Consum 0.9 TCE

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Eu nu am mai iesit demult din oras....nu am avut ocazia.Consumul urban il am "batut in cuie " la 9 Litri , ba chiar mai mare cu ECO activ ( 9,2 ).
    Viteza medie e pe la 17 km/h.
    Nu stiu ce sa mai zic si sa mai cred...

    Comment


    • Consumul la pomp l-a fcut cineva?

      Trimis de pe al meu SM-G935F folosind Tapatalk

      Comment


      • @ladislau consumul este foarte bun. La diferente asa de mici...nu poti spune daca te ajuta eco sau nu. Eu zic ca tine foarte mult si de stilul de condus (cu ECO on ai tendinta sa-l turezi usor mai tare)

        @UNHleaSHD cam cu 0.9 au si CB...deci n-are sens sa faci la pompa (metoda mai imprecisa)

        Comment


        • La cat am condus si eu,consider ca acel 9 e de bun simt in Bv avand in vedere si v.m.In exterior reuseam un ~6 la v.m de 70.Venind de pe diesel schimbam in 2500 2700.
          Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

          Comment


          • Pentru ca ieri am aniversat primii 3000km cu "motorasul cel viteaz" vin si eu cu un consum mixt de 6.3l/100km pe aprox. 2865km. Incadram in acest mixt o plimbare pe Transfagarasan, un drum pân la Sibiu, o autostrad Pitesti-Bucuresti(dus cu cat s-a putut si intors cu maxim 90 pe o ceata de te durea mintea), o plimbarica de la Piteti pân la Bran si retur, iar restul naveta de toate zilele care cuprinde 2/3 mers pe un DN cu aprox. 100km/h si restul cu bucurie maxim un mers prin ora la "ore de vârf". Ehhh si ceva invarteala prin ora din "aproape in aproape" cu motorul rece.
            Cum spuneam un consum mixt, destul de multumitor as zice.
            Si pentru ca doar "pe vorbe" nu se poate, atasez si poza doveditoare:

            Trimis de pe al meu LG-D855 folosind Tapatalk

            Comment


            • Originally posted by bolovan View Post
              @ladislau consumul este foarte bun. La diferente asa de mici...nu poti spune daca te ajuta eco sau nu. Eu zic ca tine foarte mult si de stilul de condus (cu ECO on ai tendinta sa-l turezi usor mai tare)

              @UNHleaSHD cam cu 0.9 au si CB...deci n-are sens sa faci la pompa (metoda mai imprecisa)
              La pompa este mai precis.

              Trimis de pe al meu SM-G935F folosind Tapatalk

              Comment


              • Citeam mai devreme pe forumul Skoda ca un coleg cu 1.6 TDI are consumul de 8,5 - 8,7 in Bucuresti ...incep sa ma consider "norocos"ca benzinara mea ia numai 9.
                Ce ma deranjeaza mai tare este ca producatorul minte grosolan in fisa tehnica ; de la 5,9 la 9 ...e enorm !
                Ma rog ; nu ma asteptam sa ia 5,9 dar sincer , nici nu ma asteptam sa treaca de 7,5

                Comment


                • Din observatiile mele consumul in oras depinde de foarte multi factori! Ora la care circuli, traseul abordat, lungimea traseului (cu cat e mai lung cu atat consumul scade) temperatura, etc .
                  In functie de astea poti scoate intre consumul dat de producator si 10-11%. Am scos si 5.x% am scos si 11%. 5.x % de cateva ori pe traseul zilnic dimineata (intre 6:30 si 7:00) si 11 pe un traseu scurt iarna, in plina ora de varf!
                  Insa media pe ultimii 2500 de km facuti cvasimajoritar in oras este de 7.3%.
                  Last edited by DannyMC; 26 November 2017, 11:28.

                  Comment


                  • @UNHleaSHD nep...este la fel de precis ca si chirurgia pe creier cu barda de transat carne. Consumul la pompa este ok orientativ...daca n-ai CB...si calculezi doar in cifre intregi...
                    @ladislau depinde foarte mult de oras si conditiile de drum. Ca idee, intr-un orasel (de vo 30.000 locuitori) de langa TM...Skoda 1.4 diesel are consum de aprox 6%...iar in TM, masina din acelasi an, fix acelasi model, aceleasi dotari...are 10%. Plus ca tine foarte mult si de stilul de condus. Ca fapt divers, am perioade cand ma duc la servici la 7:10 dimineata si ma intorc undeva pe la 18:30...am consum mediu de 7-7.5%. In fix aceasi perioada a anului, daca plec la 7:20 si ma intorc la 17:30...am 9%. Exact acelasi traseu.

