Originally posted by DFA
View Post
Cat costa revizia la Logan 3?
Collapse
X
-
Am intrebat la dealer si a zis ca nu trebuie sa merg la ei daca am facut revizia in martie cand masina avea 20000 km au spus ca o sa schimbe la schimbul urmator cand se implinesc 2 ani sau la 50000 km. Sunt batuti in cap.
-
La Logan cu Clima Tronic e o aerotermă ușor diferită, capacul are un singur șurub și da, capacul este ușor ascuns de încălzirea pentru picioare pasager dreapta.Originally posted by Bonzo_Madrid View PostVoi ati desfacut singuri capacul asta de la filtru? Mi-am bagat putin nasul sub bord si mie imi este imposibil sa inteleg cum poti sa il desfaci fara sa mai scoti ceva de acolo. Mi se pare ca sunt 2 variante:
1. Stii pe de rost cum sa bagi surubelnita ca sa desfaci surubul vizibil(pe net vazusem ca sunt 2 la Logan 2, aici numai 1). Partea marcata cu patrat(e o teava ceva) blocheaza campul vizual catre capacul filtrului de habitaclu.
2. Ori se mai desface ceva din bord.
- Likes 2
Leave a comment:
-
Trebuie schimbate la 30000km, eu am in acest moment 15.450 si la revizia de un an:- Înlocuire filtru de ulei
- Golire ulei de motor
- Revizie Dacia
- Înlocuire filtru de stare gazoasă, inclusiv verificare scurgeri la sistemul GPL
- Control filtru cabină (la solicitarea clientului
- Înlocuire filtru de aer
- Înlocuire bujii de aprindere
- Înlocuire filtru habitaclu
Leave a comment:
-
Fisa de intretinere si garantie zice așa: filtrul de aer si de habitaclu se schimbă la 2 ani SAU la fiecare 30.000km - care intervine primul - NU la 40.000km...
- Likes 1
Leave a comment:
-
Am facut in martie prima revizie cand masina avea 20000 km acum are 30500 km. In martie la anul cand va face 2 ani probabil ca va avea in jur de 40000 km iar filtrele de aer si de habitaclu o sa fie schimbate numai atunci. Mi se pare mult prea mult sa schimb fitrele de aer la 40000 km.
Leave a comment:
-
Eu am tot S3 si am aceeasi cofiguratie la capacul filtrului, grupul de climatizare la S3 este Denso. Se pare ca pe Logan 3 se pune Valeo cu alta configuratie capac.
- Likes 1
Leave a comment:
-
La tine pare diferit capacul, la mine pe Sandero 3 asa arata:Originally posted by Bonzo_Madrid View PostVoi ati desfacut singuri capacul asta de la filtru? Mi-am bagat putin nasul sub bord si mie imi este imposibil sa inteleg cum poti sa il desfaci fara sa mai scoti ceva de acolo. Mi se pare ca sunt 2 variante:
1. Stii pe de rost cum sa bagi surubelnita ca sa desfaci surubul vizibil(pe net vazusem ca sunt 2 la Logan 2, aici numai 1). Partea marcata cu patrat(e o teava ceva) blocheaza campul vizual catre capacul filtrului de habitaclu.
2. Ori se mai desface ceva din bord.
Atentie la cleme cand tragi de ele, sunt fragile, iar un capac nou costa ~128lei (272769693R).
- Likes 3
Leave a comment:
-
L-am instalat astazi, confirm ca este compatibil. Se instaleaza totusi putin mai greu.Originally posted by DFA View Post
Este perfect compatibil - dar e absolut firesc să fie rigid pentru că țesătura nu e simplă, are un strat de cărbune și e impregnat cu polifenoli.
Suruburile merg desfacute si cu o tubulara de 5.5mm (cred), 6mm e prea mare iar 5mm nu intra.
- Likes 1
Leave a comment:
-
Am climatizare. M-am uitat la cateva clipuri pe net, si mie sincer mi se pare ca nu seamana capacele. La cele pe care le-am vazut aveau un surub in coltul din dreapta jos. Poza este facuta bagand mana cu telefonul sub bord.
Leave a comment:
-
Ai climatizare sau aer conditionat manual?Eu la climatizare am capac cu doua suruburi, se poate vedea in fotografie mai sus in postari. Da, pozitia e dificila, trebuie sa stai in genunchi mulat peste prag, si sa nu ai peste 100kg
.
Leave a comment:
-
Voi ati desfacut singuri capacul asta de la filtru? Mi-am bagat putin nasul sub bord si mie imi este imposibil sa inteleg cum poti sa il desfaci fara sa mai scoti ceva de acolo. Mi se pare ca sunt 2 variante:
1. Stii pe de rost cum sa bagi surubelnita ca sa desfaci surubul vizibil(pe net vazusem ca sunt 2 la Logan 2, aici numai 1). Partea marcata cu patrat(e o teava ceva) blocheaza campul vizual catre capacul filtrului de habitaclu.
2. Ori se mai desface ceva din bord.
Attached Files
Leave a comment:
-
Este perfect compatibil - dar e absolut firesc să fie rigid pentru că țesătura nu e simplă, are un strat de cărbune și e impregnat cu polifenoli.Originally posted by catelullego View PostA montat cineva FP 22 011 (filtru habitaclu) de la MANN?
Ca marime pare similar cu cel OE de pe masina (l-am dat jos cu cateva luni in urma sa-l verific si sa-l curat), insa asta este foarte rigid, mi-e teama ca n-o sa mearga indoit pentru a-l putea baga.
- Likes 2
Leave a comment:
-
Este foarte bun filtrul de la mann. Incape si intră usor in locasul lui. Eu numai acest tip de filtru folosesc lacLogan SLprestige , 2019.
- Likes 1
Leave a comment:
-
A montat cineva FP 22 011 (filtru habitaclu) de la MANN?
Ca marime pare similar cu cel OE de pe masina (l-am dat jos cu cateva luni in urma sa-l verific si sa-l curat), insa asta este foarte rigid, mi-e teama ca n-o sa mearga indoit pentru a-l putea baga.
Leave a comment:
-
Da, filtrele de habitaclu se potrivesc de la gen. II la gen. III
- Likes 2
Leave a comment:

Leave a comment: