Consum Logan 1.4 MPI

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by iancucezar View Post
    Am schimbat si eu benzina (am pus petrom 99+)ca am auzit "de prin vecini" ca cica ar scadea consumul...Dar de unde...E la fel, masina nu e mai fasneata.
    Stiam ca nu are cum sa fie, pt ca fizic e imposibil. O cifra octanica mai mare degaja aceeasi caldura, deci aceeasi putere, deci la fel merge. Dar am zis sa mai ascult ce zice si poporul. Insa poporul uneori greseste. Diferenta de consum daca exista e insesizabila.
    Calarasi- Buc acelasi consum ca si cu petromv 95.
    s-a mai tot discutat cu CO-ul cum sta treaba...Cifra octanica mai mare => detonatii putine => ecu da scanteie cand trebuie (nu devanseaza ) adica optim => putere aproape de maxim ...

    CO mic ... ECU devanseaza scanteia (nu da comanda in moment optim) sa reduca efectul detonant => pierdere de putere ...

    e clar ca intre Carrera95 si Carrera100 este o diferenta si se simte ... Bun acuma nu se transforma in ferrari dar o diferenta sesizabila exista :P

    Petrom99+ cred ca e un fel de 98 ca nici pe departe nu e langa Carrera100 :P

    S.
    I have no special talent. I am only passionately curious.

    Comment


    • Originally posted by gionik View Post
      Carrera 100 nu am bagat niciodata in logan. Dar am avut ocazia sa o testez acasa (p.Neamt) cu un omega A, 2000cmc....Diferenta este imediat sesizabila, dar la cum fugea, iera greu sa te abtii sa nu ii dai....La fel si cu V-Power Racing parca asa se numea aia de la Shell.

      Am pus Carrera100 si se simte diferenta si la mers si la buzunar.
      fuge mai tare si se consuma mai repede.
      stau in Bucuresti si fac 450 km cu 45 l.
      afara nu stiu ca merg mai tare si consuma.Merg cu 140-150.Am venit de la Constanta la bucuresti cu 160-164(max. Mai tare nu merge).Scadeau linile de la benzina vazand cu ochii.

      Comment


      • Mai oameni buni, sa nu ma injurati cu Petrom 99+... Ca eu am facut recomandarea. Spun si eu ce am simtit, dupa ce am mers 50.000 de km cu orice mi-a picat la indemana. Mi s-a parut ca masina are putere mai multa si nu se mai chinuie foarte tare sa traga cu aer conditionat. La consum, in clipa de fata dupa 400 de km dintre care vreo 70 fara AC si vreo50 in oras, restul afara, ultimii 330 cu AC am consum de 6.7.
        Apropos, ca tot s-a deschis azi Transfagarasanul. Pentru un consum minim, recomand prcurgerea lui in sensul Curtea de Arges-Balea Lac.
        Pentru cei din Bucuresti care nu se grabesc pe autostrada, ruta ar fi : Bucuresti-Pitesti-Curtea de Arges-Balea lac-Cartisoara, cu intoarcere ( preferata mea) Fagaras-Brasov-Ploiesti-Bucuresti. Anul trecut am mers in felul acesta si am iesit cu un 6,1 consum, doar ca plecarea a fost din Ploiesti pe ruta Ploiesti-Targoviste-Gaesti-Pitesti samd. In sens invers, se urca mai mult si, la urcare, se consuma si mai multa benzina.
        Char as vrea vara asta sa postati pe aici ce consum ati avut dupa o plimbare pe Transfagarasan!

        Comment


        • Am un prieten care baga numai carrera 100 la dacia lui pe injectie din 2000.Masina are 14000 mii km si merge ca in prima zii..Toarce motorul.
          Am mers pana la mare cu 120/h constant..Consum 7...Top speed 170 !..Posibil eroare si de la kilometraj..Dar 160 se duce ca popa.

          Comment


          • Dupa unele teste efectuate se pare ca benzina din Ro are urmatoarele cifre octanice:

            benzina rompetrol de 95, are abia 92;
            benzina rompetrol de 98 are 96,55;
            benzina petrom 99+ are 97,73;
            benzina carrera 100 are 98,84;

            Deci, nu este chiar cifra octanica afisata, iar daca se foloseste Carrera 100, categoric injectoarele, supapele, pompa de benzina si pistoanele nu au absolut nimic.

            Comment


            • Originally posted by BlackRally 71 View Post
              Dupa unele teste efectuate se pare ca benzina din Ro are urmatoarele cifre octanice:

              benzina rompetrol de 95, are abia 92;
              benzina rompetrol de 98 are 96,55;
              benzina petrom 99+ are 97,73;
              benzina carrera 100 are 98,84;

              Deci, nu este chiar cifra octanica afisata, iar daca se foloseste Carrera 100, categoric injectoarele, supapele, pompa de benzina si pistoanele nu au absolut nimic.
              La ceea ce spui tu, este clar. Merita din plin petrom 99+ fata de efix, dai 17bani in plus la litru dar ai crestere la cifra octanica de 5,73.
              Nu se merita carera 100, la diferenta de 45 bani fata de 99+ de la petrom, cresterea la cifra octanica e de doar 1,11.
              Recomandarea mea ramane aceeasi: Petrom 99+

              Comment


              • Originally posted by BlackRally 71 View Post
                Dupa unele teste efectuate se pare ca benzina din Ro are urmatoarele cifre octanice:

                benzina rompetrol de 95, are abia 92;
                benzina rompetrol de 98 are 96,55;
                benzina petrom 99+ are 97,73;
                benzina carrera 100 are 98,84;

                Deci, nu este chiar cifra octanica afisata, iar daca se foloseste Carrera 100, categoric injectoarele, supapele, pompa de benzina si pistoanele nu au absolut nimic.
                Si sursa care sustine ce ai scris mai sus? Multumesc.

                Comment


                • La 150/160 pe cb arata 15 % nu e cam mult?
                  sigpic
                  !

                  Comment


                  • Cam mult...Un 12-13 ar fi mai realist.
                    Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                    Comment


                    • Depinde... Poate era o putin in urcare, sau greutate mai mare, sau vant din fata, etc. Dar in conditii normale este cam la 12-13%.
                      GL-22-TOF

                      Comment


                      • La 160 daca tii acceleratia la blana, normal ca arata 15% pe portiuni scurte.
                        Doar daca ai mult drum drept (gen autostrada) sa o simti la acceleratie unde sa o tii la 160 iti arata mai putin.

                        Comment


                        • La 170 in cap, resetat cb, consum indicat 13%. Pt putin timp, dupa am redus viteza.

                          Comment


                          • CAT de putin timp ...? In val maxima cat iti arata CB???
                            Incearca sa o tii la 160 mai mult timp...

                            Pe autostrada ai sanse mai mari sa-ti arate la 140 ~7,5

                            Comment


                            • Putin timp= cred ca 4 km . Nu mai mult. Si nu o sa incerc sa o tin la 160 mai mult timp ca nu e safe. Cu talpa la podea, cb inregistra 13%.
                              140 km/h constant 40 km 7.8.

                              Comment


                              • Zi-mi te rog unde ai putut sa o tii constant 40 km la 140 in RO
                                Eu sunt de la tara, dar n-am venit cu pluta pe lume.

                                Sa nu-mi spui ca pe chestia aia care cica se cheama autostrada...

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google