Logan III - Probleme Tehnice

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Personal am reprogramat undeva la 20 vehicule, 18 au rată de succes 100% și la 2 se aude pe decelerare zgomotul similar aproximativ jumate de secundă. Toți clienții au fost mulțumiți.

    Comment


    • Și totuși Dacia nu a luat încă nici o măsură. Am întrebat în două reprezentante din orașe diferite și nu știe nimeni nimic nu știu cum de vii tu cu astfel de afirmații, au mai fost și care au zis că i-au sunat de la Vocea clientului sa ii pună nu știu ce arculet și când le-ai cerut detalii s-au pierdut ca valurile marii, asa că eu sunt satul de astfel de afirmații care nu au nici o susținere.Dovezi domnule nu briz brizuri.

      Comment


      • Originally posted by punktnet View Post
        Personal am reprogramat undeva la 20 vehicule, 18 au rată de succes 100% și la 2 se aude pe decelerare zgomotul similar aproximativ jumate de secundă. Toți clienții au fost mulțumiți.
        O întrebare, cele 20 de vehicule aveau calibrări identice (evident înainte de reprogramare) ?
        Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

        Comment


        • Originally posted by punktnet View Post
          Personal am reprogramat undeva la 20 vehicule, 18 au rată de succes 100% și la 2 se aude pe decelerare zgomotul similar aproximativ jumate de secundă. Toți clienții au fost mulțumiți.
          Ce cod are OTS-ul ăsta?
          Logan III Comfort ECO-G 100, Iulie 2021, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălzite+Climă, P. Comfort, P. Parking 2, volan piele, geam. el. sp.

          Comment


          • Originally posted by t0rquemada View Post

            O întrebare, cele 20 de vehicule aveau calibrări identice (evident înainte de reprogramare) ?
            Nu, că n-ai cum fiind variată paleta de dotări, dar pe server ultimele calibrări pt H4D 470 și 480 conțin corecțiile pt zgomot

            Comment


            • Originally posted by DFA View Post

              Ce cod are OTS-ul ăsta?
              Nu este nici un OTS, este un simplu BT, același care era și înainte

              Comment


              • Daca este "același care era și înainte" cand si caror masini se va aplica?

                Saptamana trecuta s-a scris asta:
                ... sunt tare zgarciti cu explicatiile. M AU ASIGURAT ca daca fabrica rezolva problema vor fi rechemate toate masinile in servis pt remediere Am sunat la Vocea clientului unde operatoarea mi a preluat toate datele despre problema , m au identificat in baza de date si a ramas sa vada ce a constatat servisul si apoi sa revina cu un raspuns telefonic peste o saptamana Sunt curios sa vad daca ma suna si ce raspuns primesc !
                si cred ca ramane de vazut cum se va mai "derula" si cu solutia asta minune (inclusiv "efectele") tinand cont de toate "celelalte" de pana acum de la Dacia pentru acest model ...​

                Comment


                • Originally posted by punktnet View Post

                  Nu este nici un OTS, este un simplu BT, același care era și înainte
                  Buletin Tehnic 71538 ?
                  Logan III Comfort ECO-G 100, Iulie 2021, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălzite+Climă, P. Comfort, P. Parking 2, volan piele, geam. el. sp.

                  Comment


                  • Originally posted by punktnet View Post
                    Personal am reprogramat undeva la 20 vehicule, 18 au rată de succes 100% și la 2 se aude pe decelerare zgomotul similar aproximativ jumate de secundă. Toți clienții au fost mulțumiți.
                    Unde ai reprogramat personal cele 20 vehicule? ("centru" Dacia, care reprezentanta, etc.)
                    Cand ai facut aceasta reprogramare?
                    Cum au fost "selectate" vehiculele si anuntati cei 20 de posesori?
                    Acestia erau "pile" ale tale? (tinand cont de cele scrise anterior)

                    PS: legat de ce a scris Red_Alin in postul 2549 despre cele doua reprezentante saptamana trecuta (miercuri, joi, vineri) in alte cateva reprezentante din diferite orase nineni nu stia nimic despre reprogramarea asta cu rata de succes 100% pe care colegul ne scrie ca a facut-o personal.
                    Last edited by Gil26; 26 June 2023, 11:00.

                    Comment


                    • Eu asta nu înțeleg cum poți veni cu astfel de afirmații când în alte alte reprezentante nu se știe nimic.In Arad și Timișoara am întrebat, iar în Arad unde merg eu la revizii am și prieteni ingineri și nimeni nu știe nimic. O fi rămas vestul tarii mai în urmă...

                      Comment


                      • Alin... Daca ai spus Timișoara, mai repede am incredere in reprezentanta Opel, care printre altele are contract cu Dacia pentru mentenanta la toata gama.

                        La Dacia nu au rezolvat problemele cu timoneria intr-o zi de lucru, la Opel mi au rezolvat problemele in nici 2h, nici nu apucasem sa plec din zona ca m au sunat sa mergem impreuna sa testam, cum am testat si înainte de a intra in service. La Dacia au zis ei ca stiu care e problema cum sa vin eu sa le spun ca nu au rezolvat, cand ei imi fluturau acea hartie cu iesire din service... Dar fizic, practic, nu au scos masina la drum cu sau fara mine. S a vazut cat sunt de meseriasi.
                        ​​​
                        ​​​​​​Am 1 an si cateva luni, nu s a mai manifestat zgomotul in sarcina la decelerare.

