distributie logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • chiar 35200 Km

    Comment


    • distributia rezista...(dar nu se stie pentru cat timp!)
      Last edited by abc; 1 March 2019, 05:21.

      Comment


      • Fara probleme, pana cand se rupe !
        sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

        Comment


        • Daca era motor fara interferenta , nu era o problema asa mare rupea curelei (poate daca ceda intr-o depasire), nu-ti facea pagube in motor ,dar cum este motror cu interferenta chiar nu merita sa risti pentru 5/600 lei.
          sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

          Comment


          • Originally posted by abc View Post
            12 ani

            Logan 1.4 Ambiance, fara servodirectie
            fabricat si cumparat in februarie 2007, primul propietar
            35100 Km
            distributia originala - fara probleme
            La cati km a mers masina aia in 12 ani, merita 100% deplasasrea doar cu taxiu, ubaru, etc...Unii au mers cu bicicleta mai mult in 12 ani

            Si gumele sunt kormoran "de prima echipare", noi ca si cureaua aia de distributie, nu?

            TIne distributia inca 12 pana la 70k km, ca doar e de prim montaj.
            Last edited by Kojak; 1 March 2019, 21:15.

            Comment


            • Eu am mers cam atat cu bicicleta din 2009. ...

              Comment


              • Originally posted by Kojak View Post
                La cati km a mers masina aia in 12 ani, merita 100% deplasasrea doar cu taxiu
                E vorba si de placere/pasiune, nu doar de bani.

                Originally posted by Kojak View Post
                Si gumele sunt kormoran "de prima echipare", noi ca si cureaua aia de distributie, nu?
                Da, anvelopele sunt cele originale, marca Kormoran. Nu mai sunt chiar noi cum este rezerva (folosita o singura data pentru max. 10 Km) dar sunt in stare buna. Nu au crapaturi (masina este pastrata in conditii foarte bune) si nu pierd aer. In 12 ani am verificat presiunea de doua ori si nu aveau o pierdere mai mare de 0.2 bari, poate nici atat. De cand au dat legea cu anvelopele de iarna nu am mai folosit masina pe zapada iar inainte doar foarte putin cand era un strat superficial de zapada. [/QUOTE]

                Originally posted by Kojak View Post
                TIne distributia inca 12 pana la 70k km, ca doar e de prim montaj.
                Nici chiar asa, nu am curaj sa fac 60.000 Km. Dar cativa ani si cateva mii de kilometrii am incredere ca mai rezista. Eu fac in medie 3000 Km/an. Am convingerea ca cele mai bune piese si cea mai buna manopera sunt in uzina. Ce facem ulterior este mai prost. Nu conteaza unde, cu ce si cu cine. Bine, recunosc ca exagerez dar nu prea mult. Am auzit cazuri cand distributia a fost schimbata chiar mai devreme decat recomandarea fabricantului (60 000 Km sau 4 ani) si foarte repede a cedat din cauza materialului sau a montajului. Stii cum se spune: ce-si face omul cu mana lui.... Mie nu-mi place sa mesteresc la masina sau sa-i caut hiba. O las sa mearga in voia ei cum a fost facuta in uzina. Pana acum am schimbat pe langa ulei (numai Dacia) si filtre (de origine) doar bateria, placutele de frana, lichidul de frana si cel de racire. Daca este ceva foarte grav ma avertizeaza la ITP (facut intotdeauna pe bune, desi spre exemplu mie nu-mi verifica valabilitatea trusei medicale si a stingatorului) sau la revizie (numai la reprezentanta).
                Last edited by abc; 2 March 2019, 09:38.

                Comment


                • Mai in gluma, mai in serios, colegii au incercat sa iti recomande acelasi lucru: schimba kitul de distributie rola si cureaua)..e max 250 ron (piese de origine) si manopera pe la 170 ron la reprezentanta.
                  Nu merita sa te risti sa se rupa..pentru ca cei de la ITP nu au verificat si nu vor verifica vreodata distributia..

                  Comment


                  • Si daca tii la masina si la siguranta ta, sa ai in vedere si lichidele: cel de frana si antigelul..in ideea ca din cand in cand schimbi uleiul de motor.

                    Comment


                    • Am cerut un schimb de distributie si curea accesorii, si mi-au facut in preprezentanta pretul total de 2090 lei, adica 500 manopera si 1590 piesele, inclus pompa de apa. Ce parere aveti?
                      Am citit de preturi (mult) mai mici ca al meu declarate ca mari. De al meu ce mai ziceti?
                      Masina e benzina cu 6,5 ani si 42000km
                      Logan laureat 1.2

                      Comment


                      • Sfat:
                        Cumpara piese de origine de la magazine on-line de incredere si mergi in reprezentanta (pentru a beneficia de garantia pieselor).
                        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                        Comment


                        • Am inteles din deviz ca nu se acorda garantie in cazul acesta. "Pentru piesele
                          furnizate de clienti nu se acorda garantie." Ce parere aveti?
                          Logan laureat 1.2

                          Comment


                          • Garantie pentru piesele de origine o asigura producatorul, prin magazinul de unde le-ai cumparat cu mentiunea ca acestea sa fie montate intr-un service agreat; servisul trebuie sa dea conform legii, garantie la manopera. Mentiunea aia se referea la faptul ca reprezentanta nu va fi implicata in anumite chestiuni ce tin de un defect al pieselor.
                            La toate piesele de origine dacia, mai putin la consumabile, primesti un certificat de garantie.
                            Last edited by IancuMIC; 11 April 2019, 12:10.
                            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                            Comment


                            • A mai schimbat cineva la 1.6 16v in ultima vreme?
                              cat mai duce in reprezentanta ?
                              Dacia Logan Prestige 1.6 16v - B 21 xxx

                              Comment


                              • Originally posted by IancuMIC View Post
                                ...
                                La toate piesele de origine dacia, mai putin la consumabile, primesti un certificat de garantie.
                                Nu prea! Depinde de unde le iei. Eu n-am primit niciodata vreun certificat de garantie desi am cumparat piese din magazine serioase dar si din reprezentanta.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google