Consum 1,5 DCI 85 CP

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • TM03GVB
    replied
    Salut, e prima oara cand pun imagini, sper sa fie ok! Deci km sunt facuti din Lugoj TM, pana la Hamburg, tranzitand mai multe orase din Germania, pe autostrada 90%. Nu am avut o viteza constanta, decat in primii 1400 km in care cb arata un consum de 3.7 - 3.8, stiu ca nu indica exact si dupa calculele mele a iesit 4.2, viteza 110-120 km/h. Dupa cei 1400 km, restul sunt facuti cu viteza de 130-170 pt ca nu mai aveam rabdare. Plinul l-am facut la Lugoj la Petrom, am bagat 70 litri si la vama la nadlac am mai bagat 7,3 litri, inainte sa ies din tara. As vrea sa stiu de ce nu indica exact cb consumul!?
    Attached Files

    Leave a comment:


  • MicRoBu'
    replied
    distanta 650 km
    4,3 l/100 cu A/C
    masina incarcata
    viteza medie 70 km/h
    consumul e facut d tata :d eu nu reusesc sa ii fac asa consum mic...

    Leave a comment:


  • Fyrestarter
    replied
    Originally posted by fuzzy View Post
    ...incercam sa dau un mic indiciu celui care a postat mai sus...
    Adica mie...
    Originally posted by fuzzy View Post
    ... ca un km de autostrada are 700m...
    Era o gluma... Fii mai relaxat...
    O sa traiesti mai mult...
    Am incheiat off-topic-ul... Cu scuzele de rigoare...

    Leave a comment:


  • fuzzy
    replied
    Multumesc darksid3, incercam sa dau un mic indiciu celui care a postat mai sus ca un km de autostrada are 700m...

    Leave a comment:


  • darksid3
    replied
    De aici

    Leave a comment:


  • fuzzy
    replied
    De unde se incepe numaratoare de km pentru soselele patriei? Unde e km 0(zero)?

    Leave a comment:


  • Fyrestarter
    replied
    Originally posted by Niki View Post
    Bre, ia vezi matale, ca din momentul in care intri propriu-zis pe autostrada si pana la Km 100, nu preai ai fix 100 km, ci vreo 85-90.
    Numai pe autostrazile din Romania kilometrul are 700 de metri. Au mai gasit o metoda de furat. Doar sunt platiti la km.

    Leave a comment:


  • Carmelo
    replied
    Eu m-am referit la 100km , dupa cum vezi ca scrie pe display. (101.4km)
    srry...m-am exprimat aiurea.

    Leave a comment:


  • Niki
    replied
    Bre, ia vezi matale, ca din momentul in care intri propriu-zis pe autostrada si pana la Km 100, nu preai ai fix 100 km, ci vreo 85-90. Cel putin pt. A1 si A2 e valabil ce am spus eu.

    Leave a comment:


  • Carmelo
    replied
    5l/100km.A calculat bine computerul de bord.

    Resetat tot cand am intrat pe autostrada.la km 100 , aveam 5l consumati , exact cat arata si calc de l/km.
    Mers ca pe autostrada cu 130 si cu o repriza de maxim 2 km unde am mers cu 180.
    Attached Files

    Leave a comment:


  • vladoi
    replied
    Oricum niste consumuri foarte bune la motoarele de 85cp.

    Leave a comment:


  • cat_alex52
    replied
    Daca e Logan simplu ... s-ar putea ... la masina mea (MCV) mai putin de 4.6 % - 4.7 % (A.C. - partial + 3-5 persoane in masina) nu am scos (deocamdata) ... si asta cu soft-ul modificat ... masina mea e un pic mai grea decat cea berlina ... in depasiri nu am probleme ...
    P.S. : consumul de mai sus precizat este in afara localitatii !
    Last edited by cat_alex52; 29 August 2012, 00:55. Reason: ?!

    Leave a comment:


  • Guest
    Guest replied
    chiar ca e bun pe vremurile astea. cred ca cu acest consum as putea face sb-bv (tur-retur) de 4 ori pe luna cu 1 plin si mi-ar mai ramane si un rest
    Last edited by Guest; 29 August 2012, 00:06.

    Leave a comment:


  • lupu86
    replied
    Consum logan 1.5 DCi 85

    Traseu; Arad-Budapest (Airport) - Arad.
    Km parcursi: 538,7 km
    Litri consumati: 20.2 litri
    Consum: 3.7 L /100 km.
    Viteza medie: 81.6 KM/H.

    Fara AC. 3 persoane la dus cu bagaje. 2 persoane la intors fara bagaje.

    cine vrea sa-si cumpere 1.5 dci cu i rosu, s-o faca linistit. Merita din plin.
    Attached Files

    Leave a comment:


  • aleXpeed
    replied
    Eu am in oras 5.5 pe CB, iar in afara, mers la consum, in a 5-a la 90 imi afisa cam 3.6 pe CB. In afara daca o alerg, scot 5 pe CB, 120 km/h in afara localitatilor, 140 pe autostrazi (cu varfuri de blana 180), 60 in localitati.

    Eu in oras merg semi-haotic ca sa zic asa, a 2-a blana pana in 60, dat 3, mentinuta viteza constanta, sau pe zonele unde pot merge cu maxim 70, dat blana 2 pana in 70, apoi 3, apoi scad cu 4), sa iau ordinea treptelor vezi Doamne.

    Secretul este acceleratia rapida si viteza constanta mentinuta cat mai mult + franele de motor nelipsite, asa am 5.5 pe CB.

    In schimb, tata are 6.3 si nu o birjareste deloc, accelereaza cursiv si incet, insa schimba cum trebuie la 3000 rpm. .

    Tot timpul nu ma iau dupa CB decat orientativ => ca in oras am un consum de 6.5. Probabil ca informatia afisata de CB la drum lung (sa nu scazi sub 30 km/h) este mai precisa.

    Leave a comment:

Working...
X
Anulare DPF
Politica de Securitate Google