Burduf Planetara Stanga

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • pe ce parte curge uleiul din cutie daca umbli la planetare

    Comment


    • Cel mai des intalnit pe partea stanga la burduful de la cutie (logic) pe la semering...

      Comment


      • Octavian,cu permisiunea ta am sa dezvolt ; planetara dreapta se scoate fara sa ai treaba cu uleiul din cutie, pe cand cea din stanga este cuplata direct in cutie prin intermediul tripodei, iar etansarea este asigurata de burduful care se fixeaza direct pe cutie; deci nu poti scoate aceasta planetara fara sa golesti in prealabil uleiul, sau sa-l pierzi daca o faci accidental.
        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

        Comment


        • cat costa si ce fel de BURDUF PLANETARA STG sa cumpar ce-mi recomandati? va rog!

          Comment


          • A mai patit cineva sa nu se potriveasca burduful de la planetara stanga dinspre cutie? Am Logan 1.4 din 2007 iar ansamblul e de origine dar diametrul la semering e mai mare decat la planetara. Sa fie mai multe modele de planetare? (la diesel si benzina?)

            Comment


            • Planetarele General Ricambi, parca, sunt mai subtiri dar cea originala e de un singur fel:groasa.
              Si apropo de picurat pe la burduful ce are ulei de cutie, e posibil ca aerisitorul cutiei de viteze sa fie infundat sau sa curga pe la simeringul rulmentului sau pe la colierul mic. Povestea cu batutul cu ciocanelul din manual se referea la simeringul de la diferential adica pe mana cealalta. A nu se confunda cu simeringul rulmentului de la burduful din stanga partea dinspre cutie!
              Desi pare ciudat sa nu pui colierul cel mic la burduful cu vaselina, am intalnit asta la un Golf 4 dar vaselina era un pic infestata cu particule de praf. Deci daca recurgi la a nu pune colierul, va trebui sa mai verifici/schimbi vaselina.

              Comment


              • descoperit burduf planetara stanga partea dinspre roata fisurat...scapari de vaselina...se poate schimba doar acesta sau neaparat se schimba si cel dinspre cutie cu semering...care nu prezinta defecte...

                Comment


                • Se poate schimba doar cel spart.

                  In timp poate sa se deterioreze si semeringul peste care vine burduful dinspre cutie. Dar nu este neaparat o regula, ca daca mie asa mi s- a intamplat se va intampla si la altii.

                  Burduful spart sa iei din ala original ca este mult de munca si nu se merita. Pretul este undeva la 70 -80 Lei.

                  Comment


                  • multumesc de sfat...cred ca o sa le schimb pe ambele si uleiul din cutie...masina e destul de veche...11.2004...100k...fara interventii la cest capitol.

                    Comment


                    • Ciudat.. masina mea are apx 33 200 de km ..si are aceiasi problema.. curge pe partea stg a burdufului din interior ( cel care iese din cutie ) ..



                      Atasez poze cu burduful.
                      Pareri , va rog
                      Last edited by mutu_ionutz; 11 June 2013, 23:14. Reason: Automerged Doublepost

                      Comment


                      • ii semeringul si eu am avut aceeasi problema. La mine si batea cand luam viraje asa ca am dat 3mil si am luat o alta planetara ricambi si de aproape 4 ani si vreo 70mii km este ok..sa fie si de acum in colo.

                        Eu am schimbat si uleiul din cutie atunci.

                        Comment


                        • Inca nu imi bate ! nu stiu de cand este problema.. pt ca de 3 ani e prima data cand da scutul jos la revizie

                          Probabil batea pt ca nu ai observat la timp sa scurs vaselina si ai dat in altele.
                          Last edited by mutu_ionutz; 11 June 2013, 23:21. Reason: Automerged Doublepost

                          Comment


                          • A mea avea vreo 25 mii .. si un prieten care a avut vreo 10 logane (pe firma) imi spunea sa ma astept sa cada si cel din dreapta. Sper sa ma mai tina macar pana la vreo 200 mii km.

                            Comment


                            • Cel de pe dreapta am auzit k e mai rar..acolo e chestie mai putin complicata.
                              Pe stanga se unge cu uleiul din cutie si daia e mult mai grav. Nu merge sa atasez pozele..

                              Comment


                              • Sper sa fiu lamurit.
                                Attached Files
                                Last edited by 77sky; 11 June 2013, 23:30.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google