Burduf Planetara Stanga

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • burduful schimbat e unul original, protectie/opritor nu avea, imi este greu sa cred ca unele au si unele nu, mai degraba ca protectia ramane pe planetara.

    sunt curios la cei care au mai schimbat burdufurile si tot au probleme, care e procedeul corect de montaj?

    Octavian, ce vrei sa spui prin "daca nu se monteaza cum trebuie"? incerc sa aflu cum se monteaza corect.

    Comment


    • Daca stiam procedura, o spuneam fara retineri.

      In reprezentanta am fost acum vreo 2 ani sa cumpar un burduf stanga (tinand cont ca pe vanzator l-am vazut si in service) mi-a spus sa am mare grija cine si cum mi-l monteaza, pt ca se poate deteriora foarte usor semerigul, si ca este un dispozitiv special de montare.

      PS: Atasat din manual, nu stiu daca se bate cu ciocanul.

      LE: ba...acum vad ca scrie, se bate cu ''ciocanelul'' nu cu ciocanu ))
      Deci se bate...dar cu grija mare
      Attached Files

      Comment


      • mersi, nu prea ma pricep, dar din ce vad in instructiunile din manual, se face referire strict la inlocuirea semeringului, ori cand inlocuiesti burduful el e montat complet, numai il dai jos pe cel vechi si il pui pe cel nou.

        Comment


        • Gigi mai mult de atat nu stiu )

          Eu am alta problema, imi scuipa vaselina inuman! Asta de la vreo 73000 km cand am avut accident si nu stiu cat de bine au pus burduful inapoi.
          De atunci am bagat vaselina de doua ori, o sa fac o poza, o scuipa pe la colierul mic de pe tzava iese rau...o arunca pe toate plasticele alea de la roata.
          Am pus un faseta d-aia de plastic, dar era slaba si nu prea a strans, ce drac sa-i fac.

          Ce-i drept n-am bagat vreo vaselina (normala din benzinarie).

          Comment


          • La mine nu scapa pe nicaieri, dar probabil burduful a facut pori de la "batranete".
            E "transpirat" tot de vaselina, dar m-am uitat cu atentie nu curge pe nicaieri...pur si simplu iese din el asa.....grea e batranetea asta la cauciuc .
            Ma paste si pe mine o schimbare, cred.

            Comment


            • buna!azi am fost la sevice pt schimb burduf planetara,am asistat la operatiune,acel colier mic de pe teava nu l-au mai pus,au zis ca face o mica presiune in burduf si e bine sa respire putin...si nu sunt singurul cu care au procedat asa.

              Comment


              • Ce presiune...?
                Eu pe acolo pierd vaselina la greu, incerca s-o urmaresti asa in timp sa vezi sa nu-ti scape pe acolo.

                Comment


                • chiar am sa urmaresc...ar trebui sa se vada destul de repede,masina face 6000-7000 km pe luna,dar asta a fost explicatia lor,ca ar face o mica presiune...efectiv au aruncat colierul nou,in fata mea la gunoi!!!

                  Comment


                  • Poate stiu ei ceva, dar totusi tine-o sub observatie.
                    Asa la mers prin oras nu iese, la viteza mare poate sa arunce pe acolo (pt ca se invarte tare planetara).

                    Nu de alta dar sa nu patesti ca mine, ma duc acasa la parinti (drum de 140 km) si pe la jumatea drumului incepe sa urle ceva ''harrrrrrrrrrrrrrr'' intr-una asa pe la 90-100/h...

                    M-am dus cu ea in service si le-am spus sa verifice la burduf pt ca eu cred ca nu are vaselina, au strans colieru mai tare si gata (am vazut ce au facut).
                    A trebuit eu acasa sa desfac si sa bag vaselina, nu mai avea nici 5 gr de vaselina !

                    Bine ca nu mi s-a dus dracu planetara.

                    De atunci am mai bagat de doua ori (in termen de 1,5 ani) ca-mi tot scapa/arunca pe la colieru mic.

                    Comment


                    • Azi am curatat franele (cu spray) si am vazut asta. E doar in zona respectiva, nu curge nimic pe jos. Nu stiu de cand exista.
                      Attached Files
                      In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                      Comment


                      • Eu am pe partea stanga jumatate din planetara murdara de o mazga de ulei cu praf.Vreau si eu sa imi schimb burduful dar deocamdata nu ma deranjeaza,nu lasa urme de ulei pe jos sau pe langa burduf iar daca nu picura prefer sa il supraveghez pana incepe sa faca asta.Am verificat nivelul de ulei in cv si e in regula.
                        "light up the darkness" Bob Marley

                        Comment


                        • Cu timpul mai ..."transpira" cate un pic; cam pe la orice burduf, stuturi sau elemente de conectare ale circuitului hidraulic(servo) se mai observa asa ceva; nu cred ca sunt motive reale de ingrijorare, daca totul se rezuma doar la acele pete.
                          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                          Comment


                          • eu am reusit performanta sa scot planetara de pe stanga cand am schimbat amortizorul .mia curs cam 1,5 litri de ulei. am fost cu ea la mecanic si mia zis ca e bine bagata inapoi(eu n-am facut decat so imping inapoi).acum daca nu mai curge trebuie sa-mi fac probleme?

                            Comment


                            • Dar ai completat cu ulei in cutie, nu?

                              Comment


                              • Originally posted by Fyrestarter View Post
                                Dar ai completat cu ulei in cutie, nu?
                                normal.am dat drumul la cel vechi si am pus altul.au intrat 3,2 litri. oricum vream sa schimb uleiul la cutie.(sunt 6 ani totusi)

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google