Burduf Planetara Stanga

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #76
    Burduf planetara.

    Si eu am aceiasi problema. Cand mi-am facut revizia am observat ca era un pic umed in dreptul semeringului si m-a mancat sa schimb burduful. Service-ul este bunicel dar nu si la asta. Si astfel am schimbat 2 burdufe. Acum cand prind ceva bani vreau sa ma duc la Bras (383 ron - toata interventia) sau Caremil (306 ron). Ma cam strange in spate ... dar macar am garantie dupa.

    Numai bine.

    Comment


    • #77
      am observat si eu ulei pe la burduf
      oare s-a deplasat si burduful spre dreapata (spre cutia de viteze) caci este un sant acolo care ma intreb daca nu ar trebui sa fi fost acoperit?
      Attached Files

      Comment


      • #78
        exact ca in postul #61 e si la mine si am inteles eu gresit faza cu caseta de directie , sorry , greseala mea , nu curge , nu picura doar se umezeste , daca pun mana nici nu se simte ca e ud doar e mai inchis la culoare , il las asa , daca ma trezesc cu pete in garaj , il schimb si gata , am rezolvat greseala , si cred ca daca dau jos planetara si schimb si uleiul din cutie , am sa-l schimb o data cu ambreiajul , si cu burdufele de la ambele planetare , asta estimez eu pe la 100 k de km acuma am aproape 60k , deci peste 3-4 ani , la cat de mult merg eu cu ea , de la servici pana acasa ...

        Comment


        • #79
          Salutare!
          Am si eu o intrebare. Inainte de revizie (schimb ulei si filtre) aveam un zgomot usor, o bataie in viraj, dar nu viraj foarte strans si nu batea deloc pe loc (in parcare). Zogomotul era pe roata din dreapta fata. La revizie, mecanicul a vazut burduful de planetara stanga (cel de la roata) umed: nu curge dar era murdar de vaselina. I-am spus despre bataie. A mers cu mine in masina, el la volan, a facut intoarceri in loc cu 1-a si a 2-a, si pe stg si pe dreapta. Nu se auzea nimic. Mi-a spus ca din punct de vedere al jocurilor sau altceva, nu e nici o problema insa, ar trebui sa schimb burduful si poate si cel de la cutie sau toata planetara stanga. Am plecat, dupa 1 luna, bate in viraj si pe stanga si pe dreapta. La fel, pe loc, nu bate nimic. Am cumparat burduful de roata stg si am sunat sa ma programez la service. Imi zice inginerul ca trebuie sa fac o constatare intai, ca sa nu fie nevoie sa schimb planetarele (stg+dreapta). Mentionez ca masina o am "de noua", unic proprietar din 2007, si am 31000 km, fara drifturi sau gropi. Ce sfaturi aveti? Este posibil sa fie planetarele? Se pot schimba doar capetele de planetara? Multumesc pentru raspunsuri!

          Comment


          • #80
            nu prea au cum sa fie planetarele. vezi altele - bucse, capete de bara, scut nestrans, hell knows.
            internal combustionizer

            Comment


            • #81
              mie mi s-a rupt planetara stanga la 3 cm de tripoda ,burdufurile nu erau nici macar intepate ,planetara era fisurata pe o lungime de 5 cm ,am constatat cu ocazia asta ca e facuta din teava si nu din material brut asa cum aveam impresia ,am uitat sa spun ca am 100000 km ,era cea originala de uzina pe care scria renault ,la dacia veche nu mi s-au rupt planetarele ,o fi calitatea proasta?

              Comment


              • #82
                salut.stie cineva daca se inlocuieste greu burduful,semeringul si rulmentul planetara stanga?am probleme cu planetara din cauza semeringului,si am inteles ca trebuie inlocuit cu totul cand se umbla acolo,si daca curge uleiul din cutie la demontarea planetarei?

                Comment


                • #83
                  nynelmarin vezi postu' 75, nu se inlocuieste greu , eu am schimbat pe cel de la roata si odata dat jos trebuia schimbat si cel de la cutie care m'a lasat acum dupa 9000 km a inceput sa dea ulei pe la semering o sa revin cu poze din tipul schimbarii si da trebuie uleiul golit din cutie .
                  Invingator nu este acela care are masina cea mai rapida, ci acela care refuza sa piarda !

                  Comment


                  • #84
                    burduf planetara stanga

                    multumesc adyta,o sa ma uit acolo,si astept si pozele,poti sa-mi spui si pretul burdufelor?mersi
                    Last edited by nynelmarin; 8 December 2011, 23:52. Reason: mesaj mai clar,fara alte interpretari.

                    Comment


                    • #85
                      1. 145 lei
                      2. 40 lei
                      Attached Files
                      Invingator nu este acela care are masina cea mai rapida, ci acela care refuza sa piarda !

                      Comment


                      • #86
                        mersi.colierele se strang cu ceva special?

                        Comment


                        • #87
                          Recomand burduful de origine cel din prima poza, parerea mea nu va incurcati cu unele facute de cine stie ce coperativa.

                          Comment


                          • #88
                            care e codul burdufului de origine? multumesc

                            Comment


                            • #89
                              colierul de la burduful de origine, cum se strange? trebuie ceva special?

                              Comment


                              • #90
                                aveti cumva idee daca intra pe garantie..chestia asta cu scapatu ulei pe la burduf?
                                sandero 1.4 owner

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google