de clar, propun să postăm aici toate datele referitoare la posibilitatea plasarii unei comenzi pentru Logan III și eventualele termene de livrare.

            Comment


            • Originally posted by Mihai2k4 View Post
              eu am observat invers... astea recente au probleme cu turbina, ac, cheder, senzor gpl rechemare reprogramare calculator injectie/keylessetc... alea din primele loturi (gen august-decembrie) nu am observat sa se planga. au deja 10-20mii km (eu am aproape 25k) si nu a picat nimic (momentan )
              Confirm, o am din luna mai 2021, am 18000 km si nu am avut aceste probleme. Acum vad ca imi face ceva fite, nu se mai deschie cand ma apropii de ea (cam in 50% din cazuri, nu de fiecare data). Am schimbat si bateria, dar degeaba.
              A mai avut cineva problema asta?

              Comment


              • Pentru această problemă există un OTS - rechemare - cod 0DTG - fă programare - se execută reprogramarea calculatorului de acces "mâini libere" al vehiculului;
                Logan III Comfort ECO-G 100, Iulie 2021, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălzite+Climă, P. Comfort, P. Parking 2, volan piele, geam. el. sp.

                Comment


                • 691KM am reusit sa fac si deja a aparut prima problema si anume nu mai coboara geamul din partea soferului. Initial l-am lasat in jos si a inceput sa moara treptat de la viteza de coborare normala spre viteza foarte inceata de parca ar fi "supt" ultimile puteri din baterie. Culmea, am putut sa il ridic la loc si acolo a ramas intepenit, macar nu ma ploua in masina. )


                  Ce credeti ca ar putea fi? Ma indoiesc sa fie o siguranță, din moment ce il ridica si se aude cupland contactorul atunci cand dau comanda de ridicare.

                  Comment


                  • patesc o chestie ciudata de 2,3 zile, pe benzina. In treapta 2 (foarte rar in 3) are nista balanganeli pana urca spre 3k turatii, gen ii da in nas (nu stiu cum sa explic) niste mici goluri asa cand accelerez. nu tot timpul, ci la 10-15 accelerari/plecari de pe loc, face 1/2 ori. ultima alimentare la rompetrol aia maai scumpa. pana acum bagam doar de la lukoil si mai mai sa ma injure aia in reprezentanta ce dracu sa fie?

                    Comment


                    • Salutare!
                      Dintre colegii cărora le-au fost înlocuite pe garanție chederele la Logan 3 este cineva care a avut probleme cu cele noi?
                      Ieri mi-au fost înlocuite 3 chedere (dreapta față spate și stânga spate), iar cele noi arata radical diferit față de cele vechi (în sensul ca au altă formă)
                      Asta nu ar fi o problemă, dar la 100 kmph suflă vântul mai tare decât o face aeroterma pe treapta 4, iar zgomotul de rulare e foarte puternic. Chiar și în oraș se aude ca și când as rula cu ușa sau geamul deschise.
                      Voi merge azi înapoi la service să văd ce rezolvare au, dar eram curios dacă a mai pățit vreun coleg ceva similar și care a fost rezolvarea.
                      Mulțumesc!

                      Comment


                      • Ah! Credeam ca e doar o impresie ca e masina mai zgomotoasa dupa ce au fost inlocuite doua chedere! Deci da, nu esti singurul.

                        Comment


                        • Originally posted by Th3T1ger View Post
                          691KM am reusit sa fac si deja a aparut prima problema si anume nu mai coboara geamul din partea soferului. Initial l-am lasat in jos si a inceput sa moara treptat de la viteza de coborare normala spre viteza foarte inceata de parca ar fi "supt" ultimile puteri din baterie. Culmea, am putut sa il ridic la loc si acolo a ramas intepenit, macar nu ma ploua in masina. )

                          Ce credeti ca ar putea fi? Ma indoiesc sa fie o siguranță, din moment ce il ridica si se aude cupland contactorul atunci cand dau comanda de ridicare.
                          Macaraua defectă cel mai probabil - se înlocuiește în garanție.
                          Logan III Comfort ECO-G 100, Iulie 2021, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălzite+Climă, P. Comfort, P. Parking 2, volan piele, geam. el. sp.

                          Comment


                          • Originally posted by Mihai2k4 View Post
                            patesc o chestie ciudata de 2,3 zile, pe benzina. In treapta 2 (foarte rar in 3) are nista balanganeli pana urca spre 3k turatii, gen ii da in nas (nu stiu cum sa explic) niste mici goluri asa cand accelerez. nu tot timpul, ci la 10-15 accelerari/plecari de pe loc, face 1/2 ori. ultima alimentare la rompetrol aia maai scumpa. pana acum bagam doar de la lukoil si mai mai sa ma injure aia in reprezentanta ce dracu sa fie?
                            Primele verificate ar trebui să fie injectoarele - unul sau mai multe nu mai deschid corect.

                            Nu are legătură cu schimbarea stației de combustibil. E doar o coincidență.
                            Logan III Comfort ECO-G 100, Iulie 2021, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălzite+Climă, P. Comfort, P. Parking 2, volan piele, geam. el. sp.

                            Comment


                            • Originally posted by EM!L View Post
                              Salutare!
                              Dintre colegii cărora le-au fost înlocuite pe garanție chederele la Logan 3 este cineva care a avut probleme cu cele noi?
                              Ieri mi-au fost înlocuite 3 chedere (dreapta față spate și stânga spate), iar cele noi arata radical diferit față de cele vechi (în sensul ca au altă formă)
                              Asta nu ar fi o problemă, dar la 100 kmph suflă vântul mai tare decât o face aeroterma pe treapta 4, iar zgomotul de rulare e foarte puternic. Chiar și în oraș se aude ca și când as rula cu ușa sau geamul deschise.
                              Voi merge azi înapoi la service să văd ce rezolvare au, dar eram curios dacă a mai pățit vreun coleg ceva similar și care a fost rezolvarea.
                              Mulțumesc!
                              Pentru cine e atent, poate observa că mașina nouă e substanțial mai silențioasă și pe măsură ce chederele originale se aplatizează tot mai mult și aplatizarea apare la tot mai multe uși (de regulă 3, mai puțin cea de la șofer) habitaclul e mai zgomotos și se simte "ne-etanș", de parcă ai uitat un geam coborât sau o ușă e uitată deschisă.

                              Chederele model nou probabil apasă mult mai puțin pe marginea ușilor - pentru a minimiza aplatizarea - de unde și zgomotul - probabil cea mai bună strategie este montarea de contra-chedere pe marginea ușilor, care să închidă complet "punțile de aer" care s-au format de către chederele model nou.

                              Unii au făcut demult așa ceva, cu rezultate foarte bune - inclusiv contra chederelor originale, aplatizate și deci neschimbate.
                              Logan III Comfort ECO-G 100, Iulie 2021, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălzite+Climă, P. Comfort, P. Parking 2, volan piele, geam. el. sp.

                              Comment


                              • Ce tip de cheder se monteaza in rol de contra-cheder? Ceva poze? Multumesc!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google