Cat costa revizia la Logan 3?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • mircionesb
    replied
    Originally posted by DFA View Post
    Fisa de intretinere si garantie zice așa: filtrul de aer si de habitaclu se schimbă la 2 ani SAU la fiecare 30.000km - care intervine primul - NU la 40.000km...
    Am intrebat la dealer si a zis ca nu trebuie sa merg la ei daca am facut revizia in martie cand masina avea 20000 km au spus ca o sa schimbe la schimbul urmator cand se implinesc 2 ani sau la 50000 km. Sunt batuti in cap.

    Leave a comment:


  • DFA
    replied
    Originally posted by Bonzo_Madrid View Post
    Voi ati desfacut singuri capacul asta de la filtru? Mi-am bagat putin nasul sub bord si mie imi este imposibil sa inteleg cum poti sa il desfaci fara sa mai scoti ceva de acolo. Mi se pare ca sunt 2 variante:
    1. Stii pe de rost cum sa bagi surubelnita ca sa desfaci surubul vizibil(pe net vazusem ca sunt 2 la Logan 2, aici numai 1). Partea marcata cu patrat(e o teava ceva) blocheaza campul vizual catre capacul filtrului de habitaclu.
    2. Ori se mai desface ceva din bord.
    La Logan cu Clima Tronic e o aerotermă ușor diferită, capacul are un singur șurub și da, capacul este ușor ascuns de încălzirea pentru picioare pasager dreapta.
    Attached Files

    Leave a comment:


  • madi
    replied
    Trebuie schimbate la 30000km, eu am in acest moment 15.450 si la revizia de un an:
    • Înlocuire filtru de ulei
    • Golire ulei de motor
    • Revizie Dacia
    • Înlocuire filtru de stare gazoasă, inclusiv verificare scurgeri la sistemul GPL
    • Control filtru cabină (la solicitarea clientului
    si la 30000 conform MyDacia (trebuie sa ai cont in care sa-ti bagi numarul de km) :
    • Înlocuire filtru de aer
    • Înlocuire bujii de aprindere
    • Înlocuire filtru habitaclu
    ​Ma mir ca cei de la service nu au dat o hartie cu ce trebuie sa mai schimbi in urmatorul interval, in functie de km parcursi.Cand esti in jurul a 30000km faci din nou o programare pentru a schimba ce trebuie la acesti km.

    Leave a comment:


  • DFA
    replied
    Fisa de intretinere si garantie zice așa: filtrul de aer si de habitaclu se schimbă la 2 ani SAU la fiecare 30.000km - care intervine primul - NU la 40.000km...

    Leave a comment:


  • mircionesb
    replied
    Am facut in martie prima revizie cand masina avea 20000 km acum are 30500 km. In martie la anul cand va face 2 ani probabil ca va avea in jur de 40000 km iar filtrele de aer si de habitaclu o sa fie schimbate numai atunci. Mi se pare mult prea mult sa schimb fitrele de aer la 40000 km.

    Leave a comment:


  • madi
    replied
    Eu am tot S3 si am aceeasi cofiguratie la capacul filtrului, grupul de climatizare la S3 este Denso. Se pare ca pe Logan 3 se pune Valeo cu alta configuratie capac.

    Leave a comment:


  • catelullego
    replied
    Originally posted by Bonzo_Madrid View Post
    Voi ati desfacut singuri capacul asta de la filtru? Mi-am bagat putin nasul sub bord si mie imi este imposibil sa inteleg cum poti sa il desfaci fara sa mai scoti ceva de acolo. Mi se pare ca sunt 2 variante:
    1. Stii pe de rost cum sa bagi surubelnita ca sa desfaci surubul vizibil(pe net vazusem ca sunt 2 la Logan 2, aici numai 1). Partea marcata cu patrat(e o teava ceva) blocheaza campul vizual catre capacul filtrului de habitaclu.
    2. Ori se mai desface ceva din bord.
    La tine pare diferit capacul, la mine pe Sandero 3 asa arata:

    Atentie la cleme cand tragi de ele, sunt fragile, iar un capac nou costa ~128lei (272769693R).
    Attached Files

    Leave a comment:


  • catelullego
    replied
    Originally posted by DFA View Post

    Este perfect compatibil - dar e absolut firesc să fie rigid pentru că țesătura nu e simplă, are un strat de cărbune și e impregnat cu polifenoli.
    L-am instalat astazi, confirm ca este compatibil. Se instaleaza totusi putin mai greu.

    Suruburile merg desfacute si cu o tubulara de 5.5mm (cred), 6mm e prea mare iar 5mm nu intra.

    Attached Files

    Leave a comment:


  • Bonzo_Madrid
    replied
    Am climatizare. M-am uitat la cateva clipuri pe net, si mie sincer mi se pare ca nu seamana capacele. La cele pe care le-am vazut aveau un surub in coltul din dreapta jos. Poza este facuta bagand mana cu telefonul sub bord.

    Leave a comment:


  • madi
    replied
    Ai climatizare sau aer conditionat manual?Eu la climatizare am capac cu doua suruburi, se poate vedea in fotografie mai sus in postari. Da, pozitia e dificila, trebuie sa stai in genunchi mulat peste prag, si sa nu ai peste 100kg.

    Leave a comment:


  • Bonzo_Madrid
    replied
    Voi ati desfacut singuri capacul asta de la filtru? Mi-am bagat putin nasul sub bord si mie imi este imposibil sa inteleg cum poti sa il desfaci fara sa mai scoti ceva de acolo. Mi se pare ca sunt 2 variante:
    1. Stii pe de rost cum sa bagi surubelnita ca sa desfaci surubul vizibil(pe net vazusem ca sunt 2 la Logan 2, aici numai 1). Partea marcata cu patrat(e o teava ceva) blocheaza campul vizual catre capacul filtrului de habitaclu.
    2. Ori se mai desface ceva din bord.
    Attached Files

    Leave a comment:


  • DFA
    replied
    Originally posted by catelullego View Post
    A montat cineva FP 22 011 (filtru habitaclu) de la MANN?

    Ca marime pare similar cu cel OE de pe masina (l-am dat jos cu cateva luni in urma sa-l verific si sa-l curat), insa asta este foarte rigid, mi-e teama ca n-o sa mearga indoit pentru a-l putea baga.
    Este perfect compatibil - dar e absolut firesc să fie rigid pentru că țesătura nu e simplă, are un strat de cărbune și e impregnat cu polifenoli.

    Leave a comment:


  • lucian h
    replied
    Este foarte bun filtrul de la mann. Incape si intră usor in locasul lui. Eu numai acest tip de filtru folosesc lacLogan SLprestige , 2019.

    Leave a comment:


  • catelullego
    replied
    A montat cineva FP 22 011 (filtru habitaclu) de la MANN?

    Ca marime pare similar cu cel OE de pe masina (l-am dat jos cu cateva luni in urma sa-l verific si sa-l curat), insa asta este foarte rigid, mi-e teama ca n-o sa mearga indoit pentru a-l putea baga.
    Attached Files

    Leave a comment:


  • DFA
    replied
    Da, filtrele de habitaclu se potrivesc de la gen. II la gen. III

    Leave a comment:

Working...
X
Anulare DPF
Politica de Securitate Google