Logan III - Probleme Tehnice

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Salut.
    Poate cineva sa-mi confirme sau infirme existenta buletinului tehnic BT 13440 asa cum este descris pe http://logan3wiki.wikidot.com/wiki:ots-rechemari#toc33 ? Ori acel buletin nu exista (si trebuie facuta corectie pe wikidot) ori domnul de la reprezentata Dacia caruia i-am cerut sa-l caute (si nu l-a gasit) nu a stiut unde sa se uite (miramas), sau poate numarul este gresit ?!

    Comment


    • Locatia unde ai fost? Oras? Reprezentanta?

      Comment


      • Originally posted by Th3T1ger View Post
        Locatia unde ai fost? Oras? Reprezentanta?
        Nu cred ca este relevant, pentru moment, intrebarea mea era despre acel buletin tehnic (13440)

        Comment


        • Cel mai probabil acel BT exista si urma sa-ti sugerez sa incerci sa te programezi la o alta reprezentanta daca ai prin zona.

          Comment


          • Originally posted by Th3T1ger View Post
            Cel mai probabil acel BT exista si urma sa-ti sugerez sa incerci sa te programezi la o alta reprezentanta daca ai prin zona.
            Nu e nevoie, au acceptat azi sa inlocuiasca butoanele (partea dreapta), probabil sa scape de mine la cat i-am batut la cap (chiar daca acel bt 13440 nu apare unde au cautat) , tocmai de asta vreau sa stiu daca acel buletin tehnic este valid, nimic mai mult.

            Comment


            • Am inteles. Dubios.

              Comment


              • HomeWolrd te rog sa ne spui daca e vreo imbunatatire, am si eu acelasi simptom.Pana sa le faci sa schimbe meniul e un chin.

                Comment


                • Salut, noi cei cu masini 2022 care nu avem BT71538 aplicat cum procedam, trebuie sa mergem la service sa cerem aplicarea? Dupa un an si 10 000 km nu zornaie turbina dar nici nu as dori sa inceapa.

                  Comment


                  • Da, BT71538 se aplică la cerere, nu e obligatoriu.
                    Logan III Comfort ECO-G 100, Iulie 2021, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălzite+Climă, P. Comfort, P. Parking 2, volan piele, geam. el. sp.

                    Comment


                    • Originally posted by HomeWolrd View Post
                      Salut.
                      Poate cineva sa-mi confirme sau infirme existenta buletinului tehnic BT 13440 asa cum este descris pe http://logan3wiki.wikidot.com/wiki:ots-rechemari#toc33 ? Ori acel buletin nu exista (si trebuie facuta corectie pe wikidot) ori domnul de la reprezentata Dacia caruia i-am cerut sa-l caute (si nu l-a gasit) nu a stiut unde sa se uite (miramas), sau poate numarul este gresit ?!
                      Nu este imposibil ca vreo cifră să fie greșită - dar respectivul service trebuie să rezolve defectul pe baza de efect client (simptome), nu după un nr. de buletin.
                      Logan III Comfort ECO-G 100, Iulie 2021, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălzite+Climă, P. Comfort, P. Parking 2, volan piele, geam. el. sp.

                      Comment


                      • Am procurat masina la mana a doua cu cca 16.000 km, dupa cateva mii tot studiind mai atent compartimentul motor am observat niste scurgeri de ulei (nu picura sau prelingea activ, doar praf imbibat cu ulei specific unei scurgeri cronice, lente). Am fost la service, au curatat si mi-au spus sa ma intorc in 1000-2000 km fiindca nu puteau spune exact de unde provine scurgerea. S-a adeverit a fi de la garnitura capacului chiulasei, a fost aplicata o noua garnitura de pasta dupa care a fost lasat 8 ore sa se usuce, au turnat apoi uleiul si au testat. Personal am venit sa iau masina dupa 15 ore ca sa las garnitura sa se usuce bine de tot, reprezentantii service mi-au spus ca 8 ore este destul pentru asta si doar una din cateva mii de masini este afectata de aceasta problema. Poate va fi de folos cuiva.
                        Atasez si niste poze.
                        You do not have permission to view this gallery.
                        This gallery has 4 photos.
                        Să ne țină turbinele!

                        Comment


                        • Originally posted by HomeWolrd View Post
                          Poate cineva sa-mi confirme sau infirme existenta buletinului tehnic BT 13440 asa cum este descris pe http://logan3wiki.wikidot.com/wiki:ots-rechemari#toc33 ?
                          BT13440 există și numărul este corect - exact cum e pe Wiki - vezi screenshot la căutare pe VIN în Renault ICM (Informations Communes Monde).

                          Originally posted by HomeWolrd View Post
                          Ori acel buletin nu exista (si trebuie facuta corectie pe wikidot) ori domnul de la reprezentata Dacia caruia i-am cerut sa-l caute (si nu l-a gasit) nu a stiut unde sa se uite (miramas), sau poate numarul este gresit ?!

                          I-ai acordat domnului de la reprezentanța Dacia prea multă încredere... - probabil nu a vrut, nu a știut sau doar a vrut să-ți dea peste nas..., să nu-ți dea satisfacție că știi tu de buletinul ăla...
                          Attached Files
                          Logan III Comfort ECO-G 100, Iulie 2021, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălzite+Climă, P. Comfort, P. Parking 2, volan piele, geam. el. sp.

                          Comment


                          • Exact la asta m-am gandit si eu, PUR SI SIMPLU nu a vrut sa-i dea satisfactie clientului. De aceea ii sugerasem sa incerce si la alta reprezentanta.

                            In orice caz, daca au acceptat sa ii repare totusi butoanele de pe volan inseamna ca au aplicat pana la urma acel BT )

                            Comment


                            • Originally posted by DFA View Post

                              BT13440 există și numărul este corect - exact cum e pe Wiki - vezi screenshot la căutare pe VIN în Renault ICM (Informations Communes Monde).



                              I-ai acordat domnului de la reprezentanța Dacia prea multă încredere... - probabil nu a vrut, nu a știut sau doar a vrut să-ți dea peste nas..., să nu-ți dea satisfacție că știi tu de buletinul ăla...
                              Multumesc mult pentru confirmare.
                              Apropo, cand am predat masina, temperatura din interiorul masinii si a bordului/volanului erau cat de cat normale, butoanele functionau intermitent (se aude click dar cateodata nu se intampla nimic), cand a preluat tehnician-ul masina (dupa aproximativ o ora si jumatate, timp in care s-a incins totul in interior de la stat in soare in parcarea service-ului) butoanele functionau cum trebuie. A doua zi dimineata pe racoare , problema a reaparut.
                              Ce banuieli am: undeva pe PCB exista o lipitura rece (sau mai multe) , ori PCB-ul in sine are un defect de fabricatie ( cam asta ar explica comportamentul la diferente mari de temperatura)

                              Comment


                              • da, pare un defect de fabricație care nu se rezolvă întotdeauna cu înlocuirea plăcii sau volanului - defectul revine.
                                Logan III Comfort ECO-G 100, Iulie 2021, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălzite+Climă, P. Comfort, P. Parking 2, volan piele, geam. el. sp.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google