Consumul mediu 1.6 16v 105CP

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Timisoara_Arad_Santana_Cintei (jud Arad) consum 11.5%, viteza medie si maxima nu se comunica din motive evidente.
    sigpic

    Comment


    • nu stiu cum sunt drumurile pe acolo dar trebuie sa ai curaj ca sa mergi cu loganul cu asa viteze mari.eu in afara autostrazii unde merge lejer si cu 200, imi e frica sa merg peste 130-140 datorita instabilitatii masinii pe drumurile proaste.
      Last edited by bossake; 31 July 2010, 21:05. Reason: edit
      Dacia Logan Prestige 1.6 16v - B 21 xxx

      Comment


      • Daca tu @Dr_mke crezi ca o sa stiu eu din Bucuresti sau altii din tara motivele evidente te inseli...Eu unu nu m-am prins de acele motive.
        Eu la 175 de km/h mers pe autostrada si mentinut viteza asta vreo 40 de km am avut consumul afisat de 11,5 %.....asta e motivul meu.
        Al tau care este totusi motivul/motivele?

        Comment


        • Ivane,daca scrii coerent sa pricep ce intrebi, iti raspund.
          sigpic

          Comment


          • Originally posted by dr_mke View Post
            viteza medie si maxima nu se comunica din motive evidente.
            Zic, care sunt motivele evidente?,,la asta ma refer!

            Comment


            • viteza era peste limita legala. o lege a bunului simt spune ca nu tre sa ne dam in petec ilegalitatile pe forum , ca sa nu ne facem noua si celor din juru nostru probleme...

              sigpic

              Comment


              • Ok ..Am inteles!
                Dar de ce sunt pe forum threaduri gen,,VITEZA MAXIMA la logan 1.4...1.6...1.6 16v,etc..?
                Alea nu tot probleme ar crea pt cine le citeste?
                Altfel nu vad cum as putea ghici viteza si stilul de mers al fiecaruia,,daca imi comunica doar 11,5% consumul.

                Poate lui ii consuma masina 11,5% la 120 de km/h unde are voie sa mearga pe autostrada de ex,,E legal nu?
                Last edited by Ivan Marian; 1 August 2010, 00:16.

                Comment


                • Am comunicat ruta Viteza maxima la o masina stock este fix cea comunica de constructor. The end.

                  Transfagarasan: pe urcare la mers normal, maxim 80 kmh, consum 11% fix, de la Cartisoara la Balea Lac. Ruta inversa, mers in mod expres numa in frana de motor pana destul de mult mai jos de Balea Cascada consum 0%, jos in Cartisoara indica 2.3 %
                  sigpic

                  Comment


                  • Mke,,eu unul nu stiu ruta aia deloc,,nu stiu cum este drumul,,etc..
                    Poate voi din zona aia de vest cunoasteti ruta,,,dar restul tarii nu cred,,pt ca pe forum intra toata tara si nu doar vestul!
                    Intelegi pe deplin ce am vrut sa scriu acum sper,,,ca asa iti zic si eu un traseu pe care sigur consum mult si merg incet,,,dar pe care sigur nu il stii.
                    Asa ca lasa sarcasmul aici ca nu are rost si daca pana acum am comunicat toti vitezele atinse pe rute diferite din tara si starea acelor drumuri,,nu vad de ce nu ai fi facut-o si tu.
                    Fara suparare aici,,,dar pt alte detalii daca vrei sa imi dai ,,da un PM.
                    Toate bune...

                    Comment


                    • @ dr_mke eu am scos 1.3 % de la barajul GUra Apelor (banuiesc ca stii la ce ma refer) pana jos in Clopotiva.
                      mai aveam maxim 1 litru in rezervor cu care am ajuns pana in Hateg

                      Comment


                      • Acolo coborarea e mult mai blanda, iar pana in Hateg este un minunat fals plat in coborare, asa 1-2% nu mai mult, sesizabil din plin cu bicicleta cand mergi spre Gura Apelor, iar apoi cand te intorci spre Hateg
                        sigpic

                        Comment


                        • Revin si eu cu consumul din weekend

                          - Distanta parcursa: 310 Km (din care 200 km autostrada, 110 drumuri comunale etc )
                          - viteza medie: 74 km/h (autostrada mers aprox 100km/h, in rest normal - moderat la calitatea drumului, anumite zone mers binisor altele tr1. frana - tr1. frana - evident pe drumuri bombardate )
                          - litri consumati 19 (indicati de CB)
                          - consum 6,1 l/100km
                          - benzina CO 95
                          - ac 50% din drum
                          - 3 persoane in masina (portbagajul plin cu diverse aprox. 45 km bagaje)
                          - vremea div. de 2 ori am prins ploaie
                          - stratul de praf si mizerie pe masina , mareeeeeeeee


                          Resetat CB la plecarea de acasa.
                          Pe autostrada i-am dat si reprize de 120 - 140 - 160, depasiri a unor coloane de tiruri etc, as fi mers eu asa pana inapoi la pitesti dar aveam pe dreapta limitatorul e viteza - maicamea.

                          Per. total multumit - motorului chiar nu am ce sa ii reprosez - cu un diesel as fi avut un consum sa zicem de 5,1 dar per total prefer sa fau 10 ron in plus la un astfel de drum dar sa am cei aprox 25 CP in plus - pe autostrada ii simti din plin - cu masina incarcata ajunge lejer la 150 km / h fara sa se chinuie prea mult - evident viteza folosita pentru depasiri, etc.

                          Comment


                          • ce conteaza cat consuma dieselul ? aici vorbim de consum 16v. si omul este multumit de cat ii consuma.

                            in legatura cu peugeot dci 110 cai nu ma pronunt. ar trebui sa il faci. il faci doar 0 - 100 kmh si 0 - 400m cu start de pe loc.

                            Comment


                            • Sal, toate ca toate dar sunt multe chesti care pot influenta consumul , de la stilul de mers pana la cauciucuri ulei tipul si tipul de benzina. Eu am vazut ca benzina de 95 de la petrom se duce mult mai repede decat cea de la lukoil (tot de 95) nu stiu de ce sau daca mi se pare dar asa este . Sa fie doar o parere personala sau s-a mai intanplat acelasi lucru altcuiva.

                              Comment


                              • Bals-Craiova (McDonalds) - eu + 1 persoana, fara AC, viteza 80-90 km/h => 4.8% (~26 km)

                                Craiova-Bals - eu + 1 persoana, fara AC, viteza 80-90 km/h => 5.2% (~26 km)

                                Mediu - 5.0%...viteza medie aratata de CB era undeva la 70 km/h.

                                Ulei Mobil Super 3000 5W30 uzat (11000 km, o parte din ei fiind pe forja serioasa), filtru de aer imbacsit (11000 km), anvelope Michelin Energy, resoftare DimSport.
                                '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google