Logan III - Probleme Tehnice

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Bonzo_Madrid View Post
    La mine zornaie ceva in partea stanga. M-a facut cu nervii tot drumul de 360km de azi. Cateodata se oprea, dar l-am auzit cam tot drumul. Cred ca au intrat frunze/crengi, etc. in ea mai ales ca a stat 2 saptamani nemiscata.
    Desfă filtrul de habitaclu, curăță compartimentul cu un aspirator cu duză lungă, aspiră și filtrul și montează-l la loc.
    Preferabil este să pui filtru pe gura de admisie a aerotermei. Vezi atașament.
    Și manșonul de la bușon lichid parbriz ajută.


    Originally posted by Bonzo_Madrid View Post
    Si alta chestie interesanta, la toate opririle la semafor imi intrau senzorii de parcare de pe fata. La nivelul rosu, adica aproape loveam masina din fata. N-am inteles de ce facea asa, cand m-am dat jos am verificat sa nu fie ceva in fata, frunze, sau altele.
    Primul lucru care trebuie să-l faci este să vezi înălțimea de montare a suportului de nr. din față - de regulă e prea jos, trebuie ridicat.
    Attached Files
    Logan III Comfort ECO-G 100, Iulie 2021, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălzite+Climă, P. Comfort, P. Parking 2, volan piele, geam. el. sp.

    Comment


    • Cu senzorii nu am avut probleme pana acum. La intoarcere nu a zis nici "pas" in conditiile in care am stat in coloana bara la bara pe Valea Prahovei. Mai am 1 luna pana la revizie, am zis ca astept pana atunci pentru mansonul ala. Plasa e piesa Dacia? Adica le-as cere pe amandoua inainte sa merg la revizie.

      Comment


      • Eu astăzi am observat că mie îmi ploua în mașină
        You do not have permission to view this gallery.
        This gallery has 2 photos.

        Comment


        • Fa o gaurica mica sau 2 in cheder fix in locul unde ai apa sa se poata scurge. Vine pe interior prin plastic... Si eu am observat ud chederul acolo, dar nu a intrat niciodata in interior.

          Aceeasi problema o avea si L1, la fel am procedat. Asta acum multi ani.

          La L2 parca e deja gaurit, asa tin minte ca am vazut pe cea de servici.

          Comment


          • Originally posted by Bonzo_Madrid View Post
            Plasa e piesa Dacia?
            Nu, e de la ruși, after-market - din păcate războiul a oprit orice livrări RU-EU.
            Logan III Comfort ECO-G 100, Iulie 2021, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălzite+Climă, P. Comfort, P. Parking 2, volan piele, geam. el. sp.

            Comment


            • Originally posted by Doctorutm View Post
              Eu astăzi am observat că mie îmi ploua în mașină
              Infiltrația poate proveni din mai multe surse:


              Intră apă în portbagaj după o ploaie serioasă sau după o spălare cu jet de apă
              Se verifică cu atenție fixarea blocurilor optice spate și a garniturilor de etanșare - se strâng bine șuruburile de fixare, dacă garniturile sunt deformate se înlocuiesc, se curăță bine zona de etanșare de pe caroserie, in extremis se aplică un etanșant (silicon de exterior) pe caroserie;

              Am constatat că mocheta din spate-dreapta este umeda, nu am băgat niciodată covoarele ude, mașina sta in proporție de 75 % in garaj.
              Problema poate apare și pe stânga-spate.
              La testul cu apa turnata de sus am constatat că apa se infiltrează pe la cheder, partea de jos, nu etanșeaza.
              Am vorbit la dealer și mi se comunică că a mai fost cineva cu aceeași problema și ar fi de la cheder.
              O altă cauză pentru mochetă udă la picioarele pasagerilor spate este infiltrare de apă pe la aerisitoarele cu clapetă care elimină aerul din habitaclu afară - apa trece pe lângă garnitura aerisitorului și se prelinge în habitaclu pe sub banchetă - aerisitoarele se află în spatele lateralelor barei de protecție spate, de regulă garniturile care fixează aerisitorul nu sunt fixate bine, au defecte din fabrică sau au îmbătrânit (nu e cazul la mașină nouă). Pentru a rezolva infiltrațiile cauzate de aerisitoare, cumperi alte aerisitoare cu garnitura buna (77 00 838 358 - Grilă ventilație portbagaj Dacia Logan (LS) 2004-) si iei un silicon negru sau transparent cum vrei dar sa fie silicon de exterior, pui pe rama aerisitorului si dupa aia pui garnitura aia o bagi bine pe santul facut pentru garnitură si apesi bine pe ea si daca iese putin siicon îl stergi si o lasi sa se usuce, apoi montezi la loc aerisitorul cand se usucă siliconul.
              Aerisitoare cu garnituri defecte au existat încă de la Logan I (2004)…


              Logan III Comfort ECO-G 100, Iulie 2021, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălzite+Climă, P. Comfort, P. Parking 2, volan piele, geam. el. sp.

