Cum Facem Sa Nu Mai Intre Nisipul Si Sa Stea Intre Prag Si Aripa?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Angele , eu am tot ph2 am mai zis , daca deschid usa tot asa nu se vede . Da un jet la partea de prag unde se imbina cu aripa si o sa vezi ca se strange ceva pamant , sau , vireaza una dintre roti si desfa diblu+surubul de la carenaj in coltul de jos , si demonteaza-l . Trage-i o poza la partea de aripa sa vedem daca are pamant , daca nu , cand am drum la Tulcea/Galati eu mananc jumatatea aia de kg de pamant. Succesuri.

    Comment


    • Iata ce am gasit la mine in praguri dupa aproape 7 ani si 35.000 km in care nu s-au curatat niciodata acele locuri. Am curatat acele locuri de noroi dar nu am spalat pe acolo cum ar fi trebuit din lipsa de timp. In final s-a rezolvat la spalatorie, acum acele locuri fiind curate. Dupa cum se vede in poze am noroc ca nu au ruginit pragurile deloc pana acum.
      P.S. Am aparatori de noroi la masina si tot s-a adunat noroi in praguri. Pozele sunt de la pragul de pe partea dreapta, la cel din stanga am gasit exact la fel ca la cel din dreapta.
      Attached Files
      Last edited by Andy96; 19 May 2014, 10:30.

      Comment


      • Salut, vreau si eu sa curat zona, trebuie sa rup niturile alea de plastic negre, sau poti sa le scoti fara sa le rupi?

        Comment


        • Bagi jetul de apa la imbinarea pragului cu aripa. Cand nu mai iese apa murdara, s.a curatat locul.

          Comment


          • Exact aşa am procedat astăzi la spălătorie, a ieşit mizerie de acolo la greu.

            Comment


            • Cum si cu ce se desfac / declipseaza suruburile alea de la carenaj ptr. un acces mai facil?

              Am trecut azi pe la spalatorie (apropos, am new entry la capitolu' rugina - o sa urc niste foto pe topicu' dedicat) insa am uitat si nu mi-a dat prin cap sa-i zic sa dea cu lancea (si) in zona aia.

              Tocmai ce-am verificat si io zona de "material aluvionar"

              Surprinzator, n-am decat f. putin nisip amestecat cu pamant, un strat superficial, la usa pasager.
              La usa sofer e si mai bine, aproape nici o depunere, doar praf mai mult.
              Oricum, la urmatoarea spalare am in vedere zona ptr. o clatire la jet de apa...bine ca nu mai trebuie sa m-apuc de desfacut carenaje si alte alea.
              Last edited by Kojak; 19 May 2014, 19:55. Reason: Automerged Doublepost

              Comment


              • ciocan100 & Kojak

                Salut! Daca vrei sa cureti acel loc de la praguri calumea si nu l—ai curatat niciodata iti recomand sa desfaci carenajul de la aripa in partea de jos si aparatoarea de noroi daca ai. La desfacerea carenajului trebuie sa desfaci suruburile care prind carenajul de partea exterioara a aripii si acele doua suruburi sau nituri din plastic care se afla in partea de jos a carenajului cu o surubelnita dreapta. Cele doua suruburi sau nituri de plastic trebuie sa le dai jos ca altfel nu vei putea sa desfaci carenajul in partea de jos unde vrei sa cureti noroiul. Atentie la acele suruburi sau nituri din plastic, nu le forta cand le strangi ca sunt fragile si se strica usor gaura unde bagi surubelnita ca sa le strangi/slabesti si alta data nu vei mai putea sa le desfaci. Bafta!

                Comment


                • Mersi, @Andi96.

                  Totusi, avand in vedere ca la mine situatia nu se prezinta asa nisipoasa sau maloasa , o sa incerc cu jet de apa. Cred ca se curata usor si repede.
                  Posibil sa aiba efect si cu un pet de 2.5L cu o gaura in dop, dupa ce racai depunerea cu un bat, ceva.
                  Oricum e bine de stiut si procedeu'/tehnica de desfacere fara ruperea clipsurilor sau a altor elemente.

                  Comment


                  • Cu placere Kojak.
                    Operatiunea pe care am facut—o la mine la masina intocmai cum am scris in postul de mai sus a durat cam 30 de minute la ambele praguri cu rotile din fata date jos, fara sa spal acel loc de la praguri pentru ca nu am avut timp. Am uitat sa precizez in postul de mai sus ca am dat rotile din fata jos de pe masina ca sa am loc sa lucrez pentru ca altfel nu aveam cum sa desfac carenajele aripilor in partea de jos la praguri.

                    Comment


                    • Nu ai avut timp sa speli, da ai avut timp de dat roti jos si alte cele.
                      Ai scris o poezie pt doua kkturi de plastic, cum se dau ele jos.
                      Jetul de la spalatorie are putere, scoate tot jegu de acolo. Sticla de plastic cu gaura.n dop este fix pix, mai mult umezesti locul.

                      Comment


                      • nu m-am uitat niciodata acolo, dar sunt sigur ca am ceva pamant, findca atunci cand vine primavara rasare iarba. serios. am crezut ca e antifonare din fabrica. mi-e ca daca ii pun pe aia la spalatorie sa dea pe acolo ma mai costa 10 lei, fata de 30 de lei, cat e un interior-exterior. asa ca altept sa recoltez la toamna.

                        Comment


                        • Recomand ierbicid
                          In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                          Comment


                          • Originally posted by B997NDL View Post
                            ... mi-e ca daca ii pun pe aia la spalatorie sa dea pe acolo ma mai costa 10 lei, fata de 30 de lei, cat e un interior-exterior.
                            Îţi recomand spălătoria de lângă Billa Drumul Taberei, de acum trei ani când s-a deschis eu numai aici spăl maşina, iar preţul pentru un interior şi exterior este de 17 lei (9 lei spălat exterior şi 8 lei spălat interior).
                            Şi îţi garantez că nu îţi nimeni de acolo taxa suplimentară pentru zona cu pământ de flori!

                            Comment


                            • Eu in locurile alea le curat in fiecare primavara.

                              Comment


                              • Bine ar fi ca la fiecare spalare sa cureti.
                                Nu e greu sa.i zici lu nea caisa ala sa tina putin jetul acolo.
                                Eu o fac acasa, am jetofix d.asta, asa ca am scapat de spalatorii.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google