Bujii Logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • salut,
    ce bujii recomandati pentru logan 1.6mpi din 2005 ?
    Multumesc.

    Comment


    • Originally posted by andreyi View Post
      Sa nu ziceti ca nu ma tin de cuvant.
      Am pus bujiile, sunt foarte multumit, masina raspunde mai bine la acceleratie fata de Champioanele anterioare care aveau cam 16.000 km. Multumesc pentru recomandare.
      Imi propun sa le tin cam 1 an / aprox. 20.000 km pe GPL daca asta e si recomandarea producatorului.

      Comment


      • Ti-am zis ca o sa-ti placa!

        Stai sa vezi dupa ce se amelioreaza vremea si se usuca asfaltul, cand poti sa-i dai in gura cumsecade.

        Comment


        • Salut colegii! Am un logan 2 1.2 16v la care am ajuns la 40000km cu bujiile originale. Este cazul sa le schimb, sau pot ramane pana la cei 60k drecomandati de producator? Daca e cazul de schimbat, ce recomandati?

          Comment


          • Cam se cer schimbate , poti utiliza tot cele O.E.M da sa scrie pe ele Renault.

            Pentru mai multe informatii :
            sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

            Comment


            • La ce cuplu se strang bujiile pe motorul de 1.2?

              Comment


              • In jurul valorii de 20Nm.
                Mai aveam "culeasa" si o astfel de informatie:

                Strangere bujii noi (pt M12=15-20Nm =1/4-1/3 dintr-o tura =90°-120°)
                Strangere bujii in urma unor verificari (pt M12=15-20Nm =1/12 dintr-o tura =30°)
                ex Dacia Logan Preferance 1,5dci E3/03-2006-->08-2012(76.100km) BV 29 --H

                Comment


                • .............
                  Attached Files
                  ex Dacia Logan Preferance 1,5dci E3/03-2006-->08-2012(76.100km) BV 29 --H

                  Comment


                  • Am dinamometrica. M-am uitat pe site-ul Denso si tot 20 Nm spune. Multumesc mult!

                    Comment


                    • Bujiile la motorul de 0.9 dupa 56000 km .
                      Attached Files
                      Last edited by 77sky; 21 July 2018, 11:22.

                      Comment


                      • Salut..ce bujii imi recomandati pt un 1.6 8v e5, Sandero 2 cu GPL?

                        Trimis de pe al meu SM-G965F folosind Tapatalk

                        Comment


                        • Champion sau Eyguem de fabrica

                          Comment


                          • Am inlocuit si eu bujiile originale dupa ~70.000km...
                            Ce ma uimeste este ca le-am masurat si 2 din ele au gapul de 1 mm, si celelate 2 , 0.9 mm, exact cat cele noi sau cat zice manualul pt 1.2 16V.
                            Am pus NGK 224018760R...
                            ex Dacia Logan Preferance 1,5dci E3/03-2006-->08-2012(76.100km) BV 29 --H

                            Comment


                            • Alea doua vechi cu gapul 0,9 mm au gapul mai mare.Adica bagi lera si masori 0,9,dar lera nu iti masoara si uzura facuta in electrodul de masa.In electrodul de masa se formeaza o "groapa" in dreptul unde da scanteia.Acea "groapa" nu o poti masura cu lera.La fel si celelalte doua gasite cu gapul de 1 mm,au mai mult.Sper ca am fost inteles.

                              Comment


                              • Doresc sa schimb bujiile, ma apropii de 40000 de km.

                                Ce bujii recomandati ? Logan, motor 1.2 GPL din fabrica an 2016.

                                Eu pe fostul 1.4 mpi cu gpl aftermarket am avut denso Iridium ik20TT, multi ma sfatuiesc sa pun si pe 1.2, ce ziceti ?
                                Last edited by TazMan; 8 September 2018, 22:43. Reason: Automerged Doublepost

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google