                    Comment


                    • De ce crezi tu c nu este precis consumul facut la pomp?

                      Trimis de pe al meu SM-G935F folosind Tapatalk

                      Comment


                      • Nu cred....stiu sigur. Tu crezi ca-i mai precisa masurarea la pompa.
                        Am mai explicat aici...dar ma reiau:
                        Masurarea la pompa: tu bagi X litri (fie pana in buza)...in realitate...capacitatea rezervorului variaza (in functie de temperatura etc)...nu mult...dar fiind din material (in cazul nostru plastic)...el isi schimba volumul in functie de temperatura. Mai mult, pompa de benzina are toleranta destul de mare. Mai mult, daca alimentezi intr-o dupa-masa pe canicula si bagi in rezervor 50L. Noaptea o sa ai aprox 49L (se dilata destul de mult).
                        Per cand calculatorul procedeaza mai simplu:
                        In rampa de injectie ai X presiune, temperatura combustibilului este relativ constanta (el circula printr-o zona unde temperatura este relativ constanta). Stim cat stau injectoarele deschise, stim debitul lor...deci se poate calcula. Daca nu calculeaza bine (din varii motive)...motorul merge sau inecat, sau consuma cat casa...sau smuceste...sau n-are putere. Informatia asta nu o foloseste pentru afisare...ci pentru cata benzina trebuie sa injecteze, cata masa de aer intra in motor...si cam cat oxigen trebuie sa iasa din motor (sondele de oxigen pe evacuare). Faptu ca CB-ul o coreleaza cu distanta parcursa...asta-i alta mancare de peste.

                        Comment


                        • Suna plauzibil ceea ce spui.
                          Dar daca alimentezi de la aceeasi statie si aceeasi pompa, la aceeasi perioada a zilei o sa ai o surpriza.
                          Asta ti-o spun eu, cel care faceam un plin la doua maxim trei zile. Alimentam de fiecare data dimineata si de fiecare data de la aceeasi pompa. Am monitorizat consumul si de fiecare data a fost la fel.

                          Comment


                          • Originally posted by bolovan View Post
                            @UNHleaSHD nep...este la fel de precis ca si chirurgia pe creier cu barda de transat carne. Consumul la pompa este ok orientativ...daca n-ai CB...si calculezi doar in cifre intregi...
                            @ladislau depinde foarte mult de oras si conditiile de drum. Ca idee, intr-un orasel (de vo 30.000 locuitori) de langa TM...Skoda 1.4 diesel are consum de aprox 6%...iar in TM, masina din acelasi an, fix acelasi model, aceleasi dotari...are 10%. Plus ca tine foarte mult si de stilul de condus. Ca fapt divers, am perioade cand ma duc la servici la 7:10 dimineata si ma intorc undeva pe la 18:30...am consum mediu de 7-7.5%. In fix aceasi perioada a anului, daca plec la 7:20 si ma intorc la 17:30...am 9%. Exact acelasi traseu.
                            si la mine depinde foarte mult de ora. daca plec la 7.00 scot consum de 7%, in ultimul timp am plecat la 7.15 si consumul e aproape de 8%

                            bucuresti + centura

                            Comment


                            • @UNHleaSHD nu-i plauzibil...exact asa functioneaza. Iar la pompa...ai ramane socat cat este de diferit. Imi aduc aminte acum ceva ani...luam benzina in canistra (canistra de 20L)...pentru un motofierastrau...erau variatii mari.

                              @Cavaleru ce viteza medie? Eu acum am 18km/h si 8.5%

                              Comment


                              • Hello, vin si eu cu primul consum pe acest thread, Iasi - Magura - Iasi + plimbari prin jurul Brasovului, pe la Bran si Rasnov. Initial a fost 6.1 dar a ajuns la 6.2 cauza ca pozele sunt facute dupa ce am ajuns la munca Luni. Am mers 4 oameni, portbagaj plin + bagaje pe langa pasagerii spate
                                Attached Files
                                Last edited by 77sky; 7 April 2018, 11:30.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google