LOGANUL Si RULOTA

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • tataie....Voi cam subestimati loganul...Daca e mai puturos la viteze mari asta nu inseamna ca nu trage o rulota dupa el....Daca iti iei o rulota pana in 1000 de kg(ma refer la una pt 2-3 persoane cu baie si dus) o tragi oriunde e asfalt turnat...Cand tragi o rulota pe pante sau rampe conteaza sa ai aderenta.....Ca nu zbori cu ea pe transfagarasan e adevarat dar de tras o tragi....Iar ca sa vorbim un pic si despre cuiul de tractare sa stiti ca am tras 1.7 tone pe el pe drum forestier cu inclinatie de 27% pe alocuri si bolovani cu noroi cat cuprinde....Deci cuiul tine dar e la limita..Am uitat sa precizez ca masina tragatoare nu era logan....

    Comment


    • a inceput sezonul excursiilor cateva poze dintre manastirile Sihastrie si Sihla pe malul Ozanei ( Tg. Neamt) 25 aprilie - 1mai 2010 '' rulota hoby are 1300 kg si adria 760 kg consumul la MCV 6,8 l/100 cu viteza de 70 - 110 km/h la berlina 5,7 cu aceeasi viteza"
      Attached Files
      Last edited by petroman; 16 May 2010, 10:56.
      Mai bine taci si doar pari prost .. decat sa vorbesti si sa inlaturi orice indoiala !!!

      Comment


      • locatia pe harta este aceasta
        Attached Files
        Mai bine taci si doar pari prost .. decat sa vorbesti si sa inlaturi orice indoiala !!!

        Comment


        • Originally posted by petroman View Post
          a inceput sezonul excursiilor cateva poze dintre manastirile Sihastrie si Sihla pe malul Ozanei ( Tg. Neamt) 25 aprilie - 1mai 2010 '' rulota hoby are 1300 kg si adria 760 kg consumul la MCV 6,8 l/100 cu viteza de 70 - 110 km/h la berlina 5,7 cu aceeasi viteza"
          Petroman,superba rulota cea mare!Spune-mi ,te rog,cite persoane stati in ea,sau ca sa reformulez,pentru cite persoane asigura un comfort multumitor in timpul calatoriilor pe care le faceti?Fotografiile acelea de la munte arata un teren privat sau public si daca e privat cum v-ati inteles cu proprietarul ?Loganul break se balanseaza sau nu puternic in timpul mersului?Si o ultima intrebare,care este reactia participantilor la trafic in momentul in care te vad cu un asemenea convoi si vor sa te depaseasca ,iar tu mergi cu 70-80 km/h ?Toate cele bune !

          Comment


          • cred ca de acum nu mai strang bani sa-mi construiesc casa

            din moment ce sunt tanara, am pofta si de cat mai multe calatorii (cu asta ma ocup, intr-un fel), cred ca imi voi lua o rulota

            Care sunt dezavantajele?
            In fiecare sambata, ora 17 - Valea Aurie, parcarea de langa terenul de football, Sibiu

            Comment


            • dupa cum vezi poza cu persoanele din fata MCVului...aia imi e familia ce sta in rulota hoby celalat este fratele,in rulota stau lejer 5 persoane mature.fotografiile sunt pe un teren public exact cu doi km inainte de manastirea sihastriepe partea stanga,am sa atasez si un filmulet dar nu lam descarcat inaca,mcvul nu se balanseaza deloc nici la 110km pe ora are in dotarea rulotei cupla antibalans si daca o echilibrezi bine cu incarcature(distribuita uniform in rulota)nu are cum sa se balanseze si rulota e si mai lata ca logaunul,nustiu care este reactia participantilor la trafic cand ma depasesc dar am vazut cand depasesc eu la 110km/h pe cineva i se deschid ochii cat cepele multi subestimeaza loganul mai ales cel cu motorizare dci85 cai, acelasi motor este si pe duster,eu unul sunt foarte multumit si nu am avut probleme cu nimic la el,am mai observat cand facem popasuri vrem sa plecam multi din cei opriti prin parcari stai si se uita daca nu trebuie impins inainte de plecare dupa care ne depasesc in trafic si ne saluta zambind .....numai de bine ....o sa atasez si un filmulet cu locatia respectiva este super dar la inceputul acestui thread parca am pus unul cu aceeasi locatie numai ca aveam alta rulota
              Mai bine taci si doar pari prost .. decat sa vorbesti si sa inlaturi orice indoiala !!!

              Comment


              • @petroman, arata bine rulota ta, cortul e si el frumos, dar am si eu o intrebare: esti sigur ca ai pus bine sortul si masca rotii in partea opusa cortului?

                Comment


                • imi place mult ce vad p'aici , chiar nu stiu ce sa spun .
                  bravo, ca va faceti timp sa mergeti cu familiile , si mai puteti lua cu voi tot ce va trebuie + un comfort destul de bun , inca o data BRAVO !
                  acum ca vine vara ma astept sa posteze mai multi ''rulotisti'' si poate o sa ma alatur si eu , da mai am putina treaba pana imi pot lua o rulota !
                  drumuri bune !
                  ''Dacă votul nostru ar putea schimba ceva, nimeni nu ne-ar mai lăsa să votăm'' Mark Twain.

                  Comment


                  • Originally posted by Lukas View Post
                    @petroman, arata bine rulota ta, cortul e si el frumos, dar am si eu o intrebare: esti sigur ca ai pus bine sortul si masca rotii in partea opusa cortului?
                    are si pe oparte si pe cealata se vede prin cort ca este si inauntru nu e pus gresit sun 2 seturi
                    ------------------------------------------------------------------------------------------------
                    Ma_shina
                    nu cred ca este vriun dezavantaj sau depinde la ce te gandesti cand intrebi acest lucru
                    Last edited by petroman; 16 May 2010, 20:38.
                    Mai bine taci si doar pari prost .. decat sa vorbesti si sa inlaturi orice indoiala !!!

