Consum Logan 1.4 MPI

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ce se schimba la revizia de un an sau 15000km? Am un Logan de 1.4

    Comment


    • N-are nimic ma...Oftica-ma tu...Ii bag carrera 100 si sa vezi cat fum iti dau cand vom merge la Bucuresti...

      Comment


      • Vezi sa nu iasa fum negru pe esapament, ca acum cu resoftarea... Poate sar pistoanele prin capota
        Originally posted by esmeron View Post
        Ce se schimba la revizia de un an sau 15000km? Am un Logan de 1.4
        La prima revizie: ulei,filtru de ulei,filtru de aer si se uita sa vada daca placutele sunt bune, controleaza nivelurile de la antigel,ulei de servo
        zoom-zoom

        Comment


        • Salut.Am si eu un logan de 1.4.Am fost de curand pe ruta brasov-bucuresti.La dus,consum 5,3,schmbat la 2500-2700 de turatii,viteza 100-110 km la ora(2800-3000 turatii).La intoarcere,5.6 consum,aceeasi viteza 100-110 km la ora,probabil batea vantul din spate cand am mers.In oras,8.3-8.6,consum aratat de cb.Asa.....Acum vreau sa spun toti celor care spun:"am fost pe ruta cutare....In localitati 70 la ora in afata 110"....Degeaba specificati vitezele,trebuie turatiile,pot sa merg cu 70 cu a 2 a sa-mi dea un consum imens,pot sa merg cu 70 cu a 5 a,pot sa merg cu a 4a.La fel ca a mers cu 110....Pot sa merg cu 110 cu a 4 a,pot cu a 5 a,nu stiu cu a 3 a :P,nici n-am sa incerc asa cv cu masina mea.Deci....Specificati turatiile motorului,felul de a conduce,etc.Am uitat sa zic ca am mers noaptea,nu era foarte aglomerat,cu pantele de rigoare(adica urcat predeal la dus,urcat posada la intoarcere).Eu zic ca a fost un consum ok,avand in vedere ca abia a trecut rodajul,adik are 1400 si cv de km
          Logan Kiss Fm 1.4 MPI Gri Comete

          Comment


          • In general treptele de viteza se subinteleg la o anumite viteze.
            Nu cred ca posteaza cineva care a scos 6% consum spre exemplu si sa fi merg cu 70/h in tr 2 prin localitati.
            Nu zic, se pot da detalii mai multe, dar la un moment dat ne pierdem in ele.
            Toata treaba e sa ne facem o imagine de ansamblu si acolo unde se scoate un consum inuman de mic care nu concorda cu realitatea, da - trebuie oferite ceva date suplimentare.

            Comment


            • In Ce Oras?

              Comment


              • Consum Galati - Tulcea - Babadag - Tulcea - Galati: ~6,3%. (250 km cu 16 l)
                Conditii: 3 pers, AC 95% din timp, mers linistit, 50-60kmh in localitati 80-90kmh afara, cu max 100kmh. Benzina efix95.
                Cred ca o sa-mi schimb stilul de mers... E chiar super o plimbare asa linistita si e relaxant. Nici nu prea folosesti franele, decat in curbe mai stranse. Cand am ajuns inapoi, se putea tine mana pe jenti, nu ca alta data....

                @theo_bv2002: poti sa-i dai lejer 120kmh in tr3. Dar nu recomand cu DaciaOil...
                Last edited by danielliviu; 30 June 2008, 10:54.
                GL-22-TOF

                Comment


                • Am schimbat si eu benzina (am pus petrom 99+)ca am auzit "de prin vecini" ca cica ar scadea consumul...Dar de unde...E la fel, masina nu e mai fasneata.
                  Stiam ca nu are cum sa fie, pt ca fizic e imposibil. O cifra octanica mai mare degaja aceeasi caldura, deci aceeasi putere, deci la fel merge. Dar am zis sa mai ascult ce zice si poporul. Insa poporul uneori greseste. Diferenta de consum daca exista e insesizabila.
                  Calarasi- Buc acelasi consum ca si cu petromv 95.

                  Comment


                  • La un remapat am inteles ca e mai buna benzina de 98, e si logic, dar ca efect in performante...Nu cred ca e vreo diferenta.

                    Comment


                    • Intre carrera 95 si carrera 100 sigur exista diferente...Am testat asta...Sa fie ata de evident deoarece e resoftat?

                      Comment


                      • Eu n-am bagat niciodata Carrera 100, e inuman de scumpa, musai sa incerc

                        Pai cu remaparea se maresc timpii de scanteie (compresie o idee mai mare) deci 98 sau 100 ii face bine, daca tu zici ca se simte ceva smaga mai buna...

                        Comment


                        • Se simte pe bune...Insa arde si la bzunar...E cu 6-7 000 mai scumpa...
                          dacai nu o recomanda ca supraincalzeste injectoarele...
                          Last edited by Ionut; 30 June 2008, 13:48.

                          Comment


                          • Cu Carrera100 am simtit putin diferenta la sunetul motorului in primul rand. "Toarce" mult mai frumos. Consumul nu l-am urmarit, poate cu 0,2-0,3 l/100 km mai mic (fata de efix95), oricum nesemnificativ fata de pret. Performantele - urca putin mai binisor dealuri mai serioase. Facand acelasi drum de multe ori, in conditii similare mi-am dat seama in deal cum urca. La drum intins .... Diferente insesizabile.
                            Eu mai pun o cifra octanica mai mare cand vreau sa curat putin motorul, nu pentru performante (recomandare de la service dacia). Au oare dreptate?
                            GL-22-TOF

                            Comment


                            • Eu la 500 km am consumat 6,2%
                              Alexandria -Bucuresti-Targoviste- Sinaia-Brasov-Bran-Campulung-Pitesti- Alexandria
                              cam30 %din drum cu ac
                              cred ca e bine
                              benzina efix
                              sigpic Alexandria

                              Comment


                              • Originally posted by Octavian___30 View Post
                                Eu n-am bagat niciodata Carrera 100, e inuman de scumpa, musai sa incerc

                                Pai cu remaparea se maresc timpii de scanteie (compresie o idee mai mare) deci 98 sau 100 ii face bine, daca tu zici ca se simte ceva smaga mai buna...
                                Carrera 100 nu am bagat niciodata in logan. Dar am avut ocazia sa o testez acasa (p.Neamt) cu un omega A, 2000cmc....Diferenta este imediat sesizabila, dar la cum fugea, iera greu sa te abtii sa nu ii dai....La fel si cu V-Power Racing parca asa se numea aia de la Shell.

                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google