LOGAN kissfm

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Eu am kiss 1,6 si 3400 km, poate ca este galagios motorul ...dar trage destul de bine, dupa 3000 km trage mult mai bine...chiar se simte diferenta.
    Masini

    Comment


    • Si o sa traga si mai bine, dupa 5.000 km, cam asa.
      Cel mai nou proiect auto din România!
      Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

      Comment


      • Sa ma bag si eu nitzel in seama...Ca incepator n-am decat vreo 2500 km, doar cu Ambitionul meu (SH). Dar ca putere eu zic ca e bun. Daca bagi piciorul ca lumea in acceleratie parca iti zboara scaunul de sub fund. Bine, poate sunt eu mai slabanog...Sosele sa avem! Si ma intreb cum sunt aia cu motoare "mesterite", de le-au crescut puterea! Deocamdata, la drumurile romanesti, un 1,6 e "jolie", vorba francofonilor.
        LOGAN CLUB CALARASI - FII POLITICOS IN TRAFIC!

        Comment


        • Nu inteleg la ce te referi ... cum cresti puterea? La remapare probabil ... sau ma insel?
          sigpicMy ride

          Comment


          • Originally posted by Rocri View Post
            Motorul DOHC de pe Cielo nu stiu dar ala SOHC nu este mai sprinten decat 1,6 MPI never. L-am condus si stiu ce spun. Si nu e motorul mai zgomotos e masina mai slab antifonata.
            Da DOHC este mai puternic,SOHC nu este clar,si adevarul asta e ca e slab antifonata,voiam sa-i pun izolare fonica la panoul antifoc dar mi-a cazut fata cand am vazut cat e(290 lei) si la capota 150(asta mai omenos),dar am o promisiune de la un prieten ca imi face rost de la dezmembrari de ambele de la un logan dci facut praf pe o parte(indoit de la jumatate)
            KISS ,1.6 mpi , 90 de gloabe ... inviorate

            Comment


            • Glumiti si sunteti off topic ... aveti alt thread sa va laudati prostia de motor de cielo
              sigpicMy ride

              Comment


              • @burtosu: N-ai ce sa faci cu insonorizantul tablier de dCi, nu se potriveste la benzinare, mai trebuie modificat.
                Cel mai nou proiect auto din România!
                Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                Comment


                • Originally posted by andrei View Post
                  @burtosu: N-ai ce sa faci cu insonorizantul tablier de dCi, nu se potriveste la benzinare, mai trebuie modificat.
                  Naspa,eu credeam ca sunt universale,dar sincer se cunoaste vreo imbunatatire in privinta zgomotului sau nu merita investitia?
                  KISS ,1.6 mpi , 90 de gloabe ... inviorate

                  Comment


                  • Merita investitia. Se atenueaza simtitor zgomotul in habitaclu, iar cel de diesel se potriveste, dar trebuie sa mai ajustezi putin din el. Si iti trebuiesc si vreo 10 "braduti".
                    Cel mai nou proiect auto din România!
                    Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                    Comment


                    • Am revenit pe forum dupa un maraton cu loganul kiss fm.

                      Vreau sa va zic ca sunt super incantat de masina, pana acum am postat doar despre problemele pe care le`am observat.

                      Am facut un drum Constanta - Arad, si retur...din cta pe autostrada pana la buc, de la buc pe autostrada pana la pitesti, de la pitesti prin ramnicu valcea, deva sibiu...pe valea oltului, si arad....si inapoi. Doar ca am facut asta non stop, adica am condus 1600 de km non stop cu masina in aproape 30 de ore iar loganul s-a comportat IMPECABIL.

                      Pe autostrada nu l`am tinut sub 140 iar dupa ce am condus aproximativ 3 ore jumate cu peste 140 am intrat pe drum de munte cu serpentine, unde a fost nevoie sa turez masina in treptele inferioare pentru depasiri, in special in treapta a patra. Dupa ce am ajuns la Arad am facut exact acelasi drum , cu o mica diferenta.

                      Am bagat benzina de la PetromV , Carrera 100....si diferenta a fost enorma desi stiu ca nu este indicat sa pui peste 98.Pe autostrada loganul a prins 185, sau cel putin asa arata in bord, lucru care nu mi s`a mai intamplat cu alt tip de carburant ) asta a fost asa...pentru amuzament, si acceleratia de la 120 in sus era peste cea cu care eram obisnuit.

                      Mentionez ca motorul intr-adevar si-a mai dat drumu peste 5000 km, am plecat cu 4000 si am venit cu 5700...si diferentele se vad oarecum, se infige mai bine, dar la viteze superioare.

                      In schimb toate bune....

                      Comment


                      • Carrera 100 este doar numele/brandul la OMV, la Petrom se numeste Top99+ dar cifra octanica este , sau mai bine zis ar trebui sa fie pe la 98 . Si da , megre mai bine motoru cu cea de 98 , se simte la demaraj un pic si motoru este un pic mai silentios , parerea mea.
                        sigpic

                        Comment


                        • Nu nu, Carrera 100 este singura benzina din tara cu cifra octanica 100, si o gasesti doar la OMV sau la PetromV, la Petrom este intr-adevar Top 99+, dar nu este aceeasi benzina, iar la LukOil este top 98 ( nu va recomand LukOil ).

                          Am o cunostinta care este dealer la un OMV si de la ea stiu ca Petrom`ul si OMV`ul inca nu au aceeasi benzina, doar PetromV`urile si OMV`urile....pana se realizeaza fuziunea complet intre cele doua firme , de fapt ....acapararea de catre OMV, or sa aibe produse si servicii diferite, iar carburantii de la OMV si PetromV sunt adusi din Austria momentan, de la rafinaria OMV de langa Viena.

                          in fine....astea sunt chestii off-topic si de detaliu, important este ca intr-adevar merge mult mai bine si consuma mai putin cu o benzina mai puternica...dar si pretul este pe masura, peste 4,5 lei/l .

                          P.S. Nici o benzina nu are cifra octanica initiala, ea pierzandu-se pe parcurs....95 poate fi 94... 100 poate fi chiar si 98....sunt sigur ca este foarte posibil si depinde f mult si de temperatura...de ex vara cand volumul benzinei creste in tancurile benzinariilor, clar cifra octanica stade simtitor.

                          Comment


                          • De ce nu se face un sub-forum KissFM? In ultima vreme a fost cel mai vandut model avand in vedere raportul pret/dotari.
                            KissFM / 1.5DCI - 85CP / GRI PLATINE

                            Comment


                            • O sa apara si un sub-forum zilele astea.
                              Cel mai nou proiect auto din România!
                              Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                              Comment


                              • Salut! Am ridicat pe 21 apr in sfarsit Kisul meu, 1.5 dCi 70 CP, albastru mineral, sunt super incantat de ea, e diferenta mare fata de dacia berlina care o am, am facut abia 100 km, de pasti o sa ies cu ea la drum lung. Insa mi se pare cam slabuta la demaraj ori nu prea sunt eu consistent la talpa!, ori asa se comporta in primii km? I-am pus motorina euro 4 de la petrom, prima zi consum de 8.5 conform cb, acum la 100km parcursi imi arata 6.4, mers 70% oras restul afara. Schimb vitezele la 2000 a I a, si 2500 celelalte, de pe la 2300-2400 RPM in sus cam huruie, este normal nu? Nu am mai avut pana acum diesel.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google