LOGAN kissfm

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Sa o stapanesti sanatos!
    Numarul l-ai indoit tot in parcare la Carrefour?
    Cel mai nou proiect auto din România!
    Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

    Comment


    • Salut, mi-am luat un logan kiss fm 1,4 mpi in decembrie 2007 si am observat cateva probleme...in viteza a patra la 1500 rotatii are un zgomot ciudat de rezonanta cu bordul....vibreaza ceva din cauza motorului...nu stiu exact ce, dar cu siguranta e din bord

      in rest nici o problema, interiorul este placut, cu toate dotarile lui....am mers pe autostrada o ora cu 160 inspre bucuresti, si la intoarcere la fel, fara vre`o problema legata de stabilitate sau ceva.

      mai e o chestie cu zgomotul stergatoarelor, dar cred ca s-a mai discutat aici despre asta ...si cu scartaitul franelor.

      Comment


      • Salutare am si eu un Kiss Fm de 1.4 din 15 ianuarie, masina merge impecabil dar din pacate sunt unul dintre cei care au nimerit lotul nashpa , adica curge ulei la capacul de la distributie, problema se va rezolva in service pe garantie saptamana asta . Pentru toti cu motoare benzina 1.4, 1.6 uitat-va in stanga motorului in zona curelelor daca aveti pete de ulei , exista acolo un capac de plastic si la mine e manjit cu ulei ... in rest masina e ok sunt super multumit de ea .
        sigpic

        Comment


        • Zgomotul nu e din cauza subturarii si vibreaza ceva in bord?
          Sau e un zornait de la turometru?
          Cel mai nou proiect auto din România!
          Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

          Comment


          • Cand masina e subturata se observa un zgomot din cauza asta, dar nu este de la motor....vibreaza ceva in bord din cauza vibratiilor cauzate de subturatie....este dificil sa explic sunetul, cred ca va dati seama doar daca a-ti patit si voi la fel....si se observa cel mai mult in viteza a patra la 1500 rotatii, dupa ce trec de 2 mii e ok, nu se mai aude....

            cat despre scurgerea de ulei, nu am avut probleme de genu` asta, inseamna ca sunt norocos sau ceva

            cineva mi`a zis sa nu mai bag in seama toate chestiile pe care le observ, dar este greu totusi cand ai masina noua

            Comment


            • Zgomotul ala posibil sa fie de la cupla centurilor de siguranta.
              Cel mai nou proiect auto din România!
              Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

              Comment


              • Originally posted by mefisto View Post
                ........................

                cat despre scurgerea de ulei, nu am avut probleme de genu` asta, inseamna ca sunt norocos sau ceva

                cineva mi`a zis sa nu mai bag in seama toate chestiile pe care le observ, dar este greu totusi cand ai masina noua
                Ce bine e ca gandesti pozitiv, si eu am fost ca tine dar tousi e bine sa urmaresti evolutia masinii in rodaj , zgomote, defecte de fabricatie pt. a nu avea probleme pe viitor. In afara bug-urilor cunoscute deja ar fi bine sa te mai uit la motor din cand in cand, eu am observat de cateva saptamani dar nu am bagat in seama , dar citind pe forum am vazut ca si altii au avut pb. asta si nu e de glumit.
                sigpic

                Comment


                • Te cred ca nu e de glumit, doar ca nu am observat nimic...si ma uit constant la motor , la ulei si la apa, ca nu se stie niciodata.

                  Cat despre zgomotul pe care l`am auzit, si il aud in continuare nu este de la centuri...de ala m`am ingrijorat alta data si l`am identificat ca`i de la centuri, inainte sa intru pe forumul acesta sa aflu cate una doua din problemele des intalnite....chiar nu am idee de unde vine zgomotul asta pe care`l aud cand masina e subturata, poate ca este vre`un surub care nu`i strans sau ceva, am sa incerc sa aflu singur, dar daca cineva de aici a mai avut problema asta , poate are vre`o idee.

