Burduf Planetara Stanga

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • N-are cum; sigur n-ai incurcat stanga cu dreapta?
    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

    Comment


    • Are cum n-are cum e pe stanga oricum. Doar nu o fi a mea mai speciala fata de altele. Mai este problema că nu găsesc nici simeringul respectiv sau nu stiu eu sub ce denumire sa-l caut.

      Comment


      • BabaEti, stabilit clar daca e stanga sau dreapta in raport cu "privitorul".
        Ca sofer (adica pozitionat in scaun), stanga sau dreapta, sau ca privitor din exterior, cu capota trasa privind spre compartimentul motor.
        Conventional, se considera stanga sau dreapta, raportandu-ne la sofer (de aici si expresia "cu volan pe stanga"...)

        cam atat cu teroria stanga- drepata.

        cerapin, ia legatura cu planetara, sanse foarte mari sa gasesti la el ce te intereseaza.
        Last edited by Kojak; 27 February 2019, 16:56.

        Comment


        • Mulțumesc Kojak . Logic ca din pozitia șoferului da na fiecare cu vederea lui "in spațiu" . Pe mine m-ar fi interesat mai mult procedura de schimbare a simeringului sau daca am nevoie de vreo unealta speciala dar se pare că mașina mea e unicat

          Comment


          • Pai, pana la urma asa cum banuiam ai incurcat treburile; partea stanga a masinii e aia a soferului. Nu-ti trebuie nicio unelata, doar putina pricepere(risc de a deterioara carterul simeringului si a arborelui pe care etanseaza daca fortezi cu ceva ascutit) dar la cat pari de priceput mai bine mergi in service. Daca te descurci sa demontezi etrierul, discul de frana si planetara din portfuzeta., succes.
            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

            Comment


            • Gresit , IancuMIC , eu nu am incurcat nimic ,dvs ați presupus că am încurcat stânga cu dreapta ,când , de fapt, eu m-am referit de prima dată la partea stângă a mașinii ca fiind partea șoferului. Eu am cerut doar o părere, un sfat ,iar în ce privește priceperea mea nu pot sa ma declar ca fiind mare meseriaș dar ținând cont că este a treia mașina pe care o am pe mana...mă descurc. Acestea fiind spuse imi cer scuze daca nu am fost destul de explicit sau nu m-am făcut înțeles și va mulțumesc pentru sfaturi. O seara buna!

              Comment


              • Parere mea e ca ptr ca. 50lei manopera, mai bine mergi in service. Vii cu ce repere ai nevoie pe OEM si aia e.

                Comment


                • Partea stanga a masinii e aia de pe partea soferului; eu ti-am pus poza cu burduful fix de la planetara despre care ai vorbit. Numai ca tu vorbestei despre planatara stanga dar pui poza de la planetara dreapta, aia lunga cu lalea si care se fixeaza in arborelele planetar a carei iesire este etansata de simering, numit si simering diferential, adica ala pe care vrei sa-l schimbi. Planetara stanga nu are lalea, doar tripoda, si se cupleaza direct in cutie, nu pe arbore planetar, etansarea facandu-se prin ansamblu burduf-simering-rulment, burduf echipat mai concret.
                  Tot insisti si sustii ca nu ai incurcat; atunci inlocuieste simeringul din poza, in partea stanga si spune cand reusesti acest lucru.
                  Attached Files
                  Last edited by IancuMIC; 28 February 2019, 11:18.
                  Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                  Comment


                  • Domnule IancuMIC și asa tot de pe dreapta este?
                    You do not have permission to view this gallery.
                    This gallery has 2 photos.

                    Comment


                    • Ciudat; uite o planetara stanga de MCV 2007 adica aia de care iti vorbeam fara lalea, si alta tot de MCV 2007, adica aia pe care o ai tu pe masina. Modele KS0M, KS0L, KS0P, KS1S.
                      Attached Files
                      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                      Comment


                      • Depinde poate de tipul cutiei de viteze, a mea e JR5. Astăzi cand am schimbat brațul inferior pe stânga m-am uitat un pic pe dedesubt și am gasit scurgeri mai grave, după cum se vede in poze. Nu-mi dau seama exact de unde vin dar am șters bine pe acolo și o să mă uit după câteva zile, poate îmi dau seama.
                        You do not have permission to view this gallery.
                        This gallery has 4 photos.

                        Comment


                        • Dap' JR5 este construita in fo' 5 variante.
                          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                          Comment


                          • Musteste bine acolo din ce se vede, vreun semering, ceva...

                            Comment


                            • Mda...altu' , cred că ăla de la arborele cotit

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google