                    Comment


                    • petroman te invidiez sa sti, imi place la nebunie ansamblu tau masina si rulota si bine inteles familia si catelul sa iti traiasca .
                      Duster 4X4 1.5 dci 110 magarusisigpic

                      Comment


                      • Originally posted by petroman View Post
                        dupa cum vezi poza cu persoanele din fata MCVului...aia imi e familia ce sta in rulota hoby celalat este fratele,in rulota stau lejer 5 persoane mature.fotografiile sunt pe un teren public exact cu doi km inainte de manastirea sihastriepe partea stanga,am sa atasez si un filmulet dar nu lam descarcat inaca,mcvul nu se balanseaza deloc nici la 110km pe ora are in dotarea rulotei cupla antibalans si daca o echilibrezi bine cu incarcature(distribuita uniform in rulota)nu are cum sa se balanseze si rulota e si mai lata ca logaunul,nustiu care este reactia participantilor la trafic cand ma depasesc dar am vazut cand depasesc eu la 110km/h pe cineva i se deschid ochii cat cepele multi subestimeaza loganul mai ales cel cu motorizare dci85 cai, acelasi motor este si pe duster,eu unul sunt foarte multumit si nu am avut probleme cu nimic la el,am mai observat cand facem popasuri vrem sa plecam multi din cei opriti prin parcari stai si se uita daca nu trebuie impins inainte de plecare dupa care ne depasesc in trafic si ne saluta zambind .....numai de bine ....o sa atasez si un filmulet cu locatia respectiva este super dar la inceputul acestui thread parca am pus unul cu aceeasi locatie numai ca aveam alta rulota
                        Petroman,avind in vedere ca se vede ca ai experienta in domeniu rulotismului,in mod sigur va trebui sa suporti un tir intens de intrebari legat de ansamblul Logan-rulota.Deci te rog sa nu te superi!!!In momentul in care ai cumparat rulota cea noua ,ai verificat sistemul de frinare si daca l-ai verificat unde ?Exista unitati service i Romania capabile pe bune sa faca verificare+reparare a sistemului de frinare de la rulota?Daca gasesti piese uzate in acest ansamblu de unde le cumperi pentru a aduce sistemul la parametrii initiali?In momentul frinarii la 80-90 km/h Loganul break resimte mult rulota din spate sau isi pastreza in conditii acceptabile caracteristicile de frinare?

                        Comment


                        • o rulota fara aragaz ca am , doar un frigider si o toaleta , ceva mai rustic , fara incalzire , doar sa dormi in ea cam la ce pret se duce ,

                          Comment


                          • Originally posted by dogvet View Post
                            Petroman,avind in vedere ca se vede ca ai experienta in domeniu rulotismului,in mod sigur va trebui sa suporti un tir intens de intrebari legat de ansamblul Logan-rulota.Deci te rog sa nu te superi!!!In momentul in care ai cumparat rulota cea noua ,ai verificat sistemul de frinare si daca l-ai verificat unde ?Exista unitati service i Romania capabile pe bune sa faca verificare+reparare a sistemului de frinare de la rulota?Daca gasesti piese uzate in acest ansamblu de unde le cumperi pentru a aduce sistemul la parametrii initiali?In momentul frinarii la 80-90 km/h Loganul break resimte mult rulota din spate sau isi pastreza in conditii acceptabile caracteristicile de frinare?
                            petroman,suspensia la rulota ta e numai pe bara de torsiune sau include si telescoape ?

                            Comment


                            • dogvet
                              nu mam gandit ca ar putea avea vriun defect la sistemul de franare deci nu lam probat la nici una din rulotele care leam avut dar nici nu am avut probleme cu vreuna ca sa intervina vreo defectiune la sistemul de franare ...putin probabil este pe parghii si foare usor de verificat si intretinut,daca tragi frana de mana si tine inseamna ca functioneaza si agatata daca vrei o poti regla identic cu sistemul de reglaj al uneu frani de mana de pe o masina...in concluzie am facut RAR la 4 rulote si nu am avut probleme cu frana,piese se gasesc la firme de vanzari rulote http://www.hobby.com.ro/ sau http://www.exis.ro/ si multe altele cea de adoua in caz de accident mai mare tio duce la reprezentanta de origine pe platforma.
                              la frana brusca la 100km la ora nu am simtit ca o am in spate franeaza impecabil odata cu masina http://www.google.ro/imgres?imgurl=h...26tbs%3Disch:1
                              --------------------------------------------------------
                              tataieb12
                              la TG.Secuiesc gasesti de la 1400 euro in sus toate au si cort ,oricum altfel nu o cumpara
                              sau http://www.exis.ro/index.php?page=rulote daca cauti gasesti de cati bani ai- succes
                              -------------------------------------------------------
                              dogvet
                              toate rulotele peste 600kg au si telescoape ,cel putin asa stiu eu,rulota care este in poza in spatele rulotei mele are si telescoape
                              Attached Files
                              Last edited by petroman; 21 May 2010, 19:46.
                              Mai bine taci si doar pari prost .. decat sa vorbesti si sa inlaturi orice indoiala !!!

                              Comment


                              • m-am imbolnavit de oftica ca nu am banii necesari . dar cu prima ocazie am sa pun cui pe masina . tare frumoasa rulota din poza cu tine aia agatata de loganul rosu , mica una deaia as vrea si eu . nu-si face nimeni o pomana cu mine

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google