                        Comment


                        • Originally posted by Red_Alin View Post
                          Eu asta nu înțeleg cum poți veni cu astfel de afirmații când în alte alte reprezentante nu se știe nimic.In Arad și Timișoara am întrebat, iar în Arad unde merg eu la revizii am și prieteni ingineri și nimeni nu știe nimic. O fi rămas vestul tarii mai în urmă...
                          Buletinul este actualizat in
                          Update : 14/06/2023
                          Nu stau eu la fundul fiecarui angajat din service sa vad daca isi face treaba sau nu, dar solutia este si functioneaza.
                          Nu e treaba nimanui unde am reprogramat eu cele 20 de vehicule, dar sunt facute in reprezentante Dacia Renault pe vehicule de client care erau in acel moment acolo si zornaiau ca toti dracii.
                          Este o meteahna a oamenilor din service sa dea din cap si sa ii doara in dos de problemele oamenilor, dar sa stiti ca toate BT sunt actualizate prompt cand exista solutii de remediere. Cel putin de cand ma ocup eu

                          Si nu mai sariti pe mine, mai bine mergeti la dealer si le dati peste nas. Ca nu sunt eu de vina ca nu isi fac ei treaba.​

                          Comment


                          • punktnet :
                            Atunci cum cei de la VC nu stiu de acest BT actualizat in 14\06\2023?
                            De cand este solutia asta si de cand te ocupi tu de ea? (tot tu ne-ai "informat" acum ceva timp si de cealalta cu "arculetul")
                            Tu ti-ai facut treaba pana acum? (de problema asta tehnica si nu numai se stie inca de la lansarea modelului)

                            PS: si NU mai da vina pe cei din reprezentante, doar citind acest topic cred ca este clar pentru toata lumea ca cei de la "centru" NU au avut solutii si rezolvari viabile pana acum la multele probleme tehnice avute la multe masini produse.
                            Plus ca "lauda de sine nu miroase a bine"!

                            Comment


                            • Originally posted by punktnet View Post

                              Buletinul este actualizat in
                              Update : 14/06/2023
                              Nu stau eu la fundul fiecarui angajat din service sa vad daca isi face treaba sau nu, dar solutia este si functioneaza.
                              Nu e treaba nimanui unde am reprogramat eu cele 20 de vehicule, dar sunt facute in reprezentante Dacia Renault pe vehicule de client care erau in acel moment acolo si zornaiau ca toti dracii.
                              Este o meteahna a oamenilor din service sa dea din cap si sa ii doara in dos de problemele oamenilor, dar sa stiti ca toate BT sunt actualizate prompt cand exista solutii de remediere. Cel putin de cand ma ocup eu

                              Si nu mai sariti pe mine, mai bine mergeti la dealer si le dati peste nas. Ca nu sunt eu de vina ca nu isi fac ei treaba.​
                              Aceasta meteahna este marca înregistrată Dacia în special, pentru mine toți sunteți o apa si un pământ,iar pe tine cine te mai crede?Știi care
                              -i paradoxul? Să fii angajat al Dacia și să te lauzi că tu ai rezolvat niște clienți când de fapt asta e munca ta, treaba ta și tu vii să dai vina pe noi ăștia fraierii că nu suntem în stare sa ii luam de gat pe ăia din reprezentante să își facă treaba. Asa au făcut și clienții respectivi cu tine?




                              ​​​​

                              Comment


                              • Originally posted by punktnet View Post
                                ....
                                Este o meteahna a oamenilor din service sa dea din cap si sa ii doara in dos de problemele oamenilor, dar sa stiti ca toate BT sunt actualizate prompt cand exista solutii de remediere. Cel putin de cand ma ocup eu

                                Si nu mai sariti pe mine, mai bine mergeti la dealer si le dati peste nas. Ca nu sunt eu de vina ca nu isi fac ei treaba.​
                                Pai si pe unii de la DACIA ii doare “in dos de problemele oamenilor”, inclusiv pe tine, ba mai mult tu le si spui sa nu mai maraie atat cu problemele lor pe care le consideri onomatopee inventate:

                                Originally posted by punktnet View Post
                                Cum se faceți că toți ăștia care mârâiți că nu e bună mașina, că are multe probleme și mai știu eu ce, cum se face că toți aveți câte una de asta nasoală prin parcare?...
                                Crezi că in alte curți nu sunt probleme la mașini.?
                                Am colegi prin "industrie" și îți zic eu că la noi e bine, o navigație un senzor doua chedere sau legănat in accelerare și mai știu eu ce onomatopee inventate.

                                si mult-mult mai grav ii mai faci si prosti cand semnaleaza si scriu despre aceste probleme tehnice pe care le au la masinile lor.

                                Iar masinile cu probleme au iesit pe poarta fabricii DACIA, ele NU au fost generate de cei din reprezentante (pe care oricum tot cei de la DACIA ii auditeaza si ii evalueaza), deci “peste nas” trebuie dat si unora de la DACIA pentru ca e clar ca nu isi fac ei treaba producand masini cu probleme tehnice si mai ales nereusind sa le rezolve complet si definitiv nici dupa atata timp de la lansarea modelului.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google