Consum Ulei Logan 1.2 16v

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    Sa înțeleg ca pana la urma toată problema a apărut de la tipul de ulei folosit și ținut prea mult în motor.
    sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

    Comment


    • #62
      Texaco? Pietrificat? Incep sa o iau razna. De care? Original, revizie in reprezentanta? Sunt curios, poti sa faci o lista cu marcile de ulei bagate in motor pana acum? Eu vreau sa pun Ravenol dupa Elf, o sa fie probleme? Sa fac o curatare inainte?
      „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

      Comment


      • #63
        Incepi sa experimentezi cum faceam eu , pana la urma m-am oprit la Elf si cu asta o sa mearga pana cand nu mai poate ! Schimbat la intervalele corecte in functie de stilul de mers sper sa n-am probleme nici la 200k!!
        Last edited by prometheus; 24 March 2016, 12:01.
        sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

        Comment


        • #64
          Sunt la etapa intrebarilor, comparatiilor. Ma hotarasc cu 3 zile inante de revizie, Daca ma incadrez in cost total aprox 350lei in reprez, ramane sa fac rev in reprez Dacia. Am sa folosesc Elf, suspect de ieftin.
          Last edited by Oti; 24 March 2016, 12:11.
          „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

          Comment


          • #65
            Eu iti recomand sa ramai pe ELF indiferent unde vei face revizia , numai experimenta tot felul de uleiuri , Elf-ul este suficient pentru acest motor , asa am facut si eu , la fiecare revizie schimbam marca de ulei si vascozitatea nu prea e ok nici asa sa tot schimbi marca uleiului intr-una!
            Eu voi ramane incontinuare pe Elf ,e absolut suficient si ieftin ,nu vreau sa ma complic iar cu tot soiul de uleiuri care mai de care si scumpe si care nu fac mare lucru in plus in motorul asta D4F fata de ce recomanda Renault .
            Oricum Elf 900 SXR 5w-40 are si norma PorscheA40 care am inteles ca e foarte stricta in uleiuri.
            Last edited by prometheus; 24 March 2016, 12:32.
            sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

            Comment


            • #66
              Originally posted by Nicu Boali View Post
              Salutare tuturor. Ieri mi-am primit mașina de la reparat. Pe lângă problema cu simeringurile mai era o problemă cu segmenții în jurul cărora s-a adunat ulei ce s-a pietrificat și nu mai aveam o ungere corespunzătoare. Uleiul folosit de cei de la reprezentanța ar fi fost mai slab calitativ (Texaco) și faptul că schimbul ar fi trebuit făcut la 15000km chiar dacă indicațiile din manual sunt pentru 20000. E bine totuși că am acceptat o segmentare.
              Mulțumesc pentru informații. Ce vâscozitate a avut uleiul folosit in reprezentanta? Pana la urma, e cam mare intervalul de 20000 km, da bine doar la marketing, ca după expirarea garanției ramai cu junghiul.

              Comment


              • #67
                Exact cum au mai scris si alti colegi pe froum pe constructor nu-l intereseaza sa tina masina muult si bine ci sa tina cat sa -ti expire garantia/Nr de km , motorul nu va crapa in 100k cu orice mizerie de ulei si cu intervale de 20k/an , a trecut de 100k e problema utilizatorului, fabricantul se spala pe maini, el nu va plati reparatia o data ce motorul este iesit din garantie.
                sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                Comment


                • #68
                  Tu vinzi ulei? Tine un 2.0 dci 300 000 km cu 5W40 elf si nu tine ragalia asta de benzianr aspirat cu 5W30...
                  Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                  Comment


                  • #69
                    Scuzați-mă că nu reușesc să răspund atât de prompt. Nu știu ce vâscozitate avea uleiul. Mecanicul meu are un prieten ce e inginer la reprezentanța. Chiar ieri m-a trimis la el să-mi facă o resoftare sau upgrade la clapeta de accelerație, că doar cei de la reprezentanță au nu știu ce coduri. De la el cred că avea informația cu uleiul. Mai mult decât atât n-am ce spune. Cert este că am fost recent la reprezentanța Opel și am întrebat la ce interval se face revizia. Răspunsul : 15000 sau 1 an. Dar, spunea domnul cu care am vorbit, "în Germania de exemplu, pentru același tip de mașină (un benzinar de 1.4) intervalul e de 30000 sau 2ani." După mine, acum e clar că și Dăciuțele noastre de 1.2 au nevoie de aceeași recomandare. Probabil un motor de 1.2 e mai solicitat decât unul de 1.4, nu?

                    Nu s-a vorbit de marca de ulei.
                    Last edited by Nicu Boali; 26 March 2016, 22:11. Reason: Automerged Doublepost

                    Comment


                    • #70
                      Originally posted by Nicu Boali View Post
                      De la el cred că avea informația cu uleiul. .
                      Ce informatie ?

                      Nu amesteca marcile poate la Opel e alta treaba si oricum in Germania gasim alte drumuri nu se compara cu infrastructura noastra.
                      sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                      Comment


                      • #71
                        Originally posted by prometheus View Post
                        Ce informatie ?
                        Cu privire la marca uleiului "Texaco"

                        Comment


                        • #72
                          La tine a inceput sa manance ulei cred datorita acestui "no-name" Texaco schimbat si la 20k/an.
                          sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                          Comment


                          • #73
                            Ulei pe motor 1.2 16V la schimb filtru de aer

                            Am un logan din 2010 si am schimbat a 2-a oara filtrul de aer, acum in aprilie 2016, la 54000km.
                            Am constatat ca motorul e acoperit cu ulei si e posibil sa provina din filtrul de aer. E posibil sa curga pe acolo asa mult sau am alta defectiune. La ultimele schimburi de ulei anuale pun 3 litri dar pana la urmatatoarea mai pun inca 1l ca se consuma.

                            Intrebarea era daca asa fac toate motoarele de 1.2 sau ce problema as avea eu.
                            Attached Files
                            Last edited by 77sky; 22 April 2016, 17:36.

                            Comment


                            • #74
                              Carcasa filtrului de aer cum e ? manjita cu ulei pe interior ? daca da Valva PCV defecta.
                              Daca n-ai ulei in carcasa, atunci sunt sanse foarte mari s-ai probleme cu garnitura de la capac chiulasa.

                              Ce tip/marca de ulei folosesti ? si la cat il schimbi ?
                              sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                              Comment


                              • #75
                                ulei pe motor la schimb filtru de aer

                                Ulei am pus astfel:
                                In 2016 ELF 5w30 SXR900
                                in 2015 ELF 5w30 SXR900
                                in 2014 ELF 5w30 EVOLUTION SXR
                                Am ulei in carcasa filtru aer, am pus si niste poze:
                                Am pus in 2011 ulei la reprezentanta, era la minimul jojei si l-am schimbat la 1,5ani si era cam mult sub minim cand l-am scos, in rest cam la 1,1 ani.
                                Attached Files
                                Last edited by lucilache; 22 April 2016, 15:44.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google