Logan III - Probleme Tehnice

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by DFA View Post

    Primele verificate ar trebui să fie injectoarele - unul sau mai multe nu mai deschid corect.

    Nu are legătură cu schimbarea stației de combustibil. E doar o coincidență.
    Intre timp am fost si la un service si au constat acelasi lucru. Din pacate dureaza cam 1 saptamana sa ajunga o macara la ei pe stoc.

    Comment


    • Multumesc. Sunt convins ca atenueaza zgomotul si praful care se pune pe pragurile interioare, dar nu prea arata elegant...

      Comment


      • Da, nu este elegant, dar este eficient.
        Logan III Comfort ECO-G 100, Iulie 2021, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălzite+Climă, P. Comfort, P. Parking 2, volan piele, geam. el. sp.

        Comment


        • Ar trebui sa pun copyright ©️ pe poze de acu nainte. Sunt de pe grupul privat unde am zis ca sunt inca in teste cu ele, nu au fost postate online public. Dar merci.

          Comment


          • Păi am o dilemă.

            Am o mulțime de informații utile create de mine și de alții - atât ale mele cât și ale celorlalți sunt 90% din ele fără "copyright" atribuit.

            Dacă ar trebui să verific sau să marchez sursa sau "copyright" exact la fiecare atunci probabil că nu aș mai scrie pe nici un forum/grup. Aș ține tot pentru mine.

            Deci ne ajutăm unii pe alții?

            Sau transformăm formurile/grupurile în locuri de atribuire a "copyright"?

            Sunt aici ca să ajut cu ce pot și ce știu.

            Nu am nici un câștig.

            Mi-am găsit materialele proprii prin alte locuri - nu m-a deranjat, chiar mă bucur că am ajutat pe cineva - pentru asta erau făcute.
            Logan III Comfort ECO-G 100, Iulie 2021, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălzite+Climă, P. Comfort, P. Parking 2, volan piele, geam. el. sp.

            Comment


            • DFA: Facerea de bine...
              broniaski: iti recomand sa intri in afaceri cu NFT-uri.

              Comment


              • Originally posted by ciukala7a View Post
                tija.jpg

                Gasit problema! Este din cauza tijei ce actioneaza wastegate-ul, se misca si vibreaza destul de tare. Am joi programare la service, revin cu rezolvarea!
                Salut,
                sunt nou pe acest forum, detin un Duster 1.0 LPG, si al meu face exact la fel cum ai detaliat tu, numai in decelerare. Trebuie sa sun si eu la service, mai greu cu explicatul, locuiesc in Germania... sunt curios, care a fost solutia si s-a rezolvat ok ? pe garantie? au mai aparut intre timp aceleasi probleme? Multumesc

                Comment




                • ​​​​​​​- OFICIAL: Buletin Tehnic 71538 - nu se mai înlocuiesc turbinele în garanție pentru TCe 90 și ECO-G 100 când clientul reclamă zgomot metalic la motor și se identifică ca problemă joc la supapa/tija de la EWG;
                  - DETALII: s-a notificat fabricantul de turbine și se caută soluții pentru a nu mai înlocui turbina cu același model - care se va defecta la rândul lui din nou după câteva mii de km;
                  - Număr de vehicule afectate: NECUNOSCUT (MULTE…)
                  - Modele afectate:
                  — CAPTUR II (xJB)
                  — CLIO V (xJA)
                  — LOGAN III (LJI), SANDERO III (BJI), SANDERO III STEPWAY (BJIx), TALIANT (xJF)
                  — DUSTER II (xJD)
                  - REZOLVARE: se așteaptă o soluție (turbină fără defect) de la fabricant: la sfârșitul lunii Septembrie 2022;
                  - TERMENE ANTERIOARE: Mai 2022, Martie-Aprilie 2022;

                  E important să ajungi la un service Dacia și să-ți facă o notă de constatare pentru acest defect.

                  Logan III Comfort ECO-G 100, Iulie 2021, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălzite+Climă, P. Comfort, P. Parking 2, volan piele, geam. el. sp.

                  Comment


                  • Sunt curios ce solutie o sa gaseasca la problema cu tija , ma indoiesc ca vor schimba turbinele cu probleme.

                    Comment


                    • Deja au început să mai înlocuiască - adică se mai primește acceptul fabricii - nu e ceva general, încă nu vă bucurați.

                      Uite modelul trimis de fabrică - pare să fie un model anterior apariției L3/S3, nu știu dacă rezolvă problema EWG pe termen lung.

                      Foto fără copyright...
                      Attached Files
                      Logan III Comfort ECO-G 100, Iulie 2021, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălzite+Climă, P. Comfort, P. Parking 2, volan piele, geam. el. sp.

                      Comment


                      • Tare asta cu copyright-ul. )

                        Cat despre aceasta "noutate" cu turbina, imi provoaca ingrijorari. Vazusem pe undeva cum ca solutia la alte marci ar fi o banala piesa de prindere ca un fel de "colier".

                        Comment


                        • Octavian cu loganul rosu, sa nu iti mai iei Sandero Stepway 1,0 eco gpl. Vezi problemele cu turbina.
                          Te poti retrage din contract si sa te orientezi spre Ford Puma 1,0 ecoboost 125cp sau Ford Focus aceeasi motorizare
                          ​​​​​​

                          Comment


                          • Evident ca pot sa face ce vreau cu banii mei, nu retrag nicio comanda cu toate grijile care le poarta unii pt banii mei, sper doar sa vina in termen cat de cat.
                            Puma nu costa nici pe aproape 12400 cat am iesit eu cu Stepwayu la comanda noua, nici daca ti-l da incomplet. In plus e din toate ozitiile mai stramt la interior decat Dacia/Sandero

                            Comment


                            • Originally posted by DFA View Post

                              Primele verificate ar trebui să fie injectoarele - unul sau mai multe nu mai deschid corect.

                              Nu are legătură cu schimbarea stației de combustibil. E doar o coincidență.
                              revin cu update. dupa ce am mers exclusiv pe benzina, pana mi-a dat mesaj, am bagat omv... merge ca in prima zi! coincidenta sau nu... nu stiu ce sa mai zic

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google