              Comment


              • Alta belea: m-am pricopsit cu un huruit la aeroterma. Initial, am crezut ca vine de la AC, abia intr-un tarziu am realizat ca aeroterma e. Si, nu, nu e de la frunze dupa cum se aude. La revenirea din CO le imping iarasi o vizita la baietii.
                Pe cat de indulgent am fost eu cu Dacia, pe atat de mult au cam inceput sa ma deranjeze toate cate au inceput sa mi se intample.

                videoclip, distribuire, telefon cu cameră, videotelefon, gratuit, încarcă
                Somnul adânc ajută la prevenirea îmbătrânirii, mai ales dacă dormi la volan.
                Nu goni mai tare decât poate îngerul tău să zboare!

                Comment


                • Aceeasi problema am avut-o si eu (descrisa in postul #1632), m-am programat la service (peste 3 saptamani de la data semnalarii problemei) insa dupa ~2 saptamani huruitul a disparut complet si am anulat programarea. Nici in prezent nu mai huruie... posibil sa fi fost o frunza

                  La mine se auzea de la treapta a 3/4-a in sus... si de mentionat ca si-a revenit dupa ce m-am intors cu masina din concediu, condusa ~25ore cu AC activ.

                  Edit: Fix ca-n video huruia si la mine.

                  Comment


                  • N-as crede ca e de la frunze. La mine se aude extrem de deranjant inca de la cea mai mica treapta de ventilatie. Acopera motorul, fiindca la mine in habitaclu e liniste, nu suport muzica data tare.
                    Somnul adânc ajută la prevenirea îmbătrânirii, mai ales dacă dormi la volan.
                    Nu goni mai tare decât poate îngerul tău să zboare!

                    Comment


                    • Am programat-o pentru blocaj AC si huruit aeroterma pentru vinerea viitoare. Sa vedem...
                      Somnul adânc ajută la prevenirea îmbătrânirii, mai ales dacă dormi la volan.
                      Nu goni mai tare decât poate îngerul tău să zboare!

                      Comment


                      • O intrebare sau mai mult o curiozitate...

                        La voi cum este afisat GSI-ul? Stiu ca atunci cand abia aparuse primele variante, GSI-ul afisa o sageata in SUS si una in JOS in functie de turatie. La mine nu mai exista sageata in jos, doar cea in SUS.

                        Problema care e? Daca merg cu 70 km/h cu a 4-a, apare sageata in sus. Schimb in treapta 5 (2100 ture), tot sageata in sus, cere a 6-a. LOL. E normal sau e o problema de soft in cazul meu? Am impresia ca masina merge cam subturat dupa indicatiile primite conform GSI.

                        Comment


                        • Originally posted by Th3T1ger View Post
                          O intrebare sau mai mult o curiozitate...

                          La voi cum este afisat GSI-ul? Stiu ca atunci cand abia aparuse primele variante, GSI-ul afisa o sageata in SUS si una in JOS in functie de turatie. La mine nu mai exista sageata in jos, doar cea in SUS.

                          Problema care e? Daca merg cu 70 km/h cu a 4-a, apare sageata in sus. Schimb in treapta 5 (2100 ture), tot sageata in sus, cere a 6-a. LOL. E normal sau e o problema de soft in cazul meu? Am impresia ca masina merge cam subturat dupa indicatiile primite conform GSI.
                          La fel este si la mine, masina fabricata in iunie.

                          Comment


                          • A mea a fost fabricata pe 19 mai, deci tot pe acolo...

                            Comment


                            • Eco-G100, cutie cu 6 trepte. Cam la fel face. In modul Eco, cand e in sarcina mica, pe la 55 vrea a 5a, de la 70 a 6a. Totusi, in sarcina mai mare, la turatii mai mici, cere si retrogradare. Fara modul Eco cresc limitele.

                              Comment


                              • Am incercat azi sa vad daca apare sageata respectiva si vad ca apare, masina mea a fost fabricata in februarie 2021. Eram in treapta a 4-a si i-am dat gaz mai energic. Sincer sa fiu daca folosesti cutia cum trebuie nu apare aproape deloc indicatia respectiva , trebuie sa fii destul de jos in ture ca sa apara, pina acum nu prea am observat sa apara. Sageata in sus apare destul de des fiindca de obicei schimb mai sus in ture.
                                You do not have permission to view this gallery.
                                This gallery has 1 photos.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google