Probleme planetare

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • General Ricambi am eu pe stânga de aproape doua luni.M-a costat 280 lei planetara plus uleiul din cutie și manopera(500 lei total).La mine bătea rău la toate virajele.Acum se mai aude ceva dar îmi face impresia ca e pe dreapta,tot planetara.Am 165 000km.

    Comment


    • Am de gand sa-mi schimb planetara de pe dreapta deocamdata avand in vedere bugetul redus. Am cautat skf dar am gasit la un pret acceptabil doar pentru masini cu ABS. E n-am ABS. As putea sa pun una d-asta? Multumesc pentru raspunsuri.

      Comment


      • Din cate stiu, au acelasi numar de dinti si la exterior si la interior, asa ca merge in situatia ta, planetara cu ABS la masina fara ABS.

        Comment


        • Am vazut ca la specificatii scrie "cu inel pentru ABS" de unde deduc ca au un inel in plus fata de celelalte. In cazul asta trebuie eliminat sau nici nu incurca nici n-ajuta?

          Comment


          • Eu mi-am inlocuit planetara acum doua luni, tot pe dreapta si tot buget redus. Am ales LOBRO de la epiesa.ro cu 300 de lei (reconditionata). Am facut cam 3000 km si, pana acum, se prezinta OK. Cand l-am intrebat pe mecanic de vreo diferenta intre planetare mi-a spus ca nu exista niciuna. Ai ABS pune inelul, n-ai ABS nu pune inelul. Daca imi aduc bine aminte, si cel de la magazin a spus acelasi lucru. Oricum, mai verifica amanuntul asta si cu mecanicul care iti va face lucrarea!

            Comment


            • Merci gabrielg67. Asa ma gandeam si eu ca ar fi cu inelul, dar am vrut sa fiu sigur. Mi se pare mult 300 lei reconditionata, chiar daca e Lobro cand am gasit SKF cu 280 noua pe autokarma. Parca era si una 410 Lobro noua http://www.autokarma.ro/planetara/lo...10114/10171/56
              Last edited by Fanez; 2 October 2015, 16:10.

              Comment


              • Nu fi asa sigur! Si eu am fost la Autokarma si acele SKF-uri sunt tot reconditionate. Ca idee, orice magazin iti cere planetara la schimb poti fi convins ca iti vinde din cele reco. Dar poti sta linistit, sunt refacute in fabrici (GKN face LOBRO, SPIDAN, cu garantie 2 ani), nu la un "dorel srl" din Voluntari sau Pantelimon. La ei reconditionare nu inseamna sa incarce cu sudura si apoi sa polizeze. Componentele uzate se inlocuiesc cu altele noi.
                Last edited by gabrielg67; 3 October 2015, 12:43.

                Comment


                • Nu stiam ca iei de la un magazin planetare reconditionate fara sa-ti spuna ca asa sunt. Un cunoscut de-al meu a cumparat nu stiu ce planetara din Vitan si dupa cativa km a inceput sa bata iar. S-a dus cu ea inapoi si aia i-au dat alta cu care a facut 100.000 km fara probleme. Acum depinde... Nu am vazut sa ceara planetare la schimb decat daca iei reconditionate. Ori le face pe ale tale si astepti, ori iei altele si le lasi pe ale tale acolo.

                  Comment


                  • Revin cu alta nelamurire. Am fost sa ma interesez de planetare, pret, manopera si mi-au zis ca nu gasesc pe stanga ce-mi trebuie mie ca sunt unele 681 si altele 690 ca lungime. S-au uitat in talon si n-au gasit pentru specificatiile mele. Pana la urma cum pot sa aflu fara sa dau planetara jos s-o masor?

                    Vrea cineva sa-mi spuna si mie ce lungime are planetara stanga la masina din semnatura?
                    Multumesc.
                    Last edited by Fanez; 5 October 2015, 22:05. Reason: Automerged Doublepost

                    Comment


                    • Cine vrea sa ma lamureasca si pe mine cu lungimea planetarelor? Am vazut intre planetare de la diferiti producatori, diferite dimensiuni (diferente de 2-4-8mm). Conteaza intr-un fel anume, sau care e splilul?

                      Dintre cei care au schimbat planetare, niciunul nu vrea sa raspunda? Ce si-a pus, cum erau?
                      Last edited by Fanez; 7 October 2015, 05:42. Reason: Automerged Doublepost

                      Comment


                      • Originally posted by gabrielg67 View Post
                        ... Si eu am fost la Autokarma si acele SKF-uri sunt tot reconditionate. Ca idee, orice magazin iti cere planetara la schimb poti fi convins ca iti vinde din cele reco. Dar poti sta linistit, sunt refacute in fabrici (GKN face LOBRO, SPIDAN, cu garantie 2 ani), nu la un "dorel srl" din Voluntari sau Pantelimon. La ei reconditionare nu inseamna sa incarce cu sudura si apoi sa polizeze. Componentele uzate se inlocuiesc cu altele noi.
                        Am intrebat la Autokarma si mi-au zis acelasi lucru. Mi-a zis baiatul ala ca e reconditionata chiar de SKF dar nu mi-a zis de adus altele la schimb. M-am hotarat in schimb sa le mai las pe astea pana la vara. Merci de informatii. Daca nu-mi spuneai nu intrebam si nu mai aflam

                        Comment


                        • Nu te obliga nimeni sa aduci piesa la schimb. Poti sa pastrezi planetara veche dar, in cazul asta mai adaugi 100 ron la pretul afisat.
                          Last edited by gabrielg67; 12 October 2015, 18:54.

                          Comment


                          • Nu era specificat nicaieri si nici ei nu mi-au zis atunci. Poate o sa-mi spuna cand cumpar, dar depinde si de magazin. Cred.

                            Comment


                            • Am fost ieri la Autokarma sa-mi iau telescoape si am intrebat de adus la schimb planetara veche. Raspunsul a fost: "Normal da, dar nu ne cere mereu, depinde de distribuitor". La intrebarea despre diferenta de pret mi-a zis ca este o diferenta de pret dar nu mi-a dat detalii si nici n-am insistat.

                              Comment


                              • Problema Planetara

                                Salutare. Am o mica problema cu loganu meu. Ph2 ,2009, 1.4 mpi gpl.
                                Am vrut sa schimb burduful de la planetara dispre roata , pe stanga. "Mecanicu" a fortat sa dea jos burfufurile si ceva rulmenti si a rupt un pic din planetara. Ca in poza... Mai e buna sau trebe schmbata? El zice ca e ok ca nu e problema.
                                Attached Files

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google