Burduf Planetara Stanga

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #91
    Se face pe garantie; numai sa nu fi agatat si rupt burduful.
    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

    Comment


    • #92
      se schimba pe garantie,dar asta numai daca nu ai umblat pe acolo.

      Comment


      • #93
        Salut.Am o rugaminte daca ma puteti ajuta si anume pe la burduful dinspre cutie,planetara stanga am observat ca se prelinge ulei nu foarte mult dar totusi pentru siguranta mea as vrea sa il schimb eu si cu asta totodata si uleiul din cutia de viteze.A mai facut cineva asta,sau mai bine caut un service?La mesterit ma pricep si am mai schimbat cate ceva pe la ea dar la la transmisie nu m-am bagat pana acum.Niste indicatii/pasi daca imi poate da cineva.Multumesc
        "light up the darkness" Bob Marley

        Comment


        • #94
          Prima operatiune consta in golira uleiului; demontare fuzeta, demontare suruburi care fixeaza burduful pe cutie, scoti planetara cu grija sa nu-ti cada rolele de la tripoda. Demontezi dupa ce scoti siguranta, tripoda, desfaci colierul,scoti burduful si il introduci pe cel nou.
          Asa cum am zis, mare grija la scos si introdus planetara in cutie!
          Spor la munca.
          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

          Comment


          • #95
            corect
            mai ales ca vrei sa shimbi si uleiul
            bafta

            ,,DE_TOATE,,

            Comment


            • #96
              colierul respectiv vine deja strans pe burduful nou sau trebuie sa il strang eu?

              portuzeta si bieleta de directie nu se desfac,sau telescopul daca nu pot scoate planetara dinspre roata.Cat de greu iese?Trebuie forta?

              Este cineva pe forum care chiar a schimbat burduful de la planetara stanga dinspre cutie?De la primul surub pana la ultimul si ce probleme pot intampina,daca imi trebuie presa sau pot confectiona eu ceva?Multumesc.
              Last edited by john Q; 23 April 2012, 09:42. Reason: Automerged Doublepost
              "light up the darkness" Bob Marley

              Comment


              • #97
                Da, colierul vine strans pe burduf. Te sfatuiesc sa cumperi de origine daca vrei sa te tina.
                Operatiunea asta eu am facut-o in service Dacia si cu aceasta ocazie am schimbat si uleiul din cutie, dar daca vrei tu sa schimbi burduful trebuie sa desfaci piulita din capul planetarei si pivotul pentru a putea scoate planetara. Succes!

                Comment


                • #98
                  L-am scmimbat eu, dar la servicce (chiar de 2 ori - datorita mecanicului). Elevator, golita cutia de ulei, roata jos, desfacut: piulita planetara, etrier, suruburi amortizor, pivot(iese mai repede planetara), sububuri planetara din cutie, dat jos planetara, siguranta tripoda, tripoda - cu presa (sau la ciocan - nu recomand), burduful vechi. Se inlocuieste burduful cu mare atentie la presare si se monteaza in ordinea inversa. Spor la treaba. Atentie la montarea burdufului nou sa fie introdus pe planetara pana la capat( pt. a nu-l schimba a doua oara, ca mine). Pret:60-80lei manopera, 85-160lei piesa(se gasesc si mai ieftine dar nu recomand, eu am pus GKN). Recomand service cu garantie la lucrare si piesa. Eu asa am facut . Daca este necesar, te pot ajuta cu alte lamuriri . Stima.

                  Comment


                  • #99
                    eu am schimbat burduful la planetara, si acum iar e umed cu ulei acolo
                    care ar putea fi cauza?

                    Comment


                    • Multumesc Drdu trebuie sa vad cum improvizez o presa

                      Gigiman vezi in postul de mai sus o posibila cauza si anume nu a fost presat pana la capat

                      Drdu mai am o intrebare si anume stii cumva daca la remontare la strangerea suruburilor mecanicul a dat cu ceva pe filetul lor pt blocare(Loctite Frenetanch)?
                      Last edited by john Q; 4 May 2012, 14:04. Reason: Automerged Doublepost
                      "light up the darkness" Bob Marley

                      Comment


                      • pentru gigiman - posibil montaj gresit (presat cu bataie pe rulment sau neintrodus pana la capat - pune o fotografie);
                        pentru ionut.stavar - nu s-a folosit nimic pe suruburi pentru blocare (nu trebuie).

                        Comment


                        • Burduful a fost presat cu bataie, mecanicul a introdus o teava pe planetara. Un capat era in burduf - probabil pe rulment si la celalalt capat a batut, nu tare as zice eu. De introdus cred ca e pana la capat, caci e un "opritor" pe planetara.

                          Cum ar fi trebuit sa monteze corect burduful? poate merg si il invat

                          O sa fac fotografii sapt viitoare, cand o urc pe canal.

                          Comment


                          • Am revenit cu foto. Uleiul iese prin partea laterala a burdufului cea cu rulmentul (intre burduf si acel opritor). Astept sugestii,multumesc.
                            Attached Files

                            Comment


                            • Pai e dus semeringu zic eu.
                              Daca il schimi, mare grija unde o faci, se buleste foarte usor daca nu se monteaza cum trebuie.

                              LE: acum vad ca ti l-a montat un mecanicos cu ciocanu...posibil ca ti l-a ''rezolvat'' .
                              Attached Files

                              Comment


                              • Din cate observ(daca nu ma insel), ai montat un burduf nou care nu era prevazut cu protectie(opritor), folosind protectia de la cel vechi original, ducand implicit la o montare incorecta. Folosind acea protectie rulmentul nu a fost presat pana la capat. Pentru siguranta va trebui inlocuit.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google