Burduf Planetara Stanga

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    am vazut prima data pe 28 mai cand amfost pana la cota 1400 nustiu ce mi-a venit sa ridic capota.si atunci era putinued adica ambagat mana acolo..si parca era si nitica vaselina..de atunci ma uit zilnic si e uscat.....o fi fost doar...ceva..asa..??? din alteparti nu pica..am controlat si sub planetara...pe bara aia care leaga puntea si era doar praf....
    Attached Files
    sandero 1.4 owner

    Comment


    • #62
      nimeni?nimeni?nimeni?
      sandero 1.4 owner

      Comment


      • #63
        Daca nu iti lasa semne pe unde parchezi mergi linistit asa cu ea, in aceeiasi situatie sunt si eu si pe langa acel colier de tabla am mai pus inca unul de plastic (soricel) si de atunci nu prea se mai umezeste. Bafta!

        Comment


        • #64
          Si eu am aceeasi problema...si alti de prin piatra. S-a dus nu-s ce semering si scapa ulei din cutie prin burduful de la planetara...paremisa ca e rulmentul de vina. Nu am avut timp, nici bani sa rezolv problema.
          Eu nu sufar de nebunie....ma bucur de ea in fiecare minut.

          Comment


          • #65
            Nu este rulmentul cauza, ci semeringul dar din pacate se schimba cu totul burduf si rulment. Pretul lui e cam 120 lei, parerea mea mergeti asa atata timp cat nu picura doar ca trebuie sa-l aveti sub observatie

            Comment


            • #66
              am si eu o intrebare ...am gasit burduful pe stinga intepat si am inteles ca trebuiesc amindoua schimbate de pe planetara..!
              e adevarat sau doar o parere de mecanic?
              mentionez ca e vorba de burduful de linga roata cel cu pricina!
              sigpic

              Comment


              • #67
                din moment ce tu nu esti mecanic atunci cresc considerabil sansele ca "parerea" lui sa fie adevarata , nu crezi? Ca sa scoti burduful dinspre roata trebuie sa scoti si burduful dispre cutie, iar burduful dinspre cutie e cel fix prin care circula uleiul din cutia de viteze, mai mult ca sigur ca demontarea si remontarea lui va cauza scurgeri de ulei si decat sa gripezi cutia mai bine schimbi ambele burdufe.
                Pain brings out the truth in us all...
                ...how much truth can you stand?

                Comment


                • #68
                  EUGEN2008 ai perfecta dreptate

                  Comment


                  • #69
                    Zilele trecute am fost sa schimb burduful de la planetara deoarece incepuse sa se umezeasca mai tare si am zis sa nu risc sa raman fara valvolina in cutia de viteze, cu aceasta ocazie am schimbat si valvolina din cutie.
                    Attached Files

                    Comment


                    • #70
                      aceeasi problema o aveam si eu...colierule ala de fier nu mai strange in timp...inca a si inceput sa stropeasca pe conducta de la directia asistata...am rezolvat-o din "greseala" daca pot sa zic asa...knd am incercat sa schimb amortizorul de pe stanga,mi-a iesit planetara din cutie X(,cu aceasta ocazie am schimbat si uleiul ;;) ...bagat planetara inapoi,schimbat colier fier cu un colier de plastic,cat mai gros posibil dar indeajuns de subtire sa intre in santul ala de pe rulment,strans bine, bagat ulei in cutie si de 20.000 de km nu mai umezeste nimic in jur.

                      Comment


                      • #71
                        Sper sa tina ceea ce ai facut dar tot asa am facut si eu pe langa acel colier de metal am mai adaugat inca unu' de plastic si cred ca un an de zile am mers asa pana cand am observat ca a inceput sa se umezeasca mai rau si imi arunca ulei si pe conducta de servo. Din cate am vazut si ce mi-a zis si mecanicul nu este cauza acelui colier, el vine strans din fabrica cu burduf cu tot si la montajul acelui burduf nici nu se umbla la acel colier, cauza este semeringul, din cauza lui incepe sa se umezeasca acolo. Numai bine!

                        Comment


                        • #72
                          Azi dupa un drum de 150 km cand am ajuns acasa am observat ca roata stanga fata pe interior este plina de vaselina . Problema burduful de la planetara taiat si a aruncat vaselina din el, inca nu bate planetara . Chiar trebuie demontat si cel de la cutie pt operatie ??
                          Invingator nu este acela care are masina cea mai rapida, ci acela care refuza sa piarda !

                          Comment


                          • #73
                            Da pentru schimbarea burdufului de la roata trebuie scos si cel de la cutia de viteze.

                            Comment


                            • #74
                              Pff urata situatie, trebuie si burduful de la cutie in cazul asta !!!
                              Invingator nu este acela care are masina cea mai rapida, ci acela care refuza sa piarda !

                              Comment


                              • #75
                                Remediat problema.
                                Poze.
                                Attached Files
                                Last edited by adyta; 19 September 2011, 21:21.
                                Invingator nu este acela care are masina cea mai rapida, ci acela care refuza sa piarda !

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google