                  O singura intrebare am, fac destul de des drumul constanta-bucuresti, si pe autostrada este infernal sa mergi cu 120 sau sub, si ma gandeam daca e vre`o problema ca merg cu masina destul de fortata mai mereu....ceva gen 140+, consumul nu ma ingrijoreaza ca nu platesc eu ), dar ma gandeam la masina....pe termen lung sa nu fie afectata sau ceva, poate ma puteti ajuta in privinta asta, mercy mult.

                  Comment


                  • Acelasi zgomot il aud si eu .E de genul cand lovesti doua carcase de cd .Eu banuiesc ca este de la grila de sub capota ce acopera bazinul pentru stropit parbrizul , are niste urechiuse care vin direct pe tabla .
                    Kiss Fm Gris Platine DC

                    Comment


                    • Ieri mi-am spalat masina acasa, toate bune si frumoase, numai ca atunci cand am inceput sa o sterg cu o carpa, am observat pe portiera din stanga o dungulita mica de 1 cm si groasa de 2 mm de culoarea verde,iar in partea de sus pe interior am un bob de fier si vopseaua arata urat, a curs.in portbagaj nu-mi place cum au lasat tabla nefinisata pe o portiune destul de mare iar pe portiera drepta spate am un puct de culoarea mov. amu n-am ce-i face, daca n-am vazut-o cand am cumparat-o,pe voi v-ar deranja lucrurile astea ?
                      Attached Files
                      KISS FM 1.4 MPI sigpic

                      Comment


                      • Ies cu polish. Oricum, sunt niste nimicuri, macar sa mearga bine masina, ce conteaza alea.
                        Cel mai nou proiect auto din România!
                        Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                        Comment


                        • Da andrei, important e sa n-am alte probleme.
                          KISS FM 1.4 MPI sigpic

                          Comment


                          • Mizilicuri dar trebuia sa te uiti la ridicarea ei ... acum plansetele suntd e prisos ... oricums a o stapanesti sanatos
                            sigpicMy ride

                            Comment


                            • Salut. Am facut si eu comanda de un Kissfm de 1.6 MPI, albastru mineral, am achitat avansul si de abaia astept sa imi vina. Pe comanda scrie ca trebuie sa vina pe 8 aprilie insa dealerul si-a exprimat rezerva vizavi de greva si consecitele ei, in intarzierea livrarilor, acu sa vedem ce va fi.
                              Insa eu vreau sa va supun atentiei urmatoarea dilema:
                              O perioada de timp in urma mergeam cu un amic care isi luase logan de 1.4 si isi exprima regretul ca nu si-a luat de 1.6, si ca cel mai potrivit pentru logan ar fi motorul de 1.6 la benzina. Si eu fiind convins fiind de acest lucru am comamndat aceasta motorizare.
                              Azi stand la un pahar de vorba cu altcineva dar care nu are logan ci peugeot 307 diesel, mi-a spus ca el a facut test drive cu ambele motorizari inainte de a-si lua peugeotul lui si ca nu se justifica consumul mai mare de benzina ( cam 0.5 - 0.6 l / 100 km ) la varianta de 1.6 fata de cea de 1.4, si ca diferenta de putere in plus ar fi nesemnificativa, si ca o sa imi para rau mai tarziu ca nu am ales varianta de 1.4. Chiar as o fi?, m-a cam pus pe ganduri, rog sa posteze care folosesc fiecare motorizare in parte si sa spuna plusurile si minusurile ei, eu sunt convins ca am facut o alegere buna 1.6MPI insa astept si parerile voastre.

                              Comment


                              • Desi nu am condus 1.6 sa vad exact cum merge , am condus un citroen c4 cu 90 cai care are aceeiasi greutate cu loganul, plusul de putere nu se simte prea mult , comparata fiind destul de mare la felul cum se aseaza masina pe strada la viteza dar ca si cuplu nu se simte asa mult, parerea mea. Eu am ales 1.4 pt. pret si consum , in oras am consum de 9,2% si abia am 2000 km cu ea ...dupa rodaj ar trebui sa mai scada putin. In afara de incidentul cu uleiul de la distributie masina se comporta f bine nu am greierasi nu troncane , nu cloncane nimic...totusi e noua , oricum cum o ingrijesti asa o ai ! Felicitari pt. noua ta achizitie si sa ai multi kilometrii fara incidente .
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google