Burduf Planetara Stanga

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • cel ce curge este uleiul din cutie,nu curge mult dar eu as cauta semeringul respectiv, si daca trebuie si burduful. Apoi un mecanic BUN si NU PLECA de langa masina. In cutie intra o tripoda cu ceva rulmenti cu niste "bile" ace. MARE grija ca unii mecanici din lene nu pun toate acele la loc pe tripoda.

    Cand vei face aceasta operatie iti recomand sa stai langa masina, ca sa nu ai surprize. Eu asa am facut in service autorizat dacia, chiar daca m-au dat afara de vreo 4 ori, si bine am facut ca imi punea planetara cu tripoda cu un ac lipsa de la un rulment.

    Spor!

    Comment


    • O sa stau langa masina !
      Dar trebe sa ajung cu ea la service sa fie o constatare facuta.
      Multi mi`au spus ca ar putea fii doar colierul slabit, si ca se mai incearca sa se stranga si sa se curete bine si urmarit ceva timp.

      Comment


      • rezolvat problema la service Dacia....demontat planetara ...scos uleiul din cutie ...inlocuit burduf spart...pret burduf..80 ron..la set cu vaselina si coliere...pret total 150 ron...

        Comment


        • Scot din hibernare topicul putin
          In poza se vede ca burduful e ud - nu-mi dau seama daca-i ulei sau vaselina. O idee? Burduf ciupit?
          Attached Files

          Comment


          • Acolo nu este ulei, planetara de pe stanga isi face ungerea cu uleiul din cutie, cel mai probabil ai u scurgere pe la rulmentul din capatul burdufului. Toata treaba trebuie rezolvata, pentru ca nu stii cat ulei din cutie ai pierdut.

            STR8 =»»HTC =»» Forum Runner
            sigpic
            The MVP

            Comment


            • Nu e burduful ciupit; daca era pe asa, nu mai aveai ulei in cutie.
              Verifica uleiul din cutie; daca nu ai pierderi, n-are rost sa te agiti. Pur si simplu mai "transpira" uneori pe le etansarea burdufului pe planetara.
              Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

              Comment


              • Ok. Dau o fuga-n service dimineata sa ma lamuresc daca e ceva pe la simering sau naiba stie ce altceva. Am un drum de vreo 800 km de facut si parca nu-mi vine sa plec pana nu aflu ce si cum.
                Multumesc de sfaturi ;)

                Comment


                • "toate face asa ", unii nu stiu de problema, iar altii stiu si nu schimba burduful pt ca e scump si merge si asa mult si bine. Eu l-am schimbat, desi un mecanic de la reprezentanta mi-a zis sa ii dau pace, daca nivelul uleiului in cutie e bun.

                  Comment


                  • nu e de la burduf sau semering ... si eu am avut pe burduf ulei mai mult ca sigur e de la transpiratie.

                    Comment


                    • salut ,

                      la schimbarea antigelului , cand masina era urcata pe elevator , am constatat aceste urme pe la burduf planetara stanga .

                      mecanicul mi-a recomandat schimbarea burdufului si a unui rulment ...
                      Attached Files

                      Comment


                      • Da, l-am schimbat si eu de curand - preventiv, impreuna cu cel de la roata

                        Urmele pe care le vezi pe el sunt de la uleiul din cutia de viteze ; ori burduful e spart, ori a fost tras ( din greseala ???) de sub colierul care il fixeaza pe rulment ( colierul care il vezi in prima imagine)

                        Iti sugerez sa schimbi cu un Kit OEM care cuprinde

                        - burduf
                        - rulment planetara ( pe care sta fixat burduful cu acel colier din imagine)
                        - de vaselina nu ai nevoie acolo, lubrefierea se face de la uleiul din cutie; cand il schimbi trebuie sa golesti cutia de ulei

                        Nu este foarte dificil de schimbat, trebuie doar sa scoti planetara din cutie

                        Daca tot dai planetara jos, verifica si schimba eventual si burduful de la roata, tot cu un kit oem ( pe langa burduf, kitul oem iti da si vaselina speciala- nu orice mizerie de vaselina- in repaus e ff vascoasa iar pe masura ce merge masina ajunge sa se lichefieze ca un ulei)

                        Cifrele sunt in jur de 200 lei kitul pt burduf cutie ( burduf+rulment) si 100 lei pt cel de la roata.....toate OEM; pune OEM fara grija pt ca la acest capitol nu au facut rabat la...calitate

                        Comment


                        • Deci 3 sutare pentru 2 burdufuri si un rulment.
                          Nu stiu cat merita. Cu 400 de de lei cumperi planetara noua, de origine.

                          Comment


                          • Mie imi pare invers....400lei cam putin pt o planetara...de origine...

                            Adica gandeste-te putin :

                            -planetara are acele tripode....sunt tratate special suplimentar....mai are rulmentul acela de la cutie care este si acela un rulment destul de special...nu obisnuit
                            Planetara e supusa unor forte mari...stress mult...compara asta cu pretul unui rulment de punte spate/fata care e in jur de 130 lei...pai e chiar putin, si nu am mai socotit burdufele care nus din plastic ordinar si corpul planetarei care e otel special tratat....

                            Si luata la greutate kg/kg de otel special tratat si tot costa mai mult.....asta vorbind de piese facute ca lumea

                            Comment


                            • Mie imi pare invers....400lei cam putin pt o planetara...de origine...
                              Vinde colegul...planetara.
                              De ce sa fie putin, asta e pretul corect.
                              Eu am dat alternativa, pentru 100 lei in plus ai planetara noua, nu doar burdufurile si rulmentul. Plus ca nici nu mai trebuie sa montezi burdufuri etc.
                              Last edited by mr.K; 27 May 2016, 11:12.

                              Comment


                              • Atunci e si mai bine...inseamna ca ...kitul oem pt burdufuri e si mai ieftin la colegul si il poate cumpara de acolo, nu-i va trebui toata planetara....

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google