Logan III - Probleme Tehnice

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • dupa aproape 2 ani de chinuiala de mers in suturi si valuri, am gasit bunavointa la unu sa ma ajute cu schimbarea turbinei ... acum vine partea a doua de asteptare... sunt aproape 3 saptamani in care tot sun si ma duc cu zaharelul ca nu a ajuns ca nu e in stoc ca bla bla bla. exista cumva vre-o sansa sa verific si sa le confirm cu ajutorul vostru, cu ajutorul VC cu ajutorul divin ... ?! ca m-am acrit de vrajeala asta proasta, nu mai o halesc. care dracu sa fie motvivul sa tergiverseze iar, tinand cont ca au primit unda verde de la dacia?!

    Comment


    • Salutare
      Ce sfat aveti pentru situatia mea?
      Mai merita reparatia? Inca nu am o evaluare a unui service.
      Am fost vinovat si nu am nici casco.
      Attached Files

      Comment


      • Iese la polish, dar tu vei rămâne cu sechele (mașina nu mai e nouă, e lovită, e reparată, etc). Că va apărea dauna în istoric poate conta la o viitoare vânzare
        Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

        Comment


        • Si slava Domnului ca sechelele nu par atat de grave in acest moment. Durere de stern de la centura banuiesc si gura sparta ca mi-a trantit pasagerul usa can cap cand am incercat sa intreb daca e soferul bine. Toata lumea ok si fara dosar sau permis suspendat.
          O sa revin cu o estimare de reparatie din service dar daca depaseste 4k eur, cred ca mai bine o vand.
          aveti idee daca reprezentantele primesc astfel de masini ca buy back?
          multumesc

          Comment


          • Mda, chiar daca vina si "pagubele" par destul de clare bine ca macar nu au fost mai grave.
            Totusi nu am inteles care este legatura cu acest topic " Logan III - Probleme Tehnice", plus ca pe forum exista o sectiune de daune si asigurari auto si mai ales un topic dedicat despre incidente in trafic si accidente aici:

            Si sa revenim la subiecul topicului acesta.
            Last edited by Gil26; 2 weeks ago.

            Comment


            • #3269
              ​La nici 150 de km de la update soft (rulaj oras) turbina si-a revenit la zornaiala obisnuita. Initial dupa ce am iesit din servis era super insa de..
              36000 km
              Să ne țină turbinele!

              Comment


              • Naspa, mai mergi peste ei sa te plangi?

                La mine a ramas zornaiala pe accelerare (undeva intre ~1200-2500, dupa nu se mai aude), le voi cere s-o rezolve, mai am garantie pana la finalul anului... probabil imi vor aplica ultimul update de soft (il am pe primul).

                Daca al 2-lea update nu carpeste (pardon, rezolva) problema, este exagerat sa cer inlocuirea turbinei?

                In certificatul de garantie sunt precizate urmatoarele: "garantia NU acopera... zgomotele normale, vibratiile, uzura normala si deteriorarea ca decolorarea sau deformarea;".

                Este zornaitul turbinei in sarcina un zgomot normal?

                Eu as argumenta ca nu:
                - Niciun ECO-G 100 nu zornaie de nou, zgomotul apare dupa un anumit rulaj... deci nu stii ce cumperi.
                - Exista cel putin 2 buletine tehnice din cate stiu, (update de FW calculator injectie) care incearca sa rezolve zgomotul produs pe decelerare... daca era normal nu cred ca se chinuiau sa-l amelioreze, asta e acelasi zgomot, aceeasi sursa, insa difera scenariul in care se reproduce.

                Alte argumente?

                Comment


                • Edit: si-un al 3-lea (posibil) argument: de ceva vreme ECO-G 100 vine cu o alta revizie de turbina (acelasi producator la care insa s-a rezolvat "veriga slaba", are ceva intaritura din cate am inteles, trebuie sa caut exact codurile), deci producatorul a cam recunoscut problema.

                  Comment


                  • eu am reusit, dupa aproape 3 ani de plangeri, sa imi schimbe(e mult spus, nu exista stoc la ea de o luna si ceva) turbina... la 3 luni ma ducea peste ei. ultima data (acum 2 luni) am zis ca ii dau foc in fara la service. le-am lasat cheia si am plecat. sa ma sune cand gasesc rezolvare... doar asa se pare ca rezolvi!

                    Comment


                    • A apărut nevoia de a schimba unitatea media nav codul 280215181R, model lan5900wr. Nu mă întrebați ce s-a întâmplat
                      Pe Logan wiki am citit că nu se poate instala alt media nav de pe alta mașină pe a mea. ( teoretic aș scăpa cu un schimb de touch screen dar n-ai de unde sa le scoți separat și venind cu o altă unitate dispare sensul de a transfera touch screen-ul de 250+euro dar...)
                      Pret media nav la dealer fara reducere 1300e.
                      Stie cumva cineva dacă s-a făcut un transfer de sistem media nav sau nu încă?
                      Se vând unități second hand ici-colo.
                      Ce procedee cunoașteți/suspectați că ar trebui?
                      Ce fel de codificare/ metoda de spargere a codificării se folosește?
                      O fi chestia asta făcută de nebunii de la daci ca sa no poată sparge nici pentagonul?
                      Ditamai securitate pentru ce? Doar anti furt? Sa cumperi doar de la ei?
                      Sănătate.
                      Să ne țină turbinele!

                      Comment


                      • Trebuie imperecheata unitatea cu masina, ai putea sa iei o unitate SH si sa te duci doar pentru reimperechere. Cred (nu bag mana in foc) ca vazusem niste anunturi pe Oleics ca se poate anula protectia respectiva.
                        Daca nu esti prea atasat de unitatea stock ai putea sa o schimbi cu ceva aftermarket si gata. Ti-ar deschide alte upgradeuri (posibilitatea de a monta camere 360, iesire dedicata pentru SW, egalizator cu n reglaje...), dar cu riscul pierderii garantiei pe partea electrica.

                        Comment

                        Working...
                        X
                        Anulare DPF
                        Politica de Securitate Google