Probleme Aer Conditionat.

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Daca a pus mecanicu eticheta ca a pus substanta fluorescenta o scrie si freonu. Altfel din fabrica nu.
    Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

    Comment


    • E faza 2 din 2009. Atunci de ce la serv dacia a bagat 475 mg?

      Comment


      • verificati unde am incercuit cu rosu la masini, iar acolo ar trebui sa scrie cat freon intra. La unele masini difera pozitia (stanga sau dreapta) dar nu ar trebui sa lipseasca de pe nicio masina.
        Attached Files

        Comment


        • Nu scrie cantitatea, ci doar tipul agentului refrigerant, adică R134a; cel puţin aşa e la ph2.
          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

          Comment


          • Exact cum zice IancuMIC, e si la faza 1.
            Last edited by 77sky; 11 June 2013, 22:04.

            Comment


            • Operatiunea nu m-a costat nimic, nu le-am dat nici un ban, deoarece am plecat cu aceiasi cantitate de freoan pe care o aveam initial.
              KOJAK ce ai facut ca sa nu iti mai decupleze???

              Comment


              • Originally posted by bgd_prestige View Post
                KOJAK ce ai facut ca sa nu iti mai decupleze???
                Dom'ne, io nu i-am facut nimic, frigotehnistu' e de vina.
                Banuiesc ca a lucrat corect, aparatu' era bine calibrat, a bagat cantiatea de freon care trebuie, ulei si cel mai important zic eu, prin golire (f. important - TOTALA) si vidarea inainte de reumplere, se curata si in interior instalatia bine.
                Alta explicatie, n-am, da' cert e ca nu mai am decuplari de atunci.

                Comment


                • Ai mers pe caldura mare? Vezi atunci daca mai decupleaza, cand e condensarea proasta si presiunea mare.
                  Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                  Comment


                  • 32-33 maxim, cate au fost pa Bucuresti pa la inceputu' lu' mai.
                    Inainte cupla/decupla si la temp sub 30 grade, in vara 2012.
                    Sigur, ramane de vazut daca la 38-40gr nu va decupla.

                    Comment


                    • pana la urma stie careva care este cantitatea de freon ce trebuie sa intre in instalatie de AC de la logan faza II?

                      Comment


                      • Da, dom'ne, uite aci cantitatile oficiale atat ptr faza 1 cat si ptr. faza 2

                        @Ionut,
                        Asadar si prin urmare, se pare ca mecanicu' care ti-a bagat 475gr, ti-a bagat bine in instalatie.
                        La carte zice 475gr plus/minus 35gr.
                        Deci...m-am inselat inital, cand am zis 550gr.
                        Attached Files
                        Last edited by Kojak; 12 June 2013, 21:16.

                        Comment


                        • o sa ma duc sa bag si eu 475 sa vad daca mai decupleaza

                          Comment


                          • Faza 2 au si compresoare cu cilindree fixa, la alea e normal sa cupleze decupleze, ca la ACul de apartament.
                            Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                            Comment


                            • Si faza 1 au tot compresoare cu cilindree fixa, treaba cum ca ar avea variabila, e un mit.

                              Comment


                              • Maestre, e a doua oara cand aberezi pe topicul asta, prima a fost cu cantitatea de freon. Cauta tu pe google modelul ala de sanden de pe Ph1 si dupa aia valeo alea de pe faza 2.
